Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Jak inwestować bezpiecznie w srebro? Poradnik dla początkujących

srebro

Znaczenie inwestycyjne srebrna nieustannie rośnie, a przemysł generuje blisko połowę zapotrzebowania na ten szlachetny metal. Wszystko to sprawia, że podobnie jak złoto, srebro jest bezpiecznym aktywem, szczególnie gdy pieniądz papierowy traci na wartości.

Znaczenie srebra na rynku

Srebro ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystywane jest do produkcji elektroniki, łożysk, katalizatorów, a także w medycynie czy fotografii. Nie można pomijać również branży jubilerskiej, która generuje znaczną część popytu. Zapotrzebowanie na srebro inwestycyjne stanowi średnio 1/4 całkowitego popytu na ten kruszec. Srebro, tak jak inne kruszce ma ograniczoną ilość, jest zatem twardą walutą, która pozwala uniknąć inflacji.

Zalety inwestowania w srebro

Inwestowanie w srebro często traktowane jest jako alternatywa do inwestowania w złoto. W tym przypadku możliwe jest zarówno osiąganie szybkich zysków, jak i długoterminowa lokata kapitału w bezpieczny sposób. Są dwa sposoby inwestowania w srebro. Pierwszy to jego zakup w formie fizycznej. Zwykle są to sztabki, srebrne monety oraz przedmioty kolekcjonerskie. Zakup srebra w formie fizycznej traktowany jest jako długoterminowa inwestycja, a nawet zabezpieczenie emerytalne.

Drugą formą inwestowania jest tzw. wirtualne bądź papierowe srebro. Przeważnie jest to średnioterminowy lub krótkoterminowy sposób prowadzenia inwestycji. Daje on szybki zysk, jednak wiąże się z tym ponoszenie ryzyka.

Inwestycja w srebrne monety i sztabki: zalety

Kupując srebro w fizyczne formie, możemy liczyć na następujące korzyści:
• Zabezpieczenie przed kryzysami — srebro w fizycznej formie jest odporne na szybko rosnącą inflację, utrzymują wartość podczas niepewnych gospodarczo czasów i wojen.
• Realność inwestycji — posiadanie srebra w domowym sejfie jest źródłem satysfakcji i stanowi lokatę kapitału na dłuższy okres.
Małe ryzyko trafienia na podróbki — oszuści rzadko decydują się na fałszowanie srebra, częściej ma to miejsce w przypadku złota.

Na co zwrócić uwagę inwestując w srebro?

Inwestycje w srebro są obciążone także pewnymi wadami. Rozważając zainwestowanie w srebro fizyczne warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:
• Możliwości przechowywania — zakupione sztabki trzeba przechowywać w określonym miejscu, pojawia się zatem ryzyko kradzieży.
• Wysoki spread — zakupowa cena srebra często bywa wyższa o nawet około 30% niż cena zakupowa. Pod uwagę należy wziąć także dodatkowe opłaty wynikające m.in. z kosztów transportu.
• Długookresowe zamrożenie kapitału
• Reakcje chemiczne srebra — z biegiem lat srebro może ulegać reakcjom z pierwiastkami obecnymi w powietrzu. Nalot może utrudnić sprzedać.

Inwestycje w srebro - podsumowanie

Inwestycje w metale szlachetne takie jak złoto czy właśnie srebro w dużej mierze zależą od momentu przeprowadzenia transakcji. Bez wątpienia podczas hossy inwestycje w srebro będą opłacalne, a podczas bessy wskazana jest ostrożność przy podejmowaniu decyzji. Inwestycje w srebro przynoszą spore zyski, stanowiąc dobrą lokatę na niepewne czasy. Kiedy celem jest zysk w krótki terminie warto rozważyć inwestycje w srebro papierowe, zaś gdy mowa o długoterminowych inwestycjach, będących zabezpieczeniem części majątku doskonale sprawdzi się srebro fizyczne.

Na czym polega technika uzdrawiania lustrzanego?
Malanów: Kolejne dwie drogi doczekają się remontu
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.