Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Dieta na piękne włosy - alfabet zdrowia i urody

Dbanie o włosy

Dlaczego włosy wypadają?

Piękne i zdrowe włosy to przede wszystkim atrybut urody, ale zdrowe i mocne włosy to również informacja o stanie naszego zdrowia. Włosy jednak wypadają i tylko po ilości wypadających włosów możemy stwierdzić, czy jest to proces jak najbardziej fizjologiczny czy już patologiczny. Tak więc każdego dnia może nam wypaść ok 100 włosów. I tego się trzymajmy jak zdrowy włos skóry głowy.

Co powoduje wypadanie włosów?

Główną przyczyną chorób skóry głowy i włosów są niedobory substancji spożywczych w naszym jadłospisie. Aby włosy rosły zdrowe i piękne potrzebują składników odżywczych odpowiednio zbilansowanych, różnorodnych i odpowiednio przygotowanych. Dieta dla włosów powinna dostarczać odpowiednią ilość tłuszczów, aminokwasów, mikroelementów, makroelementów, składników mineralnych i witamin.

Dieta dla pięknych włosów - witamina D

Bardzo często przyczyną wypadania włosów są niedobory witaminy D3 w organizmie. Badania wykazują, że niedobór witaminy D3 ma wpływ na łysienie telogenowe. Czym zatem jest ten rodzaj łysienia i jak go rozpoznać? Pierwszy objawem łysienia telogenowego jest wzmożone wypadanie włosów, czyli tak jak już wspomnieliśmy znacznie powyżej ilości 100 włosów dziennie. Podczas łysienia telogenowego następuje znaczne przerzedzenie włosów, nie mamy widocznych ubytków w określonych miejscach skóry głowy, nie dochodzi jednak do całkowitego wyłysienia, jedynie widocznego zmniejszenia zagęszczenia włosów na głowie. W łysieniu telogenowym mieszki włosowe zostają zachowane i możliwa jest całkowita regeneracja włosów, proces nie jest ostateczny, możemy odwrócić go przy pomocy odpowiednich działań. Możemy również zastosować środki prewencyjne, zamiast leczyć nie dopuścić do powstania problemu. Witamina D zabezpiecza przed występowaniem stanów zapalnych skóry głowy i mieszków włosowych, wpływa na cykl rozwoju włosa, przedłuża fazę wzrostu. Dodatkowo dodaje nam energii, poprawia humor, zmniejsza stany depresyjne.

Gdzie jest witamina D3 kiedy nie ma słońca?

Organizm człowieka sam potrafi wytworzyć witaminy D3 podczas ekspozycji skóry na słońce, jednak z uwagi na geograficzne położenie Polski, są to zbyt małe ilości. Z tego względu należy dostarczać ją z pożywieniem i suplementy. Według najnowszych zaleceń każda osoba powinna ją suplementować. Źródłem witaminy D3 w pożywieniu są ryby, tłuste ryby. Nic dziwnego, że tłuste, tran jest bardzo bogaty w witaminę D3.
Które ryby mają dużą zawartość witaminy D3?
● węgorz,
● łosoś,
● śledź,
● sardynki,
● dorsz,
● tuńczyk.

Dla osób nieszczególnie lubiących ryby dobrą wiadomością jest to, że witaminę D3 możemy znaleźć również, zaskakujące, w grzybach.
● shitake
● maitake
● smardze
● pieczarki, ale tu ilość jest już niewielka.

Nabiał, jako źródło witaminy D3.

Bardzo dobrym źródłem witaminy D3 jest mleko, jednak jego skondensowana forma, jaką są sery, jest jeszcze lepsza. Dlaczego? Wytłumaczenie jest proste. Do produkcji 1 kilograma sera podpuszczkowego - kwasowego potrzebujemy od 6 do 10 litrów mleka. Tak więc, spożywając wymienione sery przyczyniamy się do zapobiegania niedoborom witaminy D3 w organizmie.
● ser żółty
● camembert
● parmezan
● cheddar.

Wytycznymi suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej

Z uwagi na położenie geograficzne, mimo zachodzących zmian klimatycznych na naszej półkuli nadal mamy okresy bezsłoneczne, a jak pamiętamy witamina D3 w naszym organizmie wytwarza się właśnie pod wpływem promieni słonecznych. Z uwagi na brak słońca i szybkie wykorzystywanie zapasów witaminy D3 naszego organizmu zaleca się przyjmowanie suplementów diety w określonych dawkach:
● dzieci i młodzież – 600 - 1000 j.m. na dobę,
● osoby dorosłe i w wieku podeszłym – 800 - 2000 j.m. na dobę w zależności od masy ciała,
● osoby z otyłością – 1600 - 4000 j.m. na dobę przez cały rok.
Przed przystąpieniem do suplementacji zaleca się wykonanie testu poziomu witaminy D3 w organizmie. Testy nie są bolesne, ani nie są skomplikowane.

Dieta pudełkowa - dobre rozwiązanie?

Często wiedza na temat zdrowego sposobu odżywiania i potrzebnych składników nie jest czymś oczywistym dla osoby nie będącej specjalistą w dziedzinie dietetyki. Chcąc zadbać o odpowiedni sposób żywienia, warto rozważyć catering dietetyczny, zakupiona dieta pudełkowa https://afterfit-catering.pl/kutno/, z całą pewnością będzie dobrze skomponowana, pod względem wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Oprócz tego, możesz cieszyć się nie tylko zdrowiem, ale także smakiem na poziomie restauracyjnym

 

Przykona: Licytacja dla prawdziwych twardzieli wes...
Rok 2021 – podsumowanie lokalne Ministra Ryszarda ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.