Miasto odpisuje na tekst o ulicach Chełmońskiego i Leśnej

Miasto Turek

Leśna najbardziej dofinansowanym osiedlem w minionej kadencji:
1. Zainwestowaliśmy w kadencji 2015-2018, a nie jak pisze Pani redaktor w latach 2014-2015, w osiedle Leśna 4,26 mln zł. Do roku 2015 na to osiedle z budżetu Miasta wydanych zostało zaledwie ok. 200 tys. zł na dokumentacje.
2. Składaliśmy do Wojewody Wielkopolskiego wniosek na budowę drogi Leśnej w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na Lata 2016-2019. Nasz wniosek uzyskał pozytywną ocenę formalną, ale nie otrzymaliśmy dofinansowania. Uzyskanie dofinansowania było warunkiem zabezpieczenia w budżecie Miasta środków na pozostałą kwotę przeznaczoną na budowę.
3. Na osiedlu wciąż nie są ukończone inwestycje związane z pracami ziemnymi, związane choćby z planowaną przez PGKiM Sp. z o.o. na rok 2020, budową kanalizacji sanitarnej, o wartości ok. 400 tys. zł. O czym niestety Pani redaktor nie wspomniała, chociaż prezes Mirosław Wypiór mówił o tym podczas spotkania.
4. Mieszkańcy pokazują na zdjęciach, jak ta droga wygląda. Przecież ona zawsze tak wyglądała.
5. Wygląd tych dróg jest taki dlatego, że jest ona użytkowana nie tylko przez mieszkańców, jak też przez pojazdy dojeżdżające do budów. Bieżące jej naprawienie nie będzie efektywne i wszyscy powinniśmy mieć tego świadomość, dlatego staramy się ją zabezpieczać w miarę posiadanych środków finansowych.
6. Wszystkich domów zamieszkałych na osiedlu Leśna, tj. ulicach Leśnej, Chełmońskiego i innych w rejonie, jest ok. 40. Zameldowanych jest tam 117 osób.
7. Pragniemy podkreślić, że w Turku są również inne potrzeby. Tymczasem z jednej drogi robi się najważniejszy problem w mieście, co jest nie w porządku w stosunku do pozostałych mieszkańców Turku. Czego przykładem może być propozycja mieszkańca ulicy Chełmońskiego, aby pieniądze zabezpieczone na ulicę Kączkowskiego zmniejszyć o połowę i przeznaczyć na Chełmońskiego. Albo propozycja innego z mieszkańców, aby Miasto zadłużyło się, by zrobić drogi na osiedlu Leśna. Przypominamy, że całkowity koszt wykonania tych inwestycji, począwszy od dokumentacji, poprzez wykupy gruntów, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, kanały teletechniczne, oświetlenie uliczne, aż po wylanie asfaltu i zrobienie chodników, to koszt kilkunastu milionów złotych. Miasta nie stać na taki wydatek, w związku z czym staramy się robić to sukcesywnie, czego przykładem jest ostatnia kadencja, podczas której na ten teren przeznaczonych zostało 4,26 mln zł.
8. Stwierdzenie, że na osiedlu Leśna nic się nie robi jest krzywdzące, zarówno dla osób odpowiadających merytorycznie za infrastrukturę na terenie Miasta Turek, jak też w stosunku do Samorządu Miasta Turek. Dopiero w minionej kadencji, decyzją Rady Miejskiej, na osiedle Leśna przeznaczone zostały spore środki finansowe.

Prezentowany przez Panią redaktor artykuł jest tendencyjny, mający na celu przedstawić w jak najgorszym świetle działania Samorządu Miasta Turek. Świadczy o tym kilka faktów, a mianowicie stwierdzenie, że w latach 2016-2018 Miasto nic w tym rejonie nie zrobiło, pominięcie propozycji mieszkańców, pominięcie deklaracji prezesa Wypióra, czy choćby tego, że na koniec mieszkańcy między sobą zaczęli się sprzeczać, która ulica powinna być robiona.

Warto wspomnieć, że dzisiejsza sytuacja jest efektem pochopnych planów przestrzennych uchwalanych w poprzednich latach. Mieszkańcy inwestując pieniądze w tej części miasta, gdzie nie było infrastruktury, powinni mieć pełną świadomość, że podejmują ryzyko, bo gminy może nie być stać na wykonanie tam pewnych inwestycji. Przykładem tego jest fakt, że przez kilkanaście lat praktycznie nic na osiedlu Leśna nie zostało zrobione. Dopiero teraz, kiedy Miasto zaczęło tam inwestować, wydało 4,26 mln zł, mieszkańcy mają pretensje, które są krzywdzące wobec dotychczasowego zaangażowania samorządu miasta na tym terenie.

