Jak płacić mniej za codzienne zakupy spożywcze?

Sklep

Na ogół większe zakupy robimy raz w tygodniu, ograniczając się do codziennego kupowania jedynie świeżego pieczywa. Przywykliśmy też do ciągłego pośpiechu, również podczas robienia zakupów, a spiesząc się często przepłacamy. Tymczasem można zrobić zakupy spożywcze płacąc mniej. Podpowiadamy, w jaki sposób.

Lista zakupów
Lista zakupów jest podstawą racjonalnego gospodarowania budżetem. Daje też pewność, że niczego nie zapomnimy i nie będziemy musieli dokupić w osiedlowym sklepie za dużo wyższą cenę. Listę sporządzamy, sprawdzając zawartość szafek, lodówki i zamrażarki i spisując na kartce produkty, których zabrakło lub za chwilę się skończą.

Warto przechowywać paragony z poprzednich zakupów. Dzięki temu zorientujemy się, na jak długo wystarcza ilość każdego zakupionego produktu. Być może wystarczy kupić mniej. Jest to szczególnie istotne w przypadku takich, które szybko się psują, a nie można ich zamrażać. Unikniemy w ten sposób wyrzucania niepotrzebnych nadwyżek i oszczędzimy pieniądze.

Jeżeli nie lubimy kartek, możemy listę zakupów zrobić w telefonie w jednej z wielu darmowych aplikacji. Umożliwiają one układać listę zakupów według kategorii, udostępniać ją np. partnerowi, który jest na zakupach w innym sklepie, a lista na bieżąco uaktualnia się w obu telefonach. Nie trzeba też tworzyć listy za każdym razem od początku. Wystarczy ją zapisać i modyfikować.

Serwis z gazetkami
Gazetkomat jest serwisem, w którym publikowane są gazetki promocyjne popularnych hipermarketów i dyskontów spożywczych. Można przeglądać w jednym miejscu oferty wielu sklepów w zaciszu własnego domu, bez pośpiechu i nerwów. Gazetki są stale uaktualniane. Dlatego warto sprawdzić, w którym ze sklepów właśnie trwa promocja i jakich produktów, czy opłaci się zrobić zapas czegoś, co można zamrozić (np. masło, mięso, wędlina, ryby) lub przechować bezpiecznie w szafce bez obaw, że się zepsuje (cukier, kasza, kawa, herbata). Przykładowo, ukazująca się w sieci Netto gazetka poleca polskie masło ekstra (82 proc. tłuszczu) w cenie 3,33 zł za kostkę (normalna cena 5,99 zł) przy zakupie trzech kostek. Masło można przechowywać w domowej zamrażarce nawet przez kilka miesięcy, zatem jest to wyjątkowo korzystna oferta – aż 44 proc. zniżki.

Taniej można kupować zresztą nie tylko to, co się je, ale i to, czym się je. Wydawana przez sieć dyskontów Pepco gazetka promuje w najnowszym wydaniu komplet ciekawych sztućców dla 6 osób (6 łyżek, 6 łyżeczek, 6 noży, 6 widelców), wykonanych ze stali nierdzewnej, z uchwytami z tworzywa z kolorowym wzorem. Cena – 60 zł.

Zakupy internetowe
Niektóre markety prowadzą sprzedaż online z dowozem do domu. Warto sprawdzić, które z nich obsługują region naszego zamieszkania i robić w nich zakupy przez Internet z dostawą. Z reguły zakupy online są tańsze od stacjonarnych i nawet po doliczeniu kosztów dowozu w dalszym ciągu są opłacalne. Przecież i tak ponosimy koszty dojazdu do sklepu w mieście – płacimy za paliwo, nierzadko stoimy w korkach, mamy problem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania, poza tym spędzamy mnóstwo czasu w sklepie. Oprócz tego wciąż, mimo złagodzenia obostrzeń, związanych z pandemią koronawirusa, jesteśmy narażeni na zakażenie, a przebywanie w dużych skupiskach ludzkich zwiększa ryzyko infekcji. Z tych powodów warto robić zakupy internetowe. Oszczędzamy dzięki nim nie tylko czas, ale i pieniądze, bowiem kupując w sklepie internetowym możemy przed ostatecznym zatwierdzeniem zawartości koszyka dowolnie zmieniać jego zawartość, podczas gdy w markecie przy kasie jest to dość kłopotliwe.

Dodatkową zaletą zakupów internetowych jest możliwość otrzymania częściowego zwrotu należności, jeżeli sklep jest objęty programem cashback.

Programy lojalnościowe
Najpopularniejszą formą programu lojalnościowego jest karta stałego klienta. Oferują ją wszystkie markety. Karta umożliwia korzystanie z rabatów (np. dwie sztuki produktu w cenie jednej – dla posiadacza karty), różne formy zniżek (np. określona kwota do odjęcia od należności przy następnych zakupach) bądź wymianę zebranych punktów lojalnościowych na kupon rabatowy albo towar. W gazetkach promocyjnych poszczególnych sieci handlowych znajdują się zawsze aktualne informacje na temat bieżących programów lojalnościowych i wynikających z nich korzyści dla klienta.
Czy w Turku jest problem z opłatami za deszczówkę?...
Niebezpiecznie na skrzyżowaniu w Ciemieniu. Jedna ...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.