Krzem – jakie ma właściwości?

Jakie właściwości ma krzem

Szybkie tempo życia, wiele obowiązków oraz spędzanie długich godzin w pracy zdecydowanie nie sprzyja utrzymaniu zdrowej i zbilansowanej diety. Często jemy w pośpiechu lub niedojadamy, wiele osób sięga także po niezdrowe przekąski oraz fast foody. Taki styl odżywiania może prowadzić nie tylko do nadwagi, ale także do powstawania niedoborów pokarmowych. Jednym ze składników, o których trzeba pamiętać, jest krzem.

Osoby, które stosują restrykcyjne diety odchudzające, mogą borykać się z niedoborem krzemu. Może on występować także jako efekt mało urozmaiconego jadłospisu, obfitującego w produkty wysokoprzetworzone. Taki stan, szczególnie jeśli trwa długo, prowadzi do różnych zaburzeń i problemów zdrowotnych. Dlaczego krzem jest tak ważny i jak dbać o prawidłowy poziom tego pierwiastka?

Jakie funkcje pełni krzem?

Zapotrzebowanie na krzem, w stosunku do innych pierwiastków jest raczej niewielkie, co nie znaczy, że nie pełni ważnych funkcji. Odpowiednie spożycie krzemu jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu oraz sprawnego funkcjonowania ludzkiego ciała. Ten pierwiastek bierze udział w syntezie kolagenu, czyli substancji budującej wiele tkanek. Krzem jest też ważny dla prawidłowej budowy kości oraz chrząstek. Uważa się go również, za minerał stymulujący procesy naprawcze w tkankach. Z wiekiem jego poziom w organizmie spada, więc łączy się go z procesami starzenia. Krzem ma również wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób układu krwionośnego np. miażdżycy. Substancja ta jest także niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Wiele osób kojarzy też krzem z kondycją skóry, włosów i paznokci, więcej na ten temat przeczytasz tutaj - https://vitashop.pl/witaminy-i-mineraly/krzem/. Zgodnie z linkowaną stroną, krzem jest pierwiastkiem, który ma wpływ na wygląd skóry oraz stan włosów i paznokci. Jego niedobory powodują zmniejszenie elastyczności, co przyczynia się do powstawania zmarszczek.

Gdzie można go znaleźć?

Krzem jest minerałem, który dość powszechnie występuje w produktach spożywczych. Największe jego ilości można znaleźć w otrębach oraz różnych warzywach. Bardzo bogate w krzem są też zioła – skrzyp polny, pokrzywa i podbiał. Obfite w krzem są też niektóre rodzaje wód mineralnych. Ten pierwiastek można również przyjmować w postaci suplementów diety.

Do czego prowadzą niedobory krzemu?

Zmniejszona podaż krzemu jest przyczyną różnych problemów zdrowotnych. Jednym z najgroźniejszych jest zwiększone ryzyko chorób układu krwionośnego, w tym choroby niedokrwiennej serca. Uważa się, że niedostateczne spożycie krzemu może mieć wpływ na jakość tkanki kostnej. Dieta uboga w ten pierwiastek może także przyspieszać tempo procesów starzenia się organizmu. Niedobory krzemu są też wiązane z łamliwością paznokci oraz przesuszeniem i nadmiernym wypadaniem włosów.

Czy można go przedawkować?

Każda, nawet najzdrowsza substancja, spożywana w nadmiarze może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Przewlekłe stosowanie zbyt wysokich dawek krzemu może negatywnie wpływać na funkcjonowanie nerek.
Dumni z Biało - Czerwonej. Turkowianie uczcili Świ...
Dobra: Rycerze Floriana świętowali gminny Dzień St...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 24 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.