Jak sprawdzić, czy strona jest bezpieczna? Najważniejsze wskazówki

Jak sprawdzić, czy strona jest bezpieczna?

Pewnie przemknęło Ci kiedyś przez głowę pytanie "Czy ta strona jest bezpieczna"? Dziwny adres URL, nagle pojawiające się na ekranie agresywne reklamy, okienka, których nie można zamknąć ... Lub wręcz przeciwnie - zupełnie niepozornie wyglądająca strona, bo te niebezpieczne czasem prezentują się całkiem zwyczajnie. W każdym przypadku warto wiedzieć, jak sprawdzić bezpieczeństwo strony www, na którą właśnie trafiliśmy. Mamy dla Ciebie w tym zakresie kilka przydatnych wskazówek.

Sprawdź adres URL

Co to jest URL? Jak wygląda bezpieczny adres URL? Otóż sam skrót URL pochodzi od angielskiego Uniform Resource Locator i oznacza sposób adresowania zasobów, jakie znajdują się w internecie. To adres strony www, który wpisujesz w przeglądarce i docierasz w ten sposób do konkretnej witryny.

Zawsze zwracaj uwagę na adres, który wyświetla się w pasku przeglądarki. Przede wszystkim powinien on zawierać konkretne elementy, tj. nazwę protokołu (https), nazwę usługi internetowej (www), domenę (nazwę) oraz rozszerzenie (na przykład pl). Bezpieczna strona internetowa będzie także przyjazna, czyli m.in. łatwa do zapamiętania i wpisania w przeglądarce. Niebezpieczne strony często posiadają bardzo długi, niezrozumiały, zbudowany z ciągu liczb, liter i innych znaków adres URL, który tak naprawdę nic nie mówi o zawartości witryny. Przyjazne adresy URL zostały kompleksowo opisane przez fachowców na ​https://www.eactive.pl/blog-o-seo/co-to-jest-adres-url-strony-i-jak-powinien-wygladac/. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy konkretny adres URL jest bezpieczny, warto tam zajrzeć.

Z pewnością zdarza Ci się otrzymać w mailu, np. od znajomych, jakieś linki. Nawet jeśli wyglądają zupełnie zwyczajnie, warto je zweryfikować. Tekst, który widzisz, a hiperłącze pod nim to bowiem dwie różne rzeczy. Jak sprawdzić w takim przypadku czy strona www jest bezpieczna i co się kryje pod przesłanym linkiem? Wystarczy najechać kursorem na link, jednak nie klikać w niego. W dolnym, lewym rogu przeglądarki wyświetli się prawdziwy adres strony internetowej.

Sprawdź protokół HTTPS

Bezpieczna strona internetowa będzie posiadała protokół HTTPS. Ostatnie "S" w skrócie ma tutaj zasadnicze znaczenie. Otóż sam zapis HTTP oznacza podstawowy protokół przesyłania danych pomiędzy przeglądarką a odwiedzanymi stronami. Dodana litera S oznacza secure, czyli bezpieczny. Protokół HTTPS gwarantuje, że ruch na stronie jest szyfrowany, zatem wpisywane dane (np. podczas logowania do systemu bankowości internetowej) są chronione przed kradzieżą.

Potwierdzeniem protokołu HTTPS jest kłódka na początku adresu URL. Po najechaniu kursorem na kłódkę wyświetlą się informacje o odwiedzanej witrynie, a dokładnie o bezpieczeństwie połączenia i ważnym certyfikacie bezpieczeństwa, jaki witryna posiada.

Korzystaj z dostępnych narzędzi

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe udostępniają użytkownikom różne systemy zabezpieczeń, chroniące np. przed złośliwym pobieraniem, czy blokujące wyskakujące okienka. W przypadku przeglądarki Chrome znajdziesz je idąc ścieżką Ustawienia - Zaawansowane - Prywatność i Bezpieczeństwo. Jeśli korzystasz z przeglądarki Firefox będzie to ścieżka Opcje - Prywatność i Bezpieczeństwo.

Z kole,i aby natychmiast sprawdzić, czy dana witryna jest bezpieczna, możesz skorzystać z narzędzi, jakich dostarcza Google, np. Bezpieczne przeglądanie.

Zwracaj uwagę na zawartość i wygląd strony

Niepoprawna pisownia, błędy ortograficzne, brak polskich znaków, słabej jakości grafika - wszystko to powinno wzbudzić Twoją nieufność. Co więcej, jeśli na stronie np. sklepu internetowego, pomijany jest etap rejestracji, za to natychmiast zostajesz przekierowany do płatności, taka witryna także powinna zostać zakwalifikowana do grupy niewiarygodnych. Dobrym sposobem na weryfikację bezpieczeństwa strony jest z pewnością korzystanie z doświadczeń innych i sprawdzanie opinii w internecie. Informacje o niebezpiecznych stronach rozchodzą się w sieci niezwykle szybko. Warto z nich korzystać.

Żal, ale nie ma wyjścia - filia biblioteki na Spół...
Zielone światło od radnych na rewitalizację parku....
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 18 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.