Kuchenka gazowa czy indukcyjna? Co sprawdzi się w Twojej kuchni?

Kuchenki na Neo24

Wygoda, oszczędność, design – na te elementy zwracamy największą uwagę przy zakupie kuchenki. Zanim jednak zaczynamy się przyglądać konkretnym modelom, musimy dokonać jeszcze jednego wyboru, między kuchenką gazową a tą z płytą indukcyjną. Które rozwiązanie jest bardziej praktyczne?

Nowoczesne płyty indukcyjne

Często wybierana do nowych mieszkań płyta indukcyjna jest zasilana prądem. Dno naczyń nagrzewa pole elektromagnetyczne, natomiast sama płyta pozostaje chłodna. Jakie są plusy i minusy płyty indukcyjnej?

Zalety płyty indukcyjnej

Jak już wspomniano, podczas gotowania powierzchnia płyty nie nagrzewa się. Dzięki temu to rozwiązanie jest bezpieczne i sprawdza się tym bardziej, jeśli obawiasz się o przypadkowe poparzenie.

Samo używanie i utrzymanie w czystości kuchni indukcyjnej jest niezwykle proste. Powierzchnia płyty jest całkowicie płaska, a więc do jej odświeżenia potrzebne jest tylko użycie ściereczki i delikatnego detergentu. Doprowadzenie płyty do czystości zajmuje dosłownie chwilę.

Wady płyty indukcyjnej

Do największych wad płyty indukcyjnej bezsprzecznie należy jej cena. Jest o wiele wyższa niż koszt zakupu kuchni gazowej. Co więcej, jeśli wcześniej korzystaliśmy z kuchenki gazowej, niezbędna będzie wymiana garnków i patelni na te wykonane z metali ferromagnetycznych.

Klasyczna kuchenka gazowa wciąż w modzie

Kuchnia gazowa działa na zasadzie spalania gazu ziemnego, dostarczanego do niej z butli lub od dostawcy. Sprawdź, co można zaliczyć do zalet i wad kuchni gazowej i zobacz propozycje kuchenek gazowych na Neo24.pl.

Zalety kuchenki gazowej

Dlaczego kuchnie gazowe nadal są często wybierane, również do nowopowstałych kuchni? Ich przewagą jest zarówno niska cena, jak i brak konieczności inwestowania w specjalnie dobrane akcesoria. Na kuchni gazowej postawimy każdy rodzaj garnka, również takie bez płaskiego dna, np. wok, co nie sprawdzi się w przypadku płyty indukcyjnej. Na plus można zaliczyć również możliwość opalania produktów nad wolnym ogniem, np. słodkich pianek albo cebuli potrzebnej do bulionu.

Wady kuchni gazowej

Oszczędność energetyczna nie jest mocną stroną kuchenki gazowej. Podczas gotowania na gazie około 30 procent ciepła rozprasza się w pomieszczeniu. To też efekt dłuższego czasu, jakiego potrzeba na przygotowanie potrawy – względem płyty indukcyjnej. Decydując się na kuchenkę gazową trzeba wziąć pod uwagę również konieczność jej konserwowania, m.in. czyszczenia palników.

Polecane kuchnie gazowe

Wybierając kuchnię gazową warto kierować się przede wszystkim względami ekologicznymi. Najlepszym wyborem będzie kuchnia z klasy energetycznej A, dzięki której zadbasz o środowisko i zapewnisz sobie niższe rachunki za energię. Do takich kuchenek należy model marki Amica, którego specyfikację znajdziesz na Neo24.pl.

Kuchnia gazowa powinna być też praktyczna. Przed zakupem upewnij się, czy w zestawie znajdziesz również niezbędne tace – standardową i drucianą. Dobrze jest też maksymalnie wykorzystać miejsce, w którym postawisz urządzenie. Takie udogodnienie zapewni Ci dodatkowy schowek na naczynia, dostępny m.in. w modelach Beko. Dowiedz się więcej o kuchence na Neo24.pl.

Laureatka konkursu fotograficznego ph. „100 – leci...
Jak działa certyfikat SSL?

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
poniedziałek, 20 maj 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.