Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Jak założyć firmę sprzątającą?

Firma Sprzątająca

Popularność firm sprzątających stale wzrasta, a konkurencja na rynku jest ogromna. Mimo to wciąż powstają nowe firmy, oferujące coraz szersze usługi. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę stałe zapotrzebowanie na sprzątanie, a w tym obszarze tzw. substancji pracy nigdy nie zabraknie; śmieci i brud produkowane są niezależnie od koniunktury. Jak zatem założyć firmę sprzątającą?

Założenie firmy sprzątającej - kwestie formalne

Do założenia firmy sprzątającej nie trzeba posiadać specjalnych kwalifikacji, nie jest także konieczne uzyskanie licencji lub koncesji. Najczęściej firmy takie rejestrowane są jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka jawna bądź cywilna, prawo nie nakłada tu ograniczeń. W każdym wypadku firmę należy zarejestrować we właściwym miejscowo urzędzie miasta lub gminy. Odbywa się to na formularzu CEIDG-1, który po wypełnieniu składa się w urzędzie. Można to zrobić osobiście, elektronicznie z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego, ewentualnie listem poleconym, na którym podpis musi być notarialnie poświadczony. Można również wysłać formularz elektronicznie bez podpisu kwalifikowanego – przez profil zaufany PUAP, ale wówczas konieczna będzie dodatkowa wizyta w urzędzie celem potwierdzenia tożsamości.

Jeżeli przyszła firma ma być jednoosobową działalnością, złożenie wniosku jest ostatnim etapem rejestracji; otrzymuje się wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, a tym samym NIP i REGON. Wpis jest wolny od opłat. Jeżeli firma ma mieć formę spółki, wówczas należy złożyć wniosek o wpis do rejestru KRS. Opłata wynosi 500 zł.

Na etapie wypełniania wniosku CEIDG ustala się także formę opodatkowania, dlatego warto zawczasu sporządzić biznesplan, aby wybrać formę najkorzystniejszą. Zasadniczą jest skala podatkowa z progami, które zmieniają się w zależności od osiąganego dochodu. Przy tej formie opodatkowania można skorzystać z różnych ulg i możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Taka forma jest opłacalna przy dochodach do 100 tys. zł rocznie. Powyżej tej kwoty opłaca się skorzystać z podatku liniowego – 19 proc. niezależnie od wysokości obrotów. Nie można jednak korzystać z ulg, jakie są dostępne przy progach podatkowych. Natomiast jeżeli nie są przewidywane wysokie koszty uzyskania przychodu, korzystną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, gdzie przy rozliczaniu nie są brane pod uwagę koszty. Ta forma również nie daje możliwości skorzystania z ulg i wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Pozostaje złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT-R, a następnie w ZUS – formularz ZUS ZUA. Uwaga: jeżeli przedsiębiorca podejmuje działalność po raz pierwszy albo upłynęło 5 lat (60 miesięcy) od dnia jej ostatniego zawieszenia, ma prawo do ulgi na start, zwalniającej go z obowiązku opłacania składek ZUS przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności.

Warto nawiązać współpracę i podpisać umowę z dobrym biurem rachunkowym, które będzie prowadzić wszelkie sprawy finansowe i kadrowe firmy. Należy też założyć firmowe konto w banku.

Jaki sprzęt do firmy sprzątającej?

Oczywiste jest, że firma sprzątająca musi posiadać profesjonalny sprzęt i urządzenia do sprzątania. W zależności, do jakiego klienta docelowego ma być skierowana oferta usług, trzeba będzie dobrać maszyny czyszczące. Jeżeli firma ma być nastawiona na sprzątanie mieszkań, małych sklepów, biur czy małych firm produkcyjnych, potrzebne będą przede wszystkim odkurzacze. Nowoczesne odkurzacze do pracy na sucho i na mokro, doskonałej jakości i w dobrych cenach, oferuje sklep bonus-czystosc.pl, będący dystrybutorem znanego brytyjskiego producenta maszyn i urządzeń do sprzątania – Numatic.

Oprócz tego niezbędne są mopy, szorowarki, froterki oraz wózki do sprzątania, ułatwiające pracę. Wózki takie mają modułową budowę i można je konfigurować odpowiednio do konkretnych potrzeb. Dzięki wózkowi pracownik ma pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria do sprzątania, może też zbierać śmieci i np. brudne ręczniki do zamocowanych worków, wymieniając je na czyste, znajdujące się na półce wózka.

Natomiast jeżeli usługi są nastawione na obiekty większe: markety, hotele, szpitale, szkoły, centra handlowe, itp., wówczas potrzebne są profesjonalne maszyny czyszczące (automaty szorująco – zbierające). Naturalnie nie obejdzie się także bez odkurzaczy, jednak do tego typu obiektów są one znacznie większe i bardziej wydajne. Automaty szorująco – zbierające mogą być kablowe (do obiektów z mniejszymi pomieszczeniami) lub bateryjne (do czyszczenia dużych powierzchni). Produkowane m.in. przez firmę Numatic, dostępne są również w sklepie bonus-czystość.pl, który może zorganizować bezpłatny pokaz działania maszyny u klienta i przygotować ofertę, uwzględniającą korzystne raty. Ponadto w tym samym sklepie można nabyć profesjonalne środki czystości, przeznaczone specjalnie do danych rodzajów maszyn czyszczących i do sprzątanych powierzchni.

Warto skorzystać z takiego rozwiązania, bowiem np. leasing wchodzi w rachubę zazwyczaj dopiero po pewnym okresie działania firmy. Nowopowstała raczej nie będzie mogła liczyć na to rozwiązanie przed upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności.
Pogoda nie popsuje twoich planów. Nowoczesne rozwi...
Targi ślubne i okolicznościowe po raz pierwszy w M...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.