Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Marian Mirosław Marczewski: Tchórz, arogant czy może ignorant?

Marian Mirosław Marczewski

W dniu 11 sierpnia br. odbyło się spotkanie Burmistrza Turku z Zarządem Powiatowym Nowej Lewicy. Z tego spotkania sporządziłem relacje która ukazała się na stronach „Echo Turku” i lokalnych portali internetowych. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem i oddźwiękiem wśród mieszkańców naszego miasta i powiatu.

Wtedy także zapowiedziałem, że będziemy zapraszać na takie spotkania osoby z tzw. „świecznika” aby rozmawiać o sprawach żywotnie interesujących naszych współobywateli. Osoby, które mają wpływ na to jak nam się żyje w naszej „małej ojczyźnie”. Dlatego też w dniu 20 września br. wysłałem zaproszenie do Krzysztofa Sobczaka radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego a zarazem dyrektora SP Zespołu Opieki Zdrowotnej w Turku, w którym w imieniu Zarządu Powiatowego Nowej Lewicy prosiłem o spotkanie w celu zapoznania nas z sytuacją w szpitalu oraz działalnością pana radnego na forum Sejmiku.

Nie ulega wątpliwości, że sprawy funkcjonowania szpitala w Turku znajdują się w centrum zainteresowania mieszkańców naszego regionu. To przecież w wielu wypadkach kwestia nie tylko zdrowia ale i życia nas wszystkich. Spotykamy się z różnymi opiniami na temat działalności tej placówki, wielokrotnie krytycznymi. Słyszymy o braku lekarzy i innego personelu medycznego, ciągłym braku pieniędzy, rosnącym gigantycznym zadłużeniu. Z drugiej strony wiemy o dokonanych remontach i zakupie bardzo drogiego, wysoko specjalistycznego sprzętu i aparatury, na które to remonty i zakupy pieniądze od kilku lat przeznaczały poszczególne samorządy. Pacjenci, wielokrotnie nasi bliscy i znajomi informują o niezwykłym zaangażowaniu personelu, empatii, wzorowej opiece i skutecznym leczeniu. Mówią jednak także o przypadkach znieczulicy, lekceważenia czy arogancji, bo jakże inaczej zakwalifikować choćby ostatnie zdarzenie gdy pacjentka na wózku inwalidzkim, dializowana, z wysoką cukrzycą kilka godzin oczekuje na SOR aby ją przyjęto na oddział.

Pan Sobczak pomimo upływu dwóch tygodni nie raczył odpowiedzieć na nasze zaproszenie. Jako człowiek konsekwentny w działaniu skontaktowałem się telefonicznie z Sobczakiem. Poinformował mnie, że nie spotka się z nami ponieważ w przeszłości był bezzasadnie oczerniany a jego żona wręcz zaatakowana na ulicy. Zapewniłem pana Sobczaka, że żadnych ataków na niego nie szykujemy a wprost przeciwnie, liczymy na spokojną, merytoryczną dyskusję i wyjaśnienie wielu spraw które nurtują mieszkańców powiatu. Wskazałem ponadto, że osoby decydujące się na pełnienie funkcji publicznych muszą się liczyć z dużo większą krytyką a ochrona ich dóbr jest znacząco węższa. W jednym z wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podkreślono, że wolność wypowiedzi to nie tylko „informacje” i „poglądy” które są dobrze przyjmowane, ale także takie które są nieprzychylne, szokują lub przeszkadzają. Takie są wymogi pluralizmu, tolerancji i otwartości bez których nie ma „społeczeństwa demokratycznego”. Oczywiście prawo do krytyki nie może być wykorzystywane w taki sposób, aby naruszało dobre imię lub cześć krytykowanego a krytyka przybierała formę bezpodstawnej agresji.