Urząd Miejski w Turku

*tytuł pochodzi od redakcji

Tuliszków: Pełen magii Noworoczny Koncert Operetko...
Kawęczyn: Strażacka rodzina podzieliła się opłatki...

Podobne wpisy

 

Komentarze 13

Gość - marek w piątek, 11 styczeń 2019 13:43

Pieknie wyglada ta droga w którą zainwestowano już 5 milonów zł. Na wsiach mają lepsze drogi.

Pieknie wyglada ta droga w którą zainwestowano już 5 milonów zł. Na wsiach mają lepsze drogi.
Gość - Ewa w poniedziałek, 07 styczeń 2019 21:40

tyle kasy i nic super jak to się robi

tyle kasy i nic super jak to się robi
Gość - Jożin z bażin w poniedziałek, 07 styczeń 2019 20:29

Ad. 4. do 6. Według UM, jeżeli jest to droga gruntowa i mieszka przy niej 117 osób to nie trzeba jej równać i naprawiać? Na spotkaniu UM przyznał, że równiarka była ostatni raz w tym rejonie na koniec września 2018 - szkoda, że zapomniał napisać o tym fakcie w odpowiedzi powyżej. Po wyborach nie trzeba naprawiać dróg, można też wstrzymać inwestycje, następne głosowanie dopiero za 5 lat!
Z kolei odnosząc się szczegółowo do pkt. 4, wszyscy internauci mogą zobaczyć jak droga wyglądała w lipcu 2013 w aplikacji Google Street View są zdjęcia ul. Leśnej i ul. Chełmońskiego, niestety regulamin iturek.net nie pozwala na umieszczanie linków do innych stron, myślę, że większość zainteresowanych sobie z tym poradzi.
Zapraszam szczególnie Pana Burmistrza i urzędników UM na wirtualny spacer bo fizycznie to chyba nikt z tego grona na osiedlu "Leśna" nie bywał i nie bywa. W sumie co może obchodzić UM jakaś zapadła i zabłocona część miasta oddalona o całe 700 m od centrum, na pieszo to aż 10 minut drogi, w końcu nikt "zacny" tam nie mieszka.

Ad. 4. do 6. Według UM, jeżeli jest to droga gruntowa i mieszka przy niej 117 osób to nie trzeba jej równać i naprawiać? Na spotkaniu UM przyznał, że równiarka była ostatni raz w tym rejonie na koniec września 2018 - szkoda, że zapomniał napisać o tym fakcie w odpowiedzi powyżej. Po wyborach nie trzeba naprawiać dróg, można też wstrzymać inwestycje, następne głosowanie dopiero za 5 lat! Z kolei odnosząc się szczegółowo do pkt. 4, wszyscy internauci mogą zobaczyć jak droga wyglądała w lipcu 2013 w aplikacji Google Street View są zdjęcia ul. Leśnej i ul. Chełmońskiego, niestety regulamin iturek.net nie pozwala na umieszczanie linków do innych stron, myślę, że większość zainteresowanych sobie z tym poradzi. Zapraszam szczególnie Pana Burmistrza i urzędników UM na wirtualny spacer bo fizycznie to chyba nikt z tego grona na osiedlu "Leśna" nie bywał i nie bywa. W sumie co może obchodzić UM jakaś zapadła i zabłocona część miasta oddalona o całe 700 m od centrum, na pieszo to aż 10 minut drogi, w końcu nikt "zacny" tam nie mieszka.
Gość - jojo w niedziela, 06 styczeń 2019 13:53

Po odpowiedzi kogoś z UM mam wrażenie, że albo ktoś kto to napisał jest niezbyt rozgarnięty albo zależy temu komuś na czymś więcej niż skłóceniu ze sobą mieszkańców różnych rejonów miasta. Pkt 4 tejże odpowiedzi jest chamstwem i nieprawdą. Przecież na spotkaniu jedna z mieszkanek mówiła, że mieszka już 20 lat przy ul. Leśnej ale takiej drogi nie było nigdy. Pkt 5: nie ma żadnej budowy w obecnym czasie a ostatnia jaka miała miejsce na ul. Chełmońskiego została zakończona i inwestor z własnych pieniędzy pokrył szkody, które powstały.
Najciekawsze jednak było pojawienie się na spotkaniu Pana burmistrza, który na wstępie zaczął zadawać zgromadzonym pytania po co zapraszani byli radni i lokalne media, to ja zadaję pytanie: nie wolno?. Oczywiście nikt z radnych się nie stawił a pojawiły się tylko media, nie związane z ekipą z ratusza przy ulicy Kaliskiej.

