Druk cyfrowy DTG — czym w ogóle jest?

Druk cyfrowy DTG

Druk cyfrowy DTG jest procesem drukowania w technologii włókienniczej przy użyciu specjalistycznych atramentów. Jest to technika podobna do tradycyjnego sitodruku, ale nie wymaga stosowania wielu sit ani procesu filmowania. Nazwa pochodzi od Direct To Garment, co oznacza bezpośredni druk na ubraniu. Atrament jest drukowany na koszulkach, torbach, polo lub swetrach. Nadruk cyfrowy DTG wykorzystuje w swojej technologii specjalne tusze, które są nakładane bezpośrednio na tkaninę przez głowicę drukującą i są wchłaniane przez włókna.

Jakie są zalety druku DTG?

Zalety DTG to między innymi trwałość i zapobieganie zniekształceniom obserwowanym w niektórych innych technikach druku na tekstyliach, co skutkuje szeroką gamą dostępnych kolorów i lepszą teksturą cyfrowego druku. Druk DTG można projektować w programie do edycji o jakości fotograficznej, eliminując potrzebę stosowania skomplikowanych maszyn. Pożądany obraz jest drukowany bezpośrednio na tkaninie, a następnie używana jest specjalna prasa termiczna, aby szybko wysuszyć atrament. Proces ten jest zwykle wykonywany w całości w programie do grafiki komputerowej, a obraz musi być opracowany w wysokiej rozdzielczości, a pozostałą część procedury należy traktować jak zwykłe zadanie drukowania. Efekt imponuje kolorami, ostrością i trwałością.

Jak dbać o koszulki z nadrukiem cyfrowym DTG?

Podczas prania zawsze odwracaj koszulki na lewą stronę, wtedy wydruk będzie mniej narażony na zniszczenie. Jeśli to możliwe, to wybierz pranie ręczne. Pierz koszulkę w zimnej wodzie. Zwróć uwagę na program prania swojej pralki, ponieważ nadmierne wirowanie w trybie intensywnego prania może uszkodzić włókna koszuli. I pamiętaj, nie stosuj wybielacza!

Jak obchodzić się z koszulką podczas jej suszenia?

Nie wykręcaj jej ani nie wkładaj do suszarki bębnowej. Wysusz ją na lince, odwróconą na lewą stronę, by nadruk cyfrowy nie wyblakł. Powieś ją złożoną na pół — koszulka powieszona na krawędziach może się rozciągnąć. A co z prasowaniem? Obchodź się ostrożnie z nadrukiem i objeżdżaj żelazkiem dookoła niego — nie najeżdżaj na grafikę.

Nadruk cyfrowy — ciemne i kolorowe koszulki

Czy można drukować na koszulkach czarnych lub kolorowych? Drukarka cyfrowa umożliwia drukowanie na dowolnym kolorze odzieży. Czy to czerwony, czarny, biały czy żółty. Pamiętaj tylko, że w przypadku białego tła nadruk ma zazwyczaj intensywniejsze kolory, takie jak w projekcie. Ciemne tło może zmienić jakoś koloru. Ciemne koszule mogą mieć ślady wokół nadruku z powodu wstępnej obróbki koszulki (podkładu) w celu wchłonięcia białego atramentu. Po lekkim praniu podkład wychodzi. Jednym z zaleceń jest to, by wyprać ciemne koszulki przed użyciem.

Czy koszulki będą miały nadruk identyczny z moim projektem?

Nie może drukować kolorów metalicznych ani fluorescencyjnych, a ostateczny wynik wydruku może nieznacznie różnić się od oryginalnego projektu, zwłaszcza jeśli jest to fotografia. Wynik jest bardzo dobrej jakości, ale nigdy nie jest identyczny. Nie zapominaj, że koszulki drukuje się na materiale, a nie na białym papierze.

Czy to normalne, że z bliska widać małe kropeczki?

Tak, to normalne. Z daleka wzory są idealne, ale jeśli chcesz przyjrzeć się im bardzo uważnie, grafika ma kropki na nadruku, tak jak patrzy się na gazetę.

 

Ubrania zimowe dla niemowląt, jakie nam się sprawd...
Kierowcy w stanie nietrzeźwości. Brawura na drodze...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 26 listopada 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.