Malowanie dachów - co warto wiedzieć?

Wraz z kolejnymi latami użytkowania, dach zarówno z blachy, jak i pokryty dachówką ceramiczną, wymaga odnowienia, gruntownego remontu lub wymiany na nowy. Jednak moment remontu, czy też wymiany dachu możemy wydatnie oddalić, zabezpieczając go okresowym malowaniem. Ładny dach, to nie tylko ochrona przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, ale również wizytówka naszego domu. Powierzchnia dachu ze względu na działanie zmiennych, niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak m.in. wysokie i niskie temperatury, promienie UV, opady deszczu i śniegu, narażona jest na zabrudzenia, rdzewienie, obrastanie mchem itp. Dach ulega niszczeniu, a jego pogarszający się wygląd przestaje zachwycać swoimi walorami estetycznymi. Może również stwarzać niebezpieczeństwo dla użytkowników budynku. Dbając o stan dachu należy przeprowadzać regularne przeglądy poszycia dachowego, a zauważone uszkodzenia należy niezwłocznie naprawić. Ważna jest również ochrona całej powierzchni poszycia dachowego, a regularna konserwacja znacznie wydłuża jego żywotność.

malowanie Kopiowanie

Zdjęcie: gizycki-wadowice.pl/malowanie-dachow.html

Malowanie poszycia dachowego

Malowanie dachu nie jest zabiegiem stricte kosmetycznym, chociaż jego efektem końcowym będzie poprawa wyglądu poszycia dachowego. Za sprawą malowania dach będzie się prezentował, jak nowy. Jednak najważniejszą korzyścią z pomalowania dachu jest jego ochrona przez działaniami czynników atmosferycznych, dlatego poszycie dachowe powinno być utrzymywane w bardzo dobrym stanie.

Zabiegi renowacyjne polegają głównie na oczyszczeniu powierzchni poszycia dachowego, a w następnej kolejności pomalowaniu całej powierzchni. W celu ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, w tym przed skutkami promieniowania UV, stosuje się również dodatkowo impregnację pomalowanej powierzchni.

Przygotowanie prac

Prawidłowe przeprowadzenie malowania poszycia dachowego musi poprzedzić odpowiednie przygotowanie. Przeprowadza się dokładną kontrolę poszycia dachowego oraz uzupełnia się występujące ubytki w powierzchni dachu, np. poprzez montaż fragmentów blachy, czy założenie nowych dachówek w miejsce brakujących lub uszkodzonych. Z powierzchni dachu przeznaczonego do malowania należy pozbyć się plam oleju, smarów, połaci luźnych powłok starej, łuszczącej się farby, czy występującej rdzy. Nie należy zapominać również o zabezpieczeniu elementów, które nie będą malowane, takich jak rynny, czy okna i ściany budynku. Ponadto przed przystąpieniem do malowania przeprowadza się oprysk powierzchni dachu przeciwko występującym naroślom typu mech, algi, pleśnie. Powierzchnię dachu przed malowaniem należy również odtłuścić i dokładnie umyć.

Dachy z blachy – korozję należy oczyścić szlifierką z odpowiednio dobraną szczotką oraz umyć przy zastosowaniu myjki ciśnieniowej.
Dachy pokryte dachówką cementową lub ceramiczną – do oczyszczenia takich podłoży należy użyć preparatów zmiękczających zabrudzenia.
Warto zapamiętać, iż od prawidłowego, skrupulatnego przygotowania podłoża zależy końcowy efekt malowania i trwałość nałożonej powłoki!

Wybór farby

Przy wyborze farby należy się kierować przede wszystkim rodzajem pokrycia dachowego. Zastosowana do malowania dachu farba musi nie tylko przynieść efekt wizualny nowego dachu, ale ma za zadanie chronić dach przez promieniowaniem słonecznym, mrozem oraz wilgocią. Ze względu na bardzo trudne, zmienne warunki atmosferyczne, w jakich funkcjonuje każde pokrycie dachowe, zastosowana do malowania dachu farba musi się cechować specjalistycznymi właściwościami, uwzględniającymi na jakie podłoże będzie kładziona oraz na jakie zjawiska atmosferyczne będzie narażona.