Po odpowiedzi kogoś z UM mam wrażenie, że albo ktoś kto to napisał jest niezbyt rozgarnięty albo zależy temu komuś na czymś więcej niż skłóceniu ze sobą mieszkańców różnych rejonów miasta. Pkt 4 tejże odpowiedzi jest chamstwem i nieprawdą. Przecież na spotkaniu jedna z mieszkanek mówiła, że mieszka już 20 lat przy ul. Leśnej ale takiej drogi nie było nigdy. Pkt 5: nie ma żadnej budowy w obecnym czasie a ostatnia jaka miała miejsce na ul. Chełmońskiego została zakończona i inwestor z własnych pieniędzy pokrył szkody, które powstały. Najciekawsze jednak było pojawienie się na spotkaniu Pana burmistrza, który na wstępie zaczął zadawać zgromadzonym pytania po co zapraszani byli radni i lokalne media, to ja zadaję pytanie: nie wolno?. Oczywiście nikt z radnych się nie stawił a pojawiły się tylko media, nie związane z ekipą z ratusza przy ulicy Kaliskiej.
Gość - Hieronymus w niedziela, 06 styczeń 2019 10:18

Od 4 lat burmistrz nadrabia to, co nie było robione w centralnych, starszych częściach Turku, np. Orzeszkowej, Sportowa, teraz Kączkowskiego (problem znany od 80 lat!), Dąbrowskiego, Stawickiego i inne. Renowacja kanalizacji deszczowej przez PGKiM, no i wielka potrzeba i wyzwanie, czyli modernizacja oczyszczalni ścieków! Nową kanalizacja deszczowa na Leśnej.... W tej części miasta zainwestowano już 4 mln zł! Połowa tej sumy wystarczyłaby na rozwiązanie problemów w innych części miasta! Tymczasem kilka osób, które kupiły tańsze niż w innych częściach miasta grunty, mają stale pretensje.

Od 4 lat burmistrz nadrabia to, co nie było robione w centralnych, starszych częściach Turku, np. Orzeszkowej, Sportowa, teraz Kączkowskiego (problem znany od 80 lat!), Dąbrowskiego, Stawickiego i inne. Renowacja kanalizacji deszczowej przez PGKiM, no i wielka potrzeba i wyzwanie, czyli modernizacja oczyszczalni ścieków! Nową kanalizacja deszczowa na Leśnej.... W tej części miasta zainwestowano już 4 mln zł! Połowa tej sumy wystarczyłaby na rozwiązanie problemów w innych części miasta! Tymczasem kilka osób, które kupiły tańsze niż w innych częściach miasta grunty, mają stale pretensje.
Gość - Rozpusta w sobota, 05 styczeń 2019 23:14

117 mieszkańców to jakieś 70-80 głosów. troche za mało. w tym roku przeznaczymy na was 15 tys. zł. wystarczy dla każdego na szufle i gumofilce i klika worków żwiru. do roboty!!!!

117 mieszkańców to jakieś 70-80 głosów. troche za mało. w tym roku przeznaczymy na was 15 tys. zł. wystarczy dla każdego na szufle i gumofilce i klika worków żwiru. do roboty!!!!
Gość - glon w sobota, 05 styczeń 2019 23:03

Polecam wszystkim do dokladnego przeczytania punktu 4. Czy za ten tekst odpowiada Burmistrz? chyba tak skoro podpisane jest Urząd Miasta. No mieszkańcy Leśnej i Chemońskiego macie odpowiedz. Przecież droga wygląda tak jak wyglądała.

Polecam wszystkim do dokladnego przeczytania punktu 4. Czy za ten tekst odpowiada Burmistrz? chyba tak skoro podpisane jest Urząd Miasta. No mieszkańcy Leśnej i Chemońskiego macie odpowiedz. Przecież droga wygląda tak jak wyglądała.
Gość - Juan w niedziela, 06 styczeń 2019 13:07

Przecież wygląda, jak wyglądała. A mógł zepsuć. Niewdzięcznicy wy jedni.

Przecież wygląda, jak wyglądała. A mógł zepsuć. Niewdzięcznicy wy jedni.
Gość - Troche drogo w sobota, 05 styczeń 2019 22:46

Wydano przez 3 lata blisko 4,5 mln zł. Ciekawe dokładnie na co? Droga jest w oplakanym stanie, PGKiM robi kanalize za dodatkowe 400tys zł a dokumentacja została zrobiona wcześcniej za 200tys zł. Co dokladnie burmistrz zrobił na tej ulicy za 4 miliony 260 tysiecy złoty. Jako mieszkaniec tego miasta pytam gdzie moge sprawdzic dokładny kosztorys tych wydatków.

Wydano przez 3 lata blisko 4,5 mln zł. Ciekawe dokładnie na co? Droga jest w oplakanym stanie, PGKiM robi kanalize za dodatkowe 400tys zł a dokumentacja została zrobiona wcześcniej za 200tys zł. Co dokