Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Jak uzyskuje się śrutę słodową niezbędną w piwowarstwie?

Jak uzyskuje się śrutę słodową niezbędną w piwowarstwie?

Piwo zaraz po wodzie i herbacie jest najpopularniejszym i jednym z najstarszych napojów w historii świata. Jak podaje wiele źródeł, warzone było już co najmniej 6 tys. lat temu - m.in. przez starożytnych Greków i Rzymian. I choć piwo potocznie nazywane jest bardzo często trunkiem chmielowym, chmiel wcale nie jest podstawowym składnikiem tego napoju – a są to woda i słód. Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej.

Jakie surowce wchodzą w skład piwa?

Choć może być to dla wielu spore zaskoczenie, głównym składnikiem w produkcji piwa jest… woda. Woda ta, w zależności od rodzaju piwa, musi mieć ściśle określone parametry. Piwo jasne wytwarzane jest na bazie wody miękkiej, z kolei ciemne – twardej, ponieważ może ona odpowiednio balansować kwasowość ciemnego słodu.

Innymi ważnymi surowcami w procesie wytwarzania piwa są wspomniany już wcześniej chmiel oraz słód. O ile chmiel jest z reguły dość dobrze znany dzięki charakterystycznym właściwościom smakowym, słód już niekoniecznie. A słód to ziarno (najczęściej) jęczmienia jarego, które wysiewane jest wiosną i poddawane następnie czasochłonnemu procesowi słodowania.

Jak produkowany jest słód?

Pierwszym krokiem w procesie wytwarzania słodu jest namoczenie ziarna, co wpływa na zwiększenie jego ciężaru - nawet o połowę wagi wyjściowej. Drugi krok to kiełkowanie, które odbywać się powinno w odpowiednich do tego warunkach - przy wilgotności i temperaturze, sprzyjającej kiełkowaniu. Ważne jest, aby w czasie kiełkowania ziarno było odwracane, ponieważ wytwarza ono własne ciepło.

Trzecim krokiem jest suszenie ziarna, które na początku odbywa się w temperaturze 50 stopni. Po 24 godzinach, gdy wilgotność ziarna maleje o mniej więcej 20 proc, temperatura suszenia ulega podwyższeniu. Proces suszenia jest niezwykle istotny dla późniejszej barwy i smaku słodu. Czwarty etap następuje bezpośrednio po wysuszeniu i polega na oddzielaniu kiełków od gorącego wciąż ziarna. Wykorzystywane jest do tego specjalne urządzenie – odkiełkownica. Praca tej maszyny opiera się na obracaniu ustawionych w spirale cylindra sitowego i łopatek, powodując ocieranie się o siebie ziaren i samoistne odłamywanie się kiełków.

Dalsza obróbka słodu – śrutowanie, odbywa się po odpowiednim okresie jego dojrzewania, który trwa od 4 do 6 tygodni, w warunkach zapewniających wilgotność nie wyższą niż 5 proc.

Na czym polega śrutowanie słodu?

Kolejnym etapem jest śrutowanie słodu, czyli jego rozdrabnianie - zacieranie. W tym etapie wykorzystuje się maszynę zwaną śrutownikiem, w której zespół zamontowanych na wale płyt metalowych, obraca się z dużą prędkością, podczas gdy rozdrabniacz uderza energicznie w ziarno. Stopień rozdrobnienia może być regulowany przez specjalne sita, które montowane są w obudowie śrutownika.

Zarówno całe śrutowniki, jak i poszczególne elementy do nich – sita, bijaki do śrutownika itp., niezbędne w piwowarstwie dostępne są w specjalistycznych sklepach. Więcej o tych narzędziach, przeczytać można na stronie https://www.sitono.pl/oferta/sita-do-mlynow-brykieciarek-srutownikow-rozdrabniaczy/.

Przygotowana w ten sposób śruta słodowa jest następnie zacierana. Proces ten polega na zmieszaniu ześrutowanego słodu z wodą w odpowiednich proporcjach, podgrzaniu do określonej temperatury, a następnie utrzymywaniu stałej temperatury przez określony czas. Następnie przebiega proces filtracji oraz wysładzanie zacieru. Otrzymany w ten sposób płyn, przetwarzany jest na piwo - dodawane są drożdże piwowarskie i chmiel.

Podstawowym surowcem do warzenia piwa jest słód jęczmienny, który nadaje trunkowi barwę i aromat. Powstaje on w bardzo czasochłonnym i trudnym procesie słodowania, na który składa się m. in. skiełkowanie i suszenie jęczmienia browarnego. Zależnie od różnych sposobów przygotowywania słodu – suszenia, palenia, prażenia, a nawet wędzenia oraz długości ich trwania, w piwach powstaje cała gama słodowych aromatów i ciepłych karmelowych nut smakowych. Co ciekawe, do uwarzenia jednej szklanki piwa potrzeba nawet 3000 ziaren słodowych.

 

33-latek ukradł mercedesa. Jest już w rękach polic...
Kursy dla kosmetyczek - jaki wybrać?
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 20 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.