Jak zorganizować miejsce pracy dla ekipy remontowej?

Miejsce pracy dla ekipy remontowej

Planując remont, oprócz kwestii związanych z użyciem konkretnych materiałów wykończeniowych, musimy zadbać również o organizację miejsca pracy ekipy remontowej. Dobra logistyka miejsca prowadzenia robót i wprowadzenie pewnych udogodnień nie tylko będą ukłonem w stronę potrzeb fachowców, ale mogą sprawić, że cały remont zostanie przeprowadzony sprawniej i szybciej, co z pewnością będzie z korzyścią dla nas. Jak zatem dobrze przygotować miejsce remontu pod względem komfortu pracy?

Mały remont i zabezpieczenie wyposażenia
Jeśli nie przeprowadzamy remontu generalnego, lecz np. tylko malowanie, niekiedy nie decydujemy się na opróżnianie pomieszczenia, ale zostawiamy meble w pokoju, koncentrując je na samym jego środku. Dzięki temu uzyskujemy swobodny dostęp do ścian w każdym miejscu. Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli pracownik przykłada szczególną uwagę do tego, aby niczego nie zniszczyć, to nie zawsze da się zapanować absolutnie nad wszystkim — wystarczy moment, aby farba z pędzla odprysnęła na meble, chwila nieuwagi, aby krople farby z wałka skapnęły na podłogę. Dlatego oprócz zapewnienia pracownikom dostępu do powierzchni, które będą remontowane, czyli np. do ścian, sufitu czy podłogi, warto zabezpieczyć też wszystko, co potencjalnie może zostać nieumyślnie zniszczone. I tak, potrzebna będzie folia malarska wraz z papierową taśmą do oklejenia mebli. Folią przykryć można też ramy okienne, tak, aby później ewentualne czyszczenie ograniczyć do minimum. Jeśli tylko to możliwe, wartościowy sprzęt przenieśmy do innego pomieszczenia lub poprośmy rodzinę czy znajomych o przechowanie. Lustra lub obrazy również najlepiej zdjąć, otoczyć folią i przenieść tymczasowo w inne miejsce. Tak samo uczyńmy ze wszelkiego rodzaju roślinami doniczkowymi. Nie zapominajmy też o zabezpieczeniu podłogi przed zarysowaniem sprzętem roboczym — przykładowo, jeśli w użyciu będzie maszyna do cięcia płytek, która stoi na drewnianym parkiecie, warto pod sprzęt położyć grubą tekturę, tak aby uniemożliwić powstanie ewentualnych zarysowań.

Remont generalny i brak mediów
Duże remonty generalne zawsze niosą za sobą konieczność wyłączenie z użycia pomieszczeń i mediów. Chcąc wykonać takie prace jak wymiana rur gazowych, wymiana starej elektryki czy zamontowanie nowej armatury łazienkowej, trzeba liczyć się z masą niedogodności, która się z tym wiąże. Na pewien czas odciąć trzeba będzie dopływ prądu, gazu czy wody. Jeżeli remontujemy zimą, a odcięcie mediów pociąga za sobą brak ogrzewania, pracownicy z pewnością docenią substytut kaloryfera w postaci, chociażby, małej farelki na baterię. Latem zaś, przygotowanie wcześniej dużej miski z zimną wodą do obmycia ciała oraz butelka wody do picia z pewnością pomogą fachowcom przetrwać najgorszy upał. Najważniejszą zaś sprawą są sanitaria. Brak możliwości skorzystania z wc czy umycia rąk może być irytujący nawet podczas chwilowego ich występowania, a co dopiero podczas ciągłego trwania prac remontowych. Każdy z nas może wyobrazić sobie odczuwany wówczas dyskomfort. Ekipa remontowa przebywa w remontowanych pomieszczeniach często od rana do późnych godzin wieczornych, dlatego warto zminimalizować udrękę braku sanitariatów. Korzystanie z uprzejmości sąsiadów nie zawsze wchodzi w grę, a tak załatwianie się „pod krzaczkiem” w przypadku ogrodu może skończyć się nieciekawie zarówno samych pracowników, jak i dla ogrodowych roślin. WC SKIP toalety przenośne są jedną z tych propozycji, które rozwiązują zarówno problem załatwiania potrzeb fizjologicznych, jak i mycia rąk. Każda z tych przenośnych toalet bowiem wyposażona jest w pisuar z odprowadzeniem do zbiornika oraz kompaktową umywalkę z pompką nożną. Ustawić można je zarówno w ogrodzie remontowanego domu na wsi, jak i pod budynkiem wielomieszkaniowym w centrum miasta.

Zarówno drobny remont, ograniczający się do malowania czy tapetowania, jak i ogromny remont generalny może nieść za sobą ryzyko małych i dużych niedogodności i potrzebę dobrej organizacji miejsca pracy ekipy remontowej. Pamiętajmy o zabezpieczeniu mebli i sprzętu, tak aby prace remontowe nie były przyczyną szkód. Jeśli tylko to możliwe, takie elementy wyposażenia jak ozdoby czy rośliny, przenieśmy do nieużywanego przez pracowników pomieszczenia. Zabezpieczmy podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi, mogącymi powstać na skutek używania specjalistycznych maszyn. Zadbajmy też o komfort pracy samych pracowników. Jedną z kluczowych kwestii jest zapewnienie możliwości załatwiania potrzeb fizjologicznych. Inne udogodnienia, które ułatwią pracę ekipie to np. dostęp do świeżej wody pitnej czy zapewnienie dobrej wentylacji.

Przykona: Wypadek w Laskach. Poszkodowany motocykl...
Kawęczyn: Podsumowanie 2020 roku. Wotum zaufania i...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.