Gm. Turek: Nowe władze Wielkopolskie Stowarzyszenia Sołtysów wybrane w Kowalach Księżych

Wielkopolskie Stowarzyszenia Sołtysów

Sołectwo Kowale Księże (gmina Turek) było gospodarzem Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Członkowie zjazdu wybrali nowe władze, ale nie obyło się także bez rozmów o przyszłości całego regionu.

Do udziału w obradach zaproszono delegatów poszczególnych sołectw, ale też przedstawicieli władz samorządowych i instytucji blisko współpracujących ze stowarzyszeniem oraz rolnikami. Przybyłych na spotkanie gości przywitał wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk, a następnie głos zabrał Maciej Sytek, pełnomocnik marszałka ds. rozwoju Wielkopolski Wschodniej i jednocześnie prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie. Wspominał on o przemianach, jakie czekają region w kontekście powołanej przez Komisję Europejską platformy dla regionów powęglowych.

- Platforma powęglowa, bo tak się nazywa instytucja Unii Europejskiej to jest 5 mld euro które można osiągnąć. Wsparcie sołtysów z każdej miejscowości jest potrzebne, żeby sięgnąć po te pieniądze i żebyśmy zapytali społeczności, czego ta społeczność oczekuje, na co powinniśmy wydać te pieniądze. Wielkopolska Wschodnia, Turek i gminy wokół Turku mają gigantyczną szansę zdobyć środki, których nikt inny nie będzie mógł pozyskać - mówił Maciej Sytek.

W kolejnej części kończący kadencję prezes stowarzyszenia Sławomir Królak przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności organizacji. Wystąpił również Ireneusz Niewiarowski, honorowy prezes WSS, który podkreślił rolę i znaczenie stowarzyszenia dla rozwoju regionu. Podziękował dotychczasowym władzom WSS za wiele lat pracy. Omówiono również zrealizowane projekty, wydawnictwo miesięcznika „Gazeta sołecka” i rocznika „Poradnik radnego i sołtysa”.

Zadaniem delegatów był wybór nowych władz: prezesa zarządu, członków zarządu i komisji rewizyjnej oraz delegatów do rady krajowej Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Prezesem zarządu został Robert Galęba, wiceprezesami Sławomir Królak i Ryszard Papierkowski. Skarbnikiem Tymon Zioła, sekretarzem Henryk Zagozda. Członkami zarządu : Tadeusz Krygier, Aleksandra Nowiszewska, Marek Kowalski i Stefan Kropidłowski. Członkowie WSS podjęli trzy stanowiska w sprawie: poselskiego projektu ustawy o zmianie „ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw”, obchodów 30 rocznicy odzyskania wolności i w sprawie uwzględnienia problemów rolnictwa i gospodarki wodnej w programie rewitalizacji i restrukturyzacji gospodarki subregionu konińskiego.

Weź udział w modlitwie w intencji strażaków
Władysławów: Sołtysi z gminy chcą podwyżek

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 31 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.