Jak kupić dobrą działkę pod budowę domu - poradnik na co zwrócić uwagę

Jak kupić dobrą działkę pod budowę domu

Kupno działki pod budowę domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Wybór miejsca, otoczenia to indywidualna sprawa, ważne aby wybrana lokalizacja spełniała nasze oczekiwania. Dlatego przed podjęciem decyzji trzeba dokładnie wszystko przemyśleć, sprawdzić, aby nie popełnić błędu. Wiele czynników wpływa na koszt działki, niektóre w przyszłości mogą stać się przyczyną problemów. Dlatego poniżej podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Warunki terenowe

Znaczna część osób wybierając działkę pod wymarzony dom za główne kryteria stawia lokalizację oraz cenę. Jednak bardzo istotnym czynnik jest wielkość i kształt działki oraz ukształtowanie terenu. Szacuje się, że optymalna wielkość działki, aby zmieścił się dom i ogród powinna wynosić minimum 650-700 m2. Bardzo istotnym czynnikiem jest kształt działki. Najkorzystniejsze są działki o kształcie kwadratu, prostokąta. Problemy zaczynają się przy kształtach nieregularnych np. trójkąt, ponieważ aby znaleźć projekt wymarzonego domu działka powinna mieć minimum 18 metrów szerokości. Nie bez znaczenia jest ukształtowanie terenu, liczne spadki utrudniają dobór projektu domu i wpływają na wzrost kosztów.

Aspekty prawne

Podstawowym i najważniejszym dokumentem określającym kto jest prawowitym właścicielem działki jest Księga Wieczysta. Historię działki można poznać wpisując numer Księgi Wieczystej na stronie internetowej – EUKW. Należy również zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W takim planie określone jest jaki rodzaj zabudowy jest dopuszczony na danym terenie. Określone są również gabaryty budynków.

Media i przyłącza

Informację o uzbrojeniu działki uzyskamy planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Niejednokrotnie doprowadzenie mediów przewyższa koszt zakupu działki. Jeżeli nie ma możliwości doprowadzenia wodociągu warto pomyśleć o własnej studni wody pitnej. W przypadku gdy teren jest nieskanalizowany do wyboru jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Zdecydowanie bardziej przyszłościowym rozwiązaniem jest budowa przydomowej oczyszczalnia ścieków. Eksploatacja zbiornika bezodpływowego pociąga za sobą duże koszty opróżniana zbiornika przez obsługę asenizacyjną. Natomiast biologiczna oczyszczalni ścieków nie tylko jest zdecydowania tańsza w użytkowaniu, ale pozwala wykorzystywać oczyszczone ścieki na cele gospodarcze np. nawadnianie trawnika. Aby jednak cieszyć się z eksploatacją przydomowej oczyszczalni należy wybrać sprawdzony, bezawaryjny produkt. Godnym polecenia urządzeniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV firmy Traidenis-Pol. Urządzenie oczyszcza ścieki do wody II klasy czystości oraz posiada znak CE. Oczyszczalnie NV dostępne są na rynku europejskim od ponad dwudziestu lat, a ich wysoka jakość potwierdzona jest 20-letnią gwarancją. Firma Traidenis-Pol działa na rynku polskim od ponad 12 lat. Na terenie Polski zamontowanych jest ponad 14 000 przydomowych oczyszczalni NV. Firma posiada sieć autoryzowanych dystrybutorów na terenie całego kraju. Każdy montaż poprzedza darmowa wizja lokalna i doradztwo techniczne.

Kawęczyn: Kolorowe i bezpieczne półkolonie w Młodz...
Malanów: Trzy auta zderzyły się na DW 470. Jedna o...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.