Marian Mirosław Marczewski: Refleksja po manifestacji nauczycieli

Marian M.Marczewski

Wraz z koleżankami i kolegami z SLD byłem wczoraj na Rynku albo jak kto woli na Placu Wojska Polskiego, gdzie odbywał się protest nauczycieli. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co się tam działo. Dawno nie widziałem w naszym mieście zgromadzenia, w którym uczestniczyło tak wiele osób.

To była manifestacja ludzi zjednoczonych, solidarnych a zarazem zdeterminowanych. Był to protest inteligencji z dużym udziałem ludzi młodych, wysoko wykształconych, którzy doskonale wiedzą w jakiej rzeczywistości przyszło im żyć i pracować. Oni się po prostu na deptanie ich godności, na otaczające ich badziewie nie godzą. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie słowa młodej nauczycielki, która mówiła o tym, że pedagodzy strajkują nie tylko dla pieniędzy. Oni chcą zmian w systemie oświaty. Wiedzą, że programy nauczania są przeładowane. Odbiegają od potrzeb i nijak się mają do otaczającej młodych ludzi rzeczywistości, do tego co ich czeka na studiach. Mówiła o tym jak uczniowie są obciążani rzeczami zbędnymi, ale program trzeba realizować. Wskazywała też ile czasu nauczyciele poświęcają na zajęcia dodatkowe i olbrzymią papierologię, która absorbuje czas nauczyciela. Czas ten mógłby być przeznaczony na pracę z uczniami. Padło też wiele gorzkich słów pod adresem rządzących. W pełni się z protestującymi zgadzamy i identyfikujemy.

Jestem dziadkiem i chciałbym, aby moje wnuki były uczone przez doskonale wykształconych i dobrze opłacanych nauczycieli. Ale tych dobrze wykształconych, pasjonatów, może szybko zabraknąć bo pójdą do innej pracy gwarantującej nieporównywalnie wyższe zarobki. Jakże obrzydliwy jest hejt (jak się okazało w znacznej części inspirowany) pod adresem nauczycieli. Nie przejmujcie się tym Państwo. Zawsze znajdą się nieudacznicy, frustraci, zawistnicy, którym w życiu nic nie wyszło, a którzy o swoje niepowodzenia oskarżają wszystkich wokół, tylko nie siebie.

Trzymajcie się, nie dajcie się rozbić i upokorzyć !

Do zobaczenia na manifestacji z okazji Święta Pracy 1 Maja w Turku.

Marian M. Marczewski – poseł na Sejm RP w latach 1993-2005.

Ostatni sprawdzian nowych „Terytorialsów”
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, czyli debata z Ko...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.