Marian Mirosław Marczewski: Nowa Lewica – Nowe Otwarcie

Marian Mirosław Marczewski

W dniu 9 października br. w hali EXPO w Warszawie odbędzie się Kongres Nowej Lewicy. Historia powstania Nowej Lewicy czyli połączenia SLD i Wiosny sięga 2019. Wtedy to zadecydowano o zjednoczeniu, a nowe ugrupowanie miało powstać na bazie Sojuszu Lewicy Demokratycznej do którego mieli wstąpić członkowie partii Roberta Biedronia.

Ustalono zasady i podpisano dokumenty określające w jaki sposób to zjednoczenie ma nastąpić. Niestety, pandemia i związana z tym przewlekłość procedury sądowej dot. zarejestrowania partii, spowodowały opóźnienie w zwołaniu Kongresu. W tym czasie ujawniła się bardzo nieliczna ale wpływowa grupa naszych członków, którzy zaczęli podważać parytety na jakich ma się odbyć zjednoczenie. Uznali, że Wiosna uzyska zbyt dużą reprezentację w stosunku do ilości członków tego ugrupowania. Chcieli dokonać zmian w umowie zjednoczeniowej oraz zamierzali powołać nowe frakcje. Dobrze, że Włodek Czarzasty i zarząd Nowej Lewicy do tego nie dopuścili. Jak my byśmy wyglądali, gdzie byłaby nasza wiarygodność i dotrzymywanie zobowiązań. Kto w przyszłości chciałby usiąść do stołu z ludźmi którzy usiłują mataczyć i nie wywiązują się z podjętych umów. Na szczęście etap ten mamy za sobą.

Koledzy zrozumieli, że nasz elektorat wysoce sobie ceni i promuje jedność działania. Wyraźnie pokazują to sondaże. Ja osobiście byłem i jestem gorącym zwolennikiem zjednoczenia z Wiosną, ugrupowaniem w którym dominują ludzie młodzi, niezwykle aktywni, kolorowi i pełni entuzjazmu. To nasza przyszłość. W Kongresie weźmie udział 1200 delegatów oraz 300 zaproszonych gości. Wśród nich Aleksander Kwaśniewski i czołowi przedstawiciele Lewicy z całej Europy. Swój przyjazd wcześniej zapowiedział obecny kandydat na kanclerza Niemiec Olaf Scholz, jednak kwestie związane z negocjacjami dot. utworzenia rządu mogą mu w tym przeszkodzić.

Na Kongresie chcemy pokazać, że Lewica jest przygotowana do rządzenia lub współrządzenia po wyborach parlamentarnych. Przez wiele miesięcy rozmawialiśmy z przedstawicielami różnych środowisk, organizacji i związków zawodowych o wyzwaniach stojących przed Polską oraz przed polską i unijną socjaldemokracją, o naszych priorytetach i oczekiwaniach, a także o wymaganiach przyszłości. Na Kongres idziemy z Programem Nowej Lewicy. Opiera się on na 5 filarach: Polsce Współpracy, Polsce Europejskiej, Polsce Zielonej, Polsce Szacunku i Polsce Troskliwej. Każdy z tych filarów dotyka wielu obszarów zarządzania państwem i naszej codzienności. Lewica wprowadziła Polskę do Unii Europejskiej a dziś musi wyprowadzić ją z marginesu unijnej polityki do centrum, żeby Polska mogła w pełni wziąć udział w budowie nowej – silnej, mądrej i zdrowej Europy.

Każdy z nas potrzebuje zarówno dobrej ochrony zdrowia jak i nowoczesnej edukacji. Ale przede wszystkim potrzebuje czuć, że Polska jest jego domem, w którym rządzący traktują go z szacunkiem i troszczą się o niego. Musi widzieć, że przestrzegane są europejskie standardy i jesteśmy wspólnotą w której z sobą współpracujemy. Musimy skończyć z rządami PiS które doprowadziło do nieprawdopodobnych podziałów w społeczeństwie, skłóciło nas, zantagonizowało. Ludzie nawet w rodzinach nie chcą się spotykać, rozmawiać, siadać wspólnie przy wigilijnym stole. Łamane są wszelkie normy prawne, dokonuje się zamachów na wolne media, upokarza kobiety a opieka zdrowotna to dramat. Nie ma tygodnia bez ujawnianych olbrzymich afer, gdzie rządzący zawłaszczają bądź marnotrawią gigantyczne pieniądze - nasze pieniądze. Polska wygląda jak opleciona mackami mafijnej pisowskiej ośmiornicy. Zostaliśmy zepchnięci na margines Europy, rządzący nie mają tutaj żadnych przyjaciół, partnerów, nikt nas poważnie nie traktuje, wszystko przegrywamy. W gruzach legły nasze dotychczasowe stosunki z USA. Zamiast tego rozmowy prezydenta Dudy z przedstawicielem Mongolii – żenada. Musimy to zmienić. Zrobimy to.

Marian Mirosław Marczewski
Darmowe bilety, warsztaty i wystawa. Kaliski Teatr...
Powiat Turecki z kolejnym dofinansowaniem dla szkó...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - arek w niedziela, 10 października 2021 13:13

Ile tych nowych otwarć już było.My to szlachta wy hołota jak się podporządkujecie to wam coś skapnie.I tak w koło macieju od lat.

Ile tych nowych otwarć już było.My to szlachta wy hołota jak się podporządkujecie to wam coś skapnie.I tak w koło macieju od lat.
Gość - Jan w poniedziałek, 04 października 2021 20:57

El Mariano
Idz juz lulu
Nie kompromituj sie
Jak czlowiek ktory bil ludzi bo dali mu białą Palę teraz chce o czym kolwiek decydowac jest na to jakies okreslenie?

El Mariano Idz juz lulu Nie kompromituj sie Jak czlowiek ktory bil ludzi bo dali mu białą Palę teraz chce o czym kolwiek decydowac jest na to jakies okreslenie?
Gość - alik z Żoliborza w wtorek, 05 października 2021 14:23

Jak ''milicja'' podlegająca pod PiSowskie MSW biła kobiety na legalnych marszach to było ok?

Jak ''milicja'' podlegająca pod PiSowskie MSW biła kobiety na legalnych marszach to było ok?
Gość - Haha w poniedziałek, 04 października 2021 18:23

Ale jaja !. Nowa Lewica, Nowy Marian, nowy Lenin

Ale jaja !. Nowa Lewica, Nowy Marian, nowy Lenin
Gość
środa, 29 czerwca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.