Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Jak uczyć się do egzaminu ósmoklasisty?

egzaminy

Do egzaminu, do którego przystąpią uczniowie klas ósmych, pozostało jeszcze trochę czasu. Nie warto jednak go tracić, zwłaszcza że do przyswojenia jest naprawdę sporo materiału. Od czego zacząć? Jak się uczyć, aby osiągnąć wysoki wynik?

Od czego zacząć naukę do egzaminu?

Naukę do jakiegokolwiek egzaminu rozpoczynamy od skompletowania pomocy naukowych. Są to różnego rodzaju notatki, książki oraz repetytoria. Uczniowie mają też do dyspozycji swoje własne podręczniki, z których korzystają w czasie lekcji, jednak to właśnie repetytoria pomagają usystematyzować wiedzę. Na rynku dostępnych jest wiele tego rodzaju pomocy, a wybór konkretnego egzemplarza będzie zależał tak naprawdę od tego, jaką formę preferuje uczeń. Niektóre wydawnictwa stawiają bowiem na grafiki, inne skupiają się na dużej ilości ćwiczeń do wykonania. Dobrym wyborem będzie zakup tak zwanych map myśli, czyli krótkich ściąg, które pomagają systematyzować posiadane informacje. Ściągi umożliwiają również ocenę, czy wszystkie tematy z danego działu zostały powtórzone.

Jak się uczyć, aby umieć?

W przygotowaniu do egzaminu najważniejsza jest regularność. Trzeba bowiem powtarzać materiał codziennie, aby zapamiętać najważniejsze informacje. Warto więc przygotować swoisty harmonogram powtórek, zgodnie z którym uczeń będzie przypominał sobie poszczególne tematy. Im szybciej rozpocznie naukę, tym oczywiście lepiej, ale pamiętajmy, że z dobrymi pomocami nawet w kilka tygodni można opanować materiał. Do nauki warto przystąpić wypoczętym, z otwartym umysłem. Ważne, aby mieć do niej odpowiednie warunki, a przede wszystkim ciszę i spokój. Powtarzając konkretne zagadnienie, warto od razu wykonywać ćwiczenia, które pomogą je utrwalić, a także wyjaśnić ewentualne nieścisłości. Niektóre zadania ściągnięte są wprost z arkuszy egzaminacyjnych z lat poprzednich.

Powtórki last minute

Na około dwa tygodnie przed egzaminem należy rozpocząć powtórki końcowe. Wtedy też nieocenionym wsparciem w nauce będzie repetytorium ósmoklasisty, za pomocą którego uczeń usystematyzuje wiedzę, przekonując się, że wie już wszystko, co potrzeba. Powtórki powinny mieć formę krótkich pytań bądź repetowania najważniejszych zagadnień. Jest to dobra pora na to, aby wrócić do tego, co sprawia największe trudności i skupić się na tym przed samym egzaminem. Na kilkanaście dni przed egzaminem jest jeszcze czas, aby nauczyciel wytłumaczył niezrozumiałe kwestie czy rozwiał wątpliwości. Natomiast na 2-3 dni przed egzaminem, warto dać sobie nieco więcej luzu, regenerując umysł odpoczynkiem.
Zapraszamy na wystawę Aleksandry Klaudii Pokojewsk...
Ewolucja myślenia – twoje okno na świat wiedzy

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 14 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.