Jak dobrze zdać maturę?

Matura

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów, do jakich podchodzą polscy uczniowie. Często jest więc wydarzeniem bardzo stresującym, zwłaszcza dla uczniów, którzy mają problem z jednym z trzech przedmiotów, które trzeba zaliczać obowiązkowo podczas egzaminu dojrzałości. Jak przygotowywać się do matury? Jakie umiejętności będą najbardziej przydatne? Na co zwrócić uwagę podczas nauki? To pytania, które co roku zadają sobie kolejne pokolenia maturzystów. Tymczasem odpowiedzi na nie wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać!

Skupienie

Najważniejsza jest pełna koncentracja podczas nauki. Wielogodzinne siedzenie nad książkami nie jest nic warte, jeśli co chwilę robi się przerwy lub nie skupia się przyswajanym materiale w pełni. By nauka była efektywna, należy odciąć się od wszystkiego, co może niekorzystnie wpłynąć na koncentrację. Warto wyłączyć telefon, zjeść porządny posiłek przed rozpoczęciem nauki. Ciężko skoncentrować się, kiedy co chwilę słyszy się przychodzące na telefon powiadomienia - podobnie ciężko się skupić, jeśli myśli wciąż kręcą się wokół najbliższego posiłku. Odpowiednia atmosfera to podstawa efektywnej nauki - to pierwsze, o co trzeba zadbać, by zdać maturę na wysokim poziomie.

Pomoce naukowe

Dobrze jest mieć źródła, które ułatwią naukę i usprawnią proces przygotowań do egzaminu. Są to przede wszystkim podręczniki do liceum z całego cyklu kształcenia w szkole średniej. Ich ponowna lektura pozwoli przypomnieć sobie omawiane podczas zajęć lekcyjnych tematy. Przydatne będą także repetytoria oraz zestawy zadań maturalnych - często można zakupić je w zestawie. Warto zapoznać się z zawartym w repetytorium materiałem przed jego zakupem. Wiele repetytoriów zawiera informacje teoretyczne, ale także praktyczne, które pozwolą rozwinąć potrzebne podczas egzaminu dojrzałości umiejętności, oraz zadania i arkusze maturalne. Doskonałą pomocą będą oczywiście własne notatki, robione podczas samodzielnej nauki - pozwolą przyswoić w pełni nową wiedzę i szybko powtórzyć wiadomości przed maturą. Szczególnie przydatne może się to okazać w przypadku materiałów, które sprawiają uczniowi trudność.

Chwile odpoczynku

W wirze przygotowań do matury należy pamiętać także o higienie psychicznej - trzeba mieć czas na naukę, ale także czas na odpoczynek. Krótki spacer czy spotkanie z przyjacielem pozwoli oczyścić umysł, odprężyć się, a przede wszystkim - zregenerować siły potrzebne do dalszej nauki. Nawet pół godziny odpoczynku w trakcie nauki może okazać się zbawienne dla organizmu.

Andrzej Styczyński: Czego Bartosik wam nie powie
Jest trzeci przypadek koronawirusa w powiecie ture...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 03 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.