Dlaczego warto wspierać WOŚP? Ordynator Oddziału Noworodkowego w Turku - Mikis Eustathiou zachęca do udziału w akcji

Sprzęt od WOŚP Turek

Zbliża się kolejny, już 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szykujcie więc swoje konta, skarbonki, skarpety, słoiki z ziemi i inne tajne skrytki aby wrzucić swoje zaskórniaki do puszek wolontariuszy.

Jeśli ktoś osobiście nie spotkał się z wymiernymi efektami zbieranych przez WOŚP pieniędzy, ma wątpliwości co do ich wydatkowania niech uda się do najbliższego szpitala. Tak , tak i twoim powiatowym szpitalu jest na pewno sprzęt dumnie pobłyskujący „wośpowymi” serduszkami.

Najlepiej widać to na oddziałach noworodkowych, bo wkład WOŚPu w rozwój polskiej neonatologii jest bezcenny. Wszystkie oddziały noworodkowe, zarówno te powiatowe jak i wojewódzkie oraz kliniczne w zależności od realnych potrzeb zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do opieki nad wcześniakami i noworodkami donoszonymi.

Wszędzie znajdziemy inkubatory, stanowiska do resuscytacji, kardiomonitory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, lampy do fototerapii, przezskórne mierniki bilirubiny, urządzenia do wspomagania oddychania i inne sprzęty diagnostyczne i lecznicze podarowane szpitalom przez WOŚP.

Nie sposób też nie zauważyć wpływu WOŚPu na rozwój dziecięcej kardiochirurgii, chirurgii urazowej, nefrologii, onkologii, pediatrii, geriatrii i ratownictwa medycznego.

Dzięki WOŚP mamy bardzo skutecznie działające ogólnopolskie programy medyczne.

Z własnej praktyki wiem, że na naszym lokalnym poziomie najważniejsze to:
1) Program Przesiewowego Badania Słuchu który zapewnia badanie słuchu KAŻDEMU noworodkowi, a te u których stwierdzono wadę mają natychmiast wdrożone leczenie już w pierwszym roku życia, dzięki temu rozwiną poprawną mowę. Bez tego programu noworodki diagnozowane były dopiero w okolicach drugiego roku życia, co praktycznie uniemożliwiało naukę mówienia i szanse na normalne życie!
2) Bardzo ważny program WOŚPu to Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu - nazwa brzmi bardzo poważnie, bo i takie były konsekwencje wcześniejszych metod ratowania życia wcześniaków. Dziś, dzięki temu programowi, większość wcześniaków nie musi być intubowanych i wentylowanych przez respirator. Nieinwazyjne wspomaganie oddechu ratuje życie w noworodka i jednocześnie zapobiega wtórnemu uszkodzeniu płuc. Dla lekarza to bardzo ważne aby uratować życie dziecku i jednocześnie zabezpieczyć inne organy przed ewentualnymi powikłaniami w dalszym życiu.
3) Programy Leczenia Dzieci z Cukrzycą i kobiet ciężarnych przy użyciu pomp insulinowych – niestety, coraz więcej Polaków, w tym także dzieci choruje na cukrzycę. Z tym problemem spotykamy się coraz częściej i na coraz wcześniejszym etapie życia dziecka. Dzięki temu programowi mamy możliwość wdrożenia skuteczniejszej terapii, a dzieci mają wygodniejsze życie, bez konieczności spędzania wielu dni w szpitalu!
Nie do przecenienia są także programy wczesnej diagnostyki onkologicznej i chorób reumatycznych u dzieci.

Nie przekonało Cię to?
To zamknij oczy i wyobraź sobie, że leżysz nieprzytomny, bez oddechu na ulicy. Dawniej zebrałby się tłum gapiów i biernie obserwował jak siniejesz. Teraz podbiegają do Ciebie dzieci z pobliskiej podstawówki i zaczynają reanimację. Skąd wiedzą jak to robić? Dzięki WOŚPowemu ogólnopolskiemu programowi edukacyjnemu „ Ratujemy i Uczymy Ratować”.
A potem zabiera Cię karetka z wielkim sercem na boku…

Od lat, wraz ze swoimi dziećmi i całą rodziną, aktywnie wspieramy WOŚP. Ja mam możliwość codziennej pracy ze sprzętem zakupionym z tych pieniędzy i mogę powiedzieć, że tysiące dzieci skorzystało z tych urządzeń w tureckim szpitalu a miliony dzieci we wszystkich innych polskich szpitalach! Młodszy syn, wielokrotnie jako pacjent szpitala w Turku, Poznaniu czy Warszawie korzystał z WOŚPowych sprzętów, dlatego od kilku lat jest wolontariuszem i zbiera pieniążki. Ja, jako lekarz, a syn jako pacjent doświadczamy skutecznego działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dlatego zachęcam wszystkich do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Do zobaczenia w niedzielę przy puszkach!

Mikis Eustathiou – Ordynator Oddziału Noworodkowego w Turku

PGKiM: Rok dużych inwestycji
Perspektywy 2020: Liceum kolejny raz ze srebrną ta...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.