Gospodarka odpadami. Czy gminy dają sobie radę?

mieci

Każda kolejna nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pogłębia chaos związany z systemem gospodarowania odpadami. Ze odpowiednie zorganizowanie odbioru śmieci od mieszkańców odpowiedzialni są wójtowie i rady gmin. Nie zawsze jednak w zderzeniu z prawną rzeczywistością umieją sprostać temu zadaniu.

Od 2011 roku obowiązek odbierania odpadów komunalnych od mieszkańców przejęły gminy. Muszą one również dokonać zagospodarowania zebranych materiałów. Najczęściej dzieje się to poprzez składowanie ich na wysypiskach śmieci czy przetwarzanie w tzw. regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych. Obowiązek ten samorządy realizują najczęściej poprzez udzielanie zleceń wyspecjalizowanym podmiotom gospodarczym.

Mimo iż do odbioru odpadów zobowiązane są gminy, to koszt utrzymania całego systemu ponoszą mieszkańcy. Stawki za odbiór odpadów komunalnych oraz sposób ich ustalania określają rady gmin po skalkulowaniu kosztów funkcjonowania całego systemu. Ważne jest, żeby system ten się samofinansował. Oznacza to, że gmina może przeznaczyć na gospodarkę z odpadami jedynie takie środki, które wcześniej uzyskała z tytułu opłaty śmieciowej. Nie może jednak dokładać do systemu np. z podatków. Jest to jednak często naginane w praktyce organów, ale niektóre Regionalne Izby Obrachunkowe, które kontrolują samorządy, zaczynają wytykać im ten błąd.

Jako sposób ustalania stawki ustawodawca wskazał na możliwość wyliczania opłaty śmieciowej od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość, od jej powierzchni czy też od ilości zużywanej wody. Gminy maja dowolność w jej wyborze, ale najczęstszym sposobem stosowanym w praktyce jest metoda od ilości mieszkańców. Zgodnie z ustawą maksymalna stawka za śmieci segregowane może w tym przypadku oscyluje około kwoty 34 zł.

Należy pamiętać, że w Polsce istnieje wymóg selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Oznacza to, że każdy jest zobowiązany do ich segregowania. W składanych deklaracjach można jednak oświadczyć, że nie wyraża się chęci segregacji. Wówczas zostanie naliczona wyższa opłata śmieciowa zgodnie z uchwałą rady gminy.

Gmina powinna zapewnić segregowanie odpadów na co najmniej sześć frakcji, wśród których wyróżnia się papier, metale, tworzywa sztuczne, szkoło, odpady opakowaniowe wielomateriałowe oraz bioodpady. Niektóre z samorządów realizują ten obowiązek w oparciu o tworzenie tzw. PSZOK-ów, czyli punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Zbierane są także odpady zmieszane, a w niektórych gminach wyodrębnia się także frakcję popiołu. Co ciekawe zgodnie z ustawą gminy mogą umożliwić swoim mieszkańcom składowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach. Wówczas istnieje możliwość obniżenia opłat dla korzystających z takich urządzeń.

Gospodarka odpadami komunalnymi to wyzwanie dla gmin. Muszą one mierzyć się z chaosem prawnym i wciąż zmieniającą się ustawą o utrzymaniu czystości i porządku, która po wielu nowelizacjach staje się trudna w stosowaniu. Dodatkowo ze względu na rosnące ceny usług na rynku zbierania i przetwarzania śmieci koszty systemu będą nieustannie rosnąć, a wraz z nimi opłaty ustalane dla mieszkańców. Problem ten dotyczy całej Polski, ale niektóre samorządy dzięki dobrze zbudowanemu systemowi unikają drastycznych podwyżek. Tak czy inaczej na końcu zawsze koszt ponosi każdy mieszkaniec gminy..
Wideo: „Czerp radość z tego, co robisz”- czyli chr...
Uczcili pamięć prof. Regulskiego z okazji 30-lecia...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 19 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.