Podczas malowania dachu z blachy, najpierw nakładamy na oczyszczone miejsca z korozji podkład antykorozyjny. Dopiero po tym zabiegu możemy przystąpić do malowania właściwego, nakładając z reguły dwie warstwy dobranej farby.
Z kolei dachówki ceramiczne i betonowe przed właściwym, dekoracyjnym malowaniem, wymagają zastosowania środka grzybobójczego, który spełnia również funkcję podkładu gruntowego pod farbę.

Zasady nakładania farby dachowej

Nieprzestrzeganie zaleceń producenta dotyczących nakładania farby na pokrycie dachowe, to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Dotyczy to głównie zalecanego przez producenta czasu wysychania nałożonych na powierzchnię dachową warstw farby. Nałożenie zbyt wcześnie kolejnej warstwy spowoduje, iż wcześniej położona warstwa nie wyschnie wystarczająco.

Ponadto planując malowanie dachu warto sprawdzić prognozę pogody, aby była ona odpowiednia w czasie prowadzonych prac, czyli przygotowania poszycia dachowego oraz malowania, a także podczas okresu przeznaczonego na wyschniecie farby.

Malować dach samodzielne, czy zdać się na profesjonalistów?

Po podjęciu decyzji o konieczności malowania dachu, będziemy musieli jeszcze zdecydować, czy ten zabieg jesteśmy w stanie przeprowadzić samodzielnie, czy też powinniśmy zlecić te prace do wykonania fachowcom.

Generalnie przyjęte jest, iż ze względów bezpieczeństwa oraz wymogów prawidłowego, profesjonalnego przeprowadzenia robót, malowanie dachu zleca się doświadczonym fachowcom. Wymaga to bowiem specjalistycznej wiedzy, sprzętu i umiejętności. Ponadto często zdarza się, że dachy mają duży kąt nachylenia i w bezpiecznym poruszaniu się po nim moglibyśmy sobie nie poradzić.

Wykonanie robót związanych z oczyszczeniem i pomalowaniem na nowo dachu przez profesjonalną firmę pozwoli uniknąć błędów dotyczących doboru materiałów oraz zastosowanych technologii. Każda powierzchnia dachowa wymaga innego podejścia oraz dostosowania odpowiedniej techniki. Doświadczeni fachowcy wykonujący na co dzień malowanie dachów posiadają odpowiednią wiedzę w tym zakresie, mają odpowiedni sprzęt i są wstanie przeprowadzić zlecone prace sprawnie in bezpiecznie.

Najczęściej popełniane błędy przy malowaniu dachów

Do najczęściej popełnianych błędów podczas przeprowadzania całego procesu malowania powierzchni dachowej należy zaliczyć:
1) Niewłaściwe przygotowanie podłoża przed rozpoczęciem malowania. Od prawidłowego, skrupulatnego przygotowania podłoża zależy końcowy efekt malowania i trwałość nałożonej powłoki!
2) Niewłaściwy dobór farby do malowania dachu. Ze względu na bardzo trudne, zmienne warunki atmosferyczne, w jakich funkcjonuje każde pokrycie dachowe, zastosowana do malowania dachu farba musi się cechować specjalistycznymi właściwościami, uwzględniającymi na jakie podłoże będzie kładziona oraz na jakie zjawiska atmosferyczne będzie narażona.
3) Nieprzestrzeganie zaleceń producenta dotyczących nakładania farby na pokrycie dachowe. Dotyczy to głównie zalecanego przez producenta czasu wysychania nałożonych na powierzchnię dachową warstw farby.

 

Zbieżność kół — jak sprawdzić i ustawić?
Co należy zrobić gdy nastąpił zgon w szpitalu?
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.