Dobra: Segregacja obowiązkiem dla wszystkich, czyli system śmieciowy na nowych zasadach

Dobra smieci uchwala segregacja

Wrześniowa nowelizacja przepisów dotyczących gospodarowania odpadami sprawiła, że samorządy muszą dostosować swoje systemy do nowych wymagań. Radni miasta i gminy Dobra przyjęli uchwały dotyczące nie tylko indywidualnych mieszkańców, ale też właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Nowością od przyszłego roku będzie m.in. obowiązek segregowania śmieci, który obejmie wszystkich.

Realia się zmieniły, czyli śmieci po nowemu
W 2012 roku, przed wejściem w życie rewolucji związane z gospodarowaniem odpadami przyjęto, że nieruchomości niezamieszkałe należą do gminnego systemu gospodarowania. Realia się jednak zmieniły, więc trzeba było dostosować przepisy do obowiązujących obecnie norm. W związku z tym od 1 stycznia do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie miasta i gminy Dobra należeć będą gminne jednostki organizacyjne, domki letniskowe oraz nieruchomości w służące celom rekreacyjno-wypoczynkowym. Dotychczas do systemu należeli właściciele wszystkich niezamieszkałych nieruchomości, składali deklaracje, ponosili opłaty i nie mogli się sami wycofać. W związku ze wspomnianą nowelizacją zyskali pełną dowolność w zakresie przystępowania do gminnego systemu. Dalsze funkcjonowanie na poprzednich warunkach mogłoby zatem wprowadzać dezorganizację jeśli chodzi o przetargi, bo w każdej chwili dana nieruchomość mogłaby „zniknąć” z systemu. Drugą kwestią jest to, że stawka za pojemnik określonej wielkości jest regulowana ustawowo. Są górne limity, których nie można przekroczyć i samorząd Dobrej zmuszony był do obniżenia opłat za pojemniki z nieruchomości niezamieszkałych - np. za pojemnik 1100 zł stawka wynosiła 160 zł, zaś zgodnie z przepisami musi to być maksymalnie 54 zł. Gdyby nie zmieniono zapisów gminnych dochody z tego tytułu byłyby o 75 tys. zł mniejsze, przy stale wzrastających kosztach zagospodarowania. Wskutek tego stawki, które płacą indywidualni mieszkańcy musiałyby być dużo wyższe. W systemie nadal pozostają działki letniskowe oraz nieruchomości rekreacyjne.

Segregacja obowiązkiem dla każdego
Od 1 stycznia 2020 roku segregacja śmieci będzie obowiązkowa - nie będzie można zadeklarować nieselektywnej zbiórki. Mieszkańcy gminy Dobra będą płacić za zagospodarowanie i odbiór odpadów 17 zł od mieszkańca (dotychczas 13 zł). Jeśli natomiast mieszkańcy nie będą dopełniać obowiązku segregacji, wówczas zapłacą 34 zł. Wyższa stawka nakładana będzie wówczas decyzją administracyjną. Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny Gminy Dobra mogą liczyć na zwolnienie w wysokości 1 zł za osobę. Skąd wzrost cen? Jak podczas sesji wyjaśniała Donata Wójcik, na przestrzeni ostatnich lat zmienia się kwota opłaty marszałkowskiej, która jest pobierana na składowiskach odpadów. Rok temu było to 140 zł za tonę składowanych odpadów, zaś w 2020 roku będzie to 270 zł za tonę. Niestety, przekłada się to na cenniki. Wśród odpadów, których ceny rosną najszybciej są zużyte opony, które nie tylko drożeją, ale też sukcesywnie wzrasta ich ilość. Na kolejnej pozycji są odpady niesegregowane ( w 2018 r. płacono za nie ponad 275 zł, zaś od stycznia koszt to ponad 383 zł) oraz popiół (w tym roku to koszt ponad 218 zł za tonę, a od 2020 r. Będzie to 324 zł za tonę). Ciągle wzrastają także koszty zagospodarowania odpadów, które ponosi samorząd Dobrej. W 2015 r. było to 210 tys. zł, w roku 2016 nieco mniej - 202 853 zł (ze względu na selektywną zbiórkę odpadów), rok 2017 - 210 tys. zł, 2018 - 247 879 zł, w roku 2019 koszt za pierwsze 9 miesięcy to 229 104,61 zł, a prognozowany koszt na 2020 rok to ponad 471 tys. zł. Gdyby nie wprowadzono zmian do gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi to mieszkańcy musieliby ponosić wyższe koszty i oprócz tego dołożyć ponad 75 tys. zł. Stawki poszybowałyby w górę jeszcze bardziej. Po burzliwej dyskusji radni zagłosowali zatem za przyjęciem proponowanych rozwiązań.

Ryszard Bartosik ponownie Wiceprzewodniczącym Komi...
Turek: Bez barier - osoba z niepełnosprawnością w ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Karol w piątek, 15 listopad 2019 13:11

A gdzie konkrety? Czy jest sens pisać o niczym?

A gdzie konkrety? Czy jest sens pisać o niczym?
Gość
niedziela, 05 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.