Dziwię się, że pan Sobczak nie polemizował kiedy zarzucano mu nieudolne kierowanie kopalnią, nieprawidłowości w spółce wodociągowej w Kole, doprowadzenie do upadku klubu „TUR” Turek, czy też zawieszenie na kilka miesięcy działalności oddziału wewnętrznego w naszym szpitalu. Sam wielokrotnie doświadczałem bezpardonowych ataków i krytyki ze strony swoich politycznych oponentów. Do głowy mi jednak nie przyszło aby unikać z nimi polemiki czy też spotkań i dyskusji, a wielokrotnie było ostro. Dyrektora Sobczaka moje argumenty nie przekonały, kolejny raz odmówił spotkania. Sprawdziliśmy jak aktywnym radnym Sejmiku Wielkopolskiego jest pan Sobczak. O ile w 2019 i 2020 roku zabierał kilka razy głos poruszając sprawy ścieżek rowerowych w naszym powiecie czy też strategii gospodarczej dla naszego regionu po likwidacji kopalni i elektrowni, to w 2021 i 2022 roku praktycznie zaniemówił. Dopytywany dlaczego kompletnie stracił aktywność oświadczył, że zabieranie głosu podczas obrad sejmiku to jak „rzucanie grochem o ścianę”. Przyznam, że nie tak widzę rolę radnego sejmiku w którym są do wykorzystania duże pieniądze. To powinna być wspólnie z naszymi samorządowcami ciągła walka o nasz powiat, o środki na inwestycje i działania zmierzające do jego rozwoju a nie tylko pobieranie wysokich diet. Pytanie więc, kogo i po co my do tego sejmiku wybraliśmy? Bardzo trudno jest dotrzeć do obiektywnych, rzetelnych danych dotyczących sytuacji finansowej szpitala w Turku. Dlatego też chcieliśmy zapytać dyr. Sobczaka czy prawdą jest, że podczas jego dyrektorowania zadłużenie rośnie lawinowo i wynosi dzisiaj ponad 25 milionów złotych (planowane zadłużenie miało być na poziomie 14 milionów) a zobowiązania wymagalne wynoszą ponad 2,5 mln złotych. Czy to prawda panie Sobczak?

Trudno będzie za taką sytuację obwiniać Lewicę czy Tuska bo to przecież PiS rządzi już 7 lat a pan jest nominatem tej partii na fotel dyrektora i pobiera z tego tytułu gigantyczne wynagrodzenie. Słyszymy o jakimś drobnym dofinansowaniu szpitali będących w dramatycznej sytuacji finansowej, w tym i naszej lecznicy. Wiemy, że to to taki zabieg jak leczenie cholery apapem, pytamy więc co dalej, jakie są perspektywy, grozi nam zamknięcie szpitala, czy nie. Podejrzewam, że boi się pan publicznych spotkań jeśli nie odbywają się one w pisowskim „kółku wzajemnej adoracji”, to może chociaż na łamach lokalnych mediów odpowie pan na nurtujące mieszkańców pytania, ustosunkuje się do problemów które chcieliśmy poruszyć.

Marian Mirosław Marczewski

 

Plac budowy dwóch bloków mieszkalnych przekazany
„Złap za stery do swojej kariery”, czyli Ogólnopol...

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - cenzura w wtorek, 18 października 2022 17:33

Skoro wypowiedź do której ma prawo pan MM tak skłoniła tylu ludzi do nic nie wnoszących do sprawy komentarzy to znaczy ,że ww. ma rację a ktoś się trzęsie ze strachu.Stawiam na Starostwo i kopidołka katechetę z WZW.Sami czy na rozkaz wąsa?

Skoro wypowiedź do której ma prawo pan MM tak skłoniła tylu ludzi do nic nie wnoszących do sprawy komentarzy to znaczy ,że ww. ma rację a ktoś się trzęsie ze strachu.Stawiam na Starostwo i kopidołka katechetę z WZW.Sami czy na rozkaz wąsa?
Gość - xxx w wtorek, 18 października 2022 13:32

co tu sie staneło ??
PIS pisem ale kto tego komunistę wyciągnął z szafy.
Nudzi mu sie na emeryturze ??

co tu sie staneło ?? PIS pisem ale kto tego komunistę wyciągnął z szafy. Nudzi mu sie na emeryturze ??
Gość - Krzysztof Sobczak w wtorek, 18 października 2022 11:05

Obywatelu majorze czasy kiedy mógł pan wzywać na przesłuchania dawno minęły. Jeżeli chce pan rozmawiać o pomocy dla samorządów z sejmiku proponuję zaprosić kolegów partyjnych, którzy są w koalicji rządzącej sejmikiem w Wielkopolsce.

Obywatelu majorze czasy kiedy mógł pan wzywać na przesłuchania dawno minęły. Jeżeli chce pan rozmawiać o pomocy dla samorządów z sejmiku proponuję zaprosić kolegów partyjnych, którzy są w koalicji rządzącej sejmikiem w Wielkopolsce.
Gość - Mieszkaniec w wtorek, 18 października 2022 09:36

Coś sie pomyliło.
Czasy reżyserki sprawami publicznymi dawno sie skończyły. Bo to już było i się skończyło

Coś sie pomyliło. Czasy reżyserki sprawami publicznymi dawno sie skończyły. Bo to już było i się skończyło
Gość - ja w wtorek, 18 października 2022 08:17

Teraz szpital ,ma do rozwalenia....

Teraz szpital ,ma do rozwalenia....
Gość
sobota, 18 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.