Jak zdobyć receptę na leki w czasie pandemii koronawirusa?

Leki na receptę

Nikogo już nie dziwi zmiana funkcjonowania przychodni i ośrodków zdrowia. Wiele osób już skorzystała z teleporad, które w tej chwili są najczęstszą formą kontaktu z lekarzem. Jednak na teleporadę nie musimy się umawiać tylko wtedy, kiedy nagle coś dzieje się z naszym zdrowiem. Jest to też sposób na to, by szybko zdobyć receptę na potrzebne leki.

Kolejne obostrzenia coraz bardziej oddziałują na nasze życie. To nieuniknione. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób postępować, kiedy będziemy musieli skontaktować się z lekarzem. Dotyczy to na przykład przedłużania leków. Jeśli w ostatnim czasie nie musieliśmy iść do lekarza, możemy czuć się nieco zagubieni w obliczu tak wielu nagłych zmian. Zamiast jednak fatygować się do przychodni, możemy wziąć pod uwagę właśnie teleporadę. Wtedy od razu dostaniemy receptę na kończący się lek.

Recepta online a e-recepta – czy znaczą to samo?
Zacznijmy od samej terminologii. Oba pojęcia możemy w ostatnich miesiącach usłyszeć bardzo często, ale nie oznaczają tego samego. Recepta online jest wystawiana przez lekarza podczas teleporady. Nasz kontakt z lekarzem jest jedynie internetowy lub telefoniczny. Natomiast e-recepta jest dokumentem elektronicznym, jaki będzie nas uprawniał do zakupu przepisanych leków. Obecnie najczęściej mamy do czynienia i z konsultacją online i e-receptą. W takiej sytuacji otrzymujemy e-receptę online.

Co może się znaleźć na recepcie online?
Przede wszystkim na receptę online możemy liczyć, jeśli potrzebne nam jest przedłużenie leków. Nie musimy umawiać się do swojego lekarza prowadzącego. Pod warunkiem, że nasz stan zdrowia się nie zmienia i chodzi jedynie o receptę na kolejne opakowania leków, które stosujemy na stałe. Tak samo, jeśli interesuje nas antykoncepcja online. Jeśli potrzebujemy receptę na kolejne opakowanie, też nie będzie problemów. W razie konieczności uzyskamy także receptę na antykoncepcję awaryjną.

Nie znaczy to jednak, że dostaniemy receptę na wszystko. Po pierwsze lekarz ma prawo odmówić wypisania recepty na leki uzależniające lub o działaniu narkotycznym. Nie możemy też liczyć na to, że lekarz od razu przepisze nam antykoncepcję, jeśli dopiero zamierzamy rozpocząć jej stosowanie. Najpierw musiałby zlecić szczegółowe badania, by dobrać odpowiednią dawkę hormonów.

Jak dostać receptę online?
Cała procedura jest bardzo prosta. Wystarczy, że skontaktujemy się z przychodnią, która tego typu usługi świadczy. Nie musi to być ta, z której pomocy zawsze korzystamy. Wiele jest placówek prywatnych, w których receptę uzyskamy właściwie natychmiast. Musimy wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy stanowiący odpowiednik wywiadu. Powinniśmy dokładnie przedstawić swój stan zdrowia i zaznaczyć, na przedłużeniu jakich leków nam zależy. Uiszczamy opłatę według cennika przychodni i czekamy na kontakt lekarza. Wystawioną w ten sposób receptę możemy zrealizować w każdej aptece. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a w obecnej sytuacji jest też wyrazem dbałości o swoje zdrowie. Unikając bezpośredniego kontaktu z personelem medycznym i pacjentami, zmniejszamy ryzyko złapania infekcji.

Artykuł powstał we współpracy z https://onlinerecepta.pl
Nigdy nie masz za mało czasu na trening! Sprawdź, ...
Dobra: Energia ze słońca dla strażaków. Środki na ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 20 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.