Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

pieniadze czas

Przyznanie kredytu gotówkowego wiąże się nie tylko z wypełnieniem wniosku, ale także oczekiwaniem na jego rozpatrzenie. W niektórych przypadkach od rozpatrzenia do otrzymania pieniędzy na konto również może minąć trochę czasu. Od czego to wszystko zależy i ile się czeka na kredyt gotówkowy?

 Czas trwania na kredyt gotówkowy – na czym polega procedura?

 

Jeszcze kilka lat temu wnioski o zwykły  kredyt gotówkowy na dowolny cel były rozpatrywane nawet kilka dni. Obecnie, wnioskując o udzielenie kredytu w banku, w którym prowadzi się rachunek osobisty, często można liczyć na natychmiastową decyzję i przyznanie środków. Dzieje się tak, ponieważ bank ma już zebrane potrzebne informacje do analizy zdolności kredytowej wnioskodawcy. Jeżeli jednak pożądana kwota kredytu jest wyższa lub wnioskuje się o kredyt w innym banku, procedura będzie dłuższa.
Szukając sposobu na zmniejszenie czasu oczekiwania, warto rozważyć wzięcie kredytu oferowanego przez dobrą firmę pożyczkową. Ograniczone do minimum procedury przekładają się na szybką decyzją i przelanie pieniędzy na konto.

 

Co wpływa na długość okresu procedowania wniosku o kredyt gotówkowy?

 

Kredyt gotówkowy jest niewątpliwie najbardziej dostępnym produktem z zakresu wszystkich kredytów oferowanych przez banki. W głównej mierze wynika to z tego, że nie jest zobowiązaniem celowym. W przypadku kredytów samochodowych, hipotecznych lub kredytów inwestycyjnych dla firm konieczne jest przedłożenie do banku wielu innych dokumentów, potwierdzających cel finansowania.

Wnioskując o kredyt na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, można liczyć na bardzo szybką procedurę weryfikacji. Dotyczy to zwłaszcza ofert promocyjnych. Już na wstępie zanim zostały one zaproponowane posiadaczowi rachunku, sprawdzeniu uległa jego historia i zdolność kredytowa.

W innych wypadkach do standardowych elementów procesu weryfikacyjnego należy zbadanie osiąganych przychodów. Przyszły kredytobiorca będzie musiał dostarczyć wyciąg z konta bankowego (jeśli jest zainteresowany produktem banku, w którym nie posiada rachunku). Analiza zdolności kredytowej przez bank może również wymagać przedstawienia rozliczenia PIT zwłaszcza wtedy, gdy kredyt jest na wyższą sumę pieniędzy. Do innych metod weryfikacyjnych należy przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. Ostatni dokument wystawia pracodawca lub zleceniodawca. Warto pamiętać, że czynność ta jest obowiązkowa i musi być darmowa, gdyż w przeciwnym razie pracodawca może zostać posądzony o działanie na szkodę pracownika. W przypadku firm pożyczkowych spotykaną praktyką bywa oświadczenie woli, zawierające informacje o osiąganych dochodach z innych źródeł.

 

Dwa etapy procesu przyznawania kredytu gotówkowego

 

Zazwyczaj przy ubieganiu się o kredyt na wyższą kwotę na początku otrzymuje się decyzję wstępną. Po wypełnieniu podstawowych informacji, wskazaniu wysokości kredytu i okresu spłaty, następuje pierwszy etap weryfikacji. Bank sprawdza historię kredytową wnioskodawcy w bazach BIG, KRD, a często także w innych źródłach. Po otrzymaniu decyzji wstępnej następuje drugi etap, który w przypadku powodzenia kończy się decyzją wiążącą i podpisaniem umowy kredytu. W zależności od banku procedura może się trochę różnić. Czasem umowę wstępną można opracować i podpisać w placówce stacjonarnej. Wniosek jest następnie przesyłany dalej i badany przez analityków kredytowych danej instytucji. O ile wstępną decyzję banku można otrzymać czasem już od razu lub po 10 – 15 minutach, o tyle zaawansowane rozpatrzenie wniosku może w najgorszym scenariuszu zająć nawet do trzech tygodni. Wiele zależy od konkretnego banku, dlatego warto zawsze upewnić się i dopytać pracownika – w placówce, przez telefon lub poprzez czat internetowy.

 

Ostatni etap ubiegania się o kredytu gotówkowy, czyli kiedy dojdzie przelew? Ile trzeba czekać na kredyt?

 

Po wydaniu decyzji kredytowej pieniądze błyskawicznie trafiają na konto osobiste, jeżeli jest ono założone w tym samym banku. Łatwo dostrzec, że banki zachęcają kredytobiorców do założenia konta bankowego, ale w wielu przypadkach nie jest to obligatoryjne. Pieniądze na inne konto trafią jednak z kilkugodzinnym opóźnieniem (w zależności od sesji wychodzących i przychodzących). Czasem istnieje także możliwość uzyskania wsparcia finansowego w gotówce, ale jest to praktyka coraz rzadziej oferowana przez banki.

 

Kalendarz wyborczy. Już dziś sprawdź co i kiedy zr...
Pysznie i słodko, czyli pełne smaku warsztaty w Ze...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 18 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.