Dlaczego po posiłku nam się odbija?

Dlaczego po posiłku nam się odbija

Odbijanie, czyli potocznie mówiąc „bekanie”, to powszechne zjawisko fizjologiczne. Jeśli nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, nie oznacza żadnych negatywnych zmian w organizmie. Skąd się bierze bekanie i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Popularne „bekanie”, a kulturalnie mówiąc „odbijanie” to fizjologiczny mechanizm, który polega na usunięcia z żołądka nadmiaru powietrza, które dostało się tam podczas spożywania posiłków i napojów. Odbijanie jest powszechnym zjawiskiem, które towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat. Do 6. miesiąca życia dziecka należy wręcz wywoływać odbicia, aby wspomóc niedojrzały jeszcze układ pokarmowy malucha i zapobiec dolegliwościom żołądkowym, takim jak wzdęcia i kolki. Choć u dorosłych odbijanie nie jest tak potrzebne organizmowi jak u noworodków, również jest częstym zjawiskiem. Niekiedy odbijanie może być jednak objawem choroby (więcej o tym przeczytasz tutaj: https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/czeste-odbijanie-powietrzem-bekanie-na-jakie-choroby-wskazuje/ ). Z czego bierze się bekanie i kiedy może stanowić powód do niepokoju?

Dlaczego bekamy?

Odbijanie, czyli bekanie, pełni istotną rolę w organizmie. Podczas spożywania posiłków do żołądka przedostaje się średnio kilka mililitrów powietrza. Jednak przy spożywaniu bardzo obfitego posiłku, bardzo szybkim jedzeniu pokarmów lub picia napojów gazowanych ta objętość powietrza będzie większa. Kiedy spożywamy posiłek, obniża się napięcie mięśni części przełyku, a wzrasta napięcie mięśni żołądka. To powoduje nagłe wypuszczenie na zewnątrz (przez usta) dużej ilości powietrza, czyli bekanie.

Odbijanie też jest jedną z przypadłości w ciąży. W tym przypadku dodatkowo za odbicie odpowiada ucisk powiększonej macicy na żołądek i jelita. W przypadku ciąży odbijanie zwiększa się z kolejnymi trymestrami.

Kiedy odbijanie powinno być powodem do niepokoju?

Przyczyną odbijania nie zawsze jest spożycie dużej ilości Coca Coli czy jedzenie w pośpiechu obiadu. Jedną z sytuacji, kiedy pojawia się odbijanie, jest tzw. refluks, czyli choroba refleksowa przełyku. Schorzenie to polega na „cofaniu się” zawartości żołądka to przełyku za co odpowiada niewydolność zwieracza dolnego przełyku. Poza odbijaniem objawami choroby refleksowej są zgaga, kaszel, ból w klatce piersiowej.

Odbijanie się może pojawić się w przypadku nietolerancji pewnych produktów. Tak dzieje się np. w przypadku celiakii, czyli nietolerancji glutenu. Gluten znajduje się m.in. w pszenicy, jęczmieniu i życie. Jeśli zauważysz, że bardziej odbija Ci się po spożyciu produktów z tej grupy, a w dodatku cierpisz na nudności, biegunki, nudności i wymioty, być może cierpisz na nietolerancję glutenu.

Odbijanie może też świadczyć o poważnych chorobach takich jak niedrożność jelit. Niedrożność może być wywołana przeszkodą mechaniczną w jelitach lub zaburzeniem czynnościowym jelit. Chorobie towarzyszą nudności, wymioty, zatrzymanie stolca i gazów. Najmniej oczywistą przyczyną odbijania są… choroby serca. Odbijanie i silny, gniotący ból w klatce piersiowej może zwiastować zawał.
Uczniowie z Kun i Kowali Pańskich w wojewódzkim et...
Technika napędu, transmisja mocy - hurtownia, na k...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.