Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Marcin Derucki: To był dla Turku dobry rok. Pomimo rządów PiS i pandemii

Marcin Derucki

Chcąc rzetelnie ocenić pracę Burmistrza Miasta Turku w roku poprzednim, musimy przyjąć znacznie szerszą perspektywę, niż perspektywa lokalna. Ogromny wpływ na funkcjonowanie miasta w roku 2021 miały wydarzenia o znaczeniu ogólnoświatowym, a przede wszystkim krajowym. Miniony rok był kolejnym rokiem zmagania się z pandemią COVID-19 oraz nieprzychylnymi dla polskich samorządów decyzjami rządu.

Niestety, od czasu, kiedy naszym krajem rządzi Prawo i Sprawiedliwość, samorządy, takie jak miasto Turek, są systemowo ograniczane. Mniejszy podatek od osób fizycznych, to mniej pieniędzy dla Turku na rozwój. Również w konsekwencji polityki rządu wzrosły koszty energii, ale też wydatki na oświatę, do której nasze miasto dokłada już ponad 22 mln zł. W naszym kraju nakręcona została spirala inflacji, którą tak dotkliwie odczuwają dziś Turkowianie.

W zamian rząd zaproponował miastom i wsiom swoje ułomne programy, w których pieniądze rozdysponowywane są bez jasnych, przejrzystych reguł. Przykładem niech będzie sytuacja z końca marca ubiegłego roku. Wtedy też dowiedzieliśmy się, że miasto nie otrzyma dofinansowania w drugim naborze na środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rząd nie przekazał wtedy z tego programu ani złotówki dla Turku, choć w samej Wielkopolsce rozdysponowano ponad 120 mln zł. Niektóre samorządy otrzymały dotacje po raz kolejny. Przypomnę, że wtedy, już po raz drugi, składaliśmy wnioski na przebudowę ul. Żwirki i Wigury, przebudowę kina Tur oraz budowę skateparku.

Dlaczego rząd nie przyznał nam dofinansowania? Tego zapewne nie dowiemy się nigdy, gdyż wnioski zostały ocenione w oparciu o skrajnie nieprzejrzystą procedurę i brak jasnych kryteriów. Oczywiście poradziliśmy sobie dzięki operatywności władz miasta i inwestycje te powstały. Jednak mieszkańcy Turku mają prawo czuć się pominięci przez rząd naszego kraju.

Zanim przejdę do podsumowania minionego roku, chciałbym, abyśmy na chwilę cofnęli jeszcze dalej, bo do początków urzędowania burmistrza Antosika. Okazuje się, że już wówczas wizja rozwoju miasta, którą zaczął wtedy realizować, świetnie się sprawdza. Szczególnie dziś, w czasach szalejącej inflacji oraz kryzysu energetycznego i gospodarczego. Dlatego warto przypomnieć te działania, które przyczyniają się do rozwoju naszego miasta i przygotowały Turek na wiele obecnych problemów. Zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego przyczyniły się do powstania pięknego osiedla mieszkalnego dla kilkuset rodzin przy ul. Kaliskiej, oraz przygotowały treny na osiedlu Wyzwolenia pod budownictwo wielorodzinne. Dzięki temu także możliwa była odbudowa hali Flokk. Z kolei zmiana miejscowego planu zagospodarowania dla strefy inwestycyjnej umożliwiła powstawanie tam firm usługowych, co poskutkowało poszerzeniem oferty dla inwestorów.

To właśnie dzięki ciepłowni GETEC Polska oraz PGKiM w Turku mieszkańcy i przedsiębiorstwa podłączone do miejskiego cieplika mogą liczyć na stabilne i stałe źródło ciepła i ciepłej wody. Wszystko pomimo kryzysu energetycznego. Przewidując wzrost cen ciepła, naszego miasto wraz ze wspólnotami mieszkaniowymi, doprowadziło do termomodernizacji niemal wszystkich bloków zarządzanych przez PGKiM. Za przykładem miasta zrobiła to także SM „Tęcza”. Dzięki zmianie systemu naliczania cen śmieci, pomimo kryzysu, mamy stabilną cenę śmieci ustalaną według najbardziej sprawiedliwej z możliwych metod.

Jednym z ważniejszych wskaźników skuteczności burmistrza oraz zespołu pracowników, jest ilość pozyskanych i wykorzystanych środków zewnętrznych na rozwój miasta. Dlatego należy podkreślić, że w minionym roku nasze miasto wraz z instytucjami podległymi, pozyskało prawie 35 mln zł na realizację 21 projektów, w tym m.in.: budowy zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, wykonania odwiertu Turek GT-2 oraz budowy ciepłowni geotermalnej oraz rurociągu i projektu biblioteki ph. „Działajmy razem - wielkie rzeczy w małym mieście”. Łączna kwota wartości wszystkich projektów to ponad 83 mln 300 tys. zł.

Jednak najbardziej widocznym przejawem działań samorządu naszego miasta są inwestycje w infrastrukturę miejską. Tych nasze miasto wykonało kilkanaście. Były to chociażby budowa skrzyżowania ul. Św. Floriana z ul. Komunalną, pozyskanie gruntów pod budowę drogi wewnętrznej w rejonie bloków nr 14, 16, 18, 20 przy ul. Kączkowskiego, przebudowa ulicy Żwirki i Wigury oraz budowa miejsc parkingowych, przebudowa lokalu usługowo-handlowego, z którego powstała m.in. nowa sala z wystawą stałą w Muzeum Miasta Turku, pozyskanie lokali mieszkalnych w budynkach przy ul. Kaliskiej 23 i ul. Matejki 1.

Przypomnę także, że byliśmy i nadal jesteśmy w trakcie realizacji największej samorządowej inwestycji w historii naszego miasta i powiatu, czyli modernizacji oczyszczalni ścieków za prawie 90 mln zł.

W minionym roku miały także miejsce nie mniej ważne dla Turkowian działania symboliczne i proekologiczne. Z okazji 680-lecia Turku rozpoczęliśmy akcję sadzenia drzew, czym chcemy zbilansować zieleń, którą byliśmy zmuszeni usunąć, np. drzewa chore oraz wiatrołomy. Zyskaliśmy także nowe miasto partnerskie. Od ubiegłego roku nowym kierunkiem na symbolicznym drogowskazie stojącym w rynku jest Brandýs nad Labem-Stará Boleslav w Czechach.

Pomimo niesprzyjających okoliczności związanych z pandemią oraz pomimo nieprzychylnego nam rządu, miasto Turek wciąż idzie do przodu. Dowodem na to niech będzie fakt, że zostaliśmy wskazani przez marszałka naszego województwa na litera ZiT dla regionu Kolsko-Tureckiego. Dlatego też jestem przekonany, że udzielenie wotum zaufania i absolutorium Romualdowi Antosikowi oraz zespołowi pracowników samorządowych, szkół i instytucji miejskich, jest przede wszystkim kwestią przyzwoitości. I dlatego my, jako klub radnych Ziemia Turkowska, zagłosowaliśmy „za”.

Marcin Derucki

Władysławów: Jest w orkiestrach dętych siła!
Ziemia Turkowska zaprasza na naukę pływania

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 15 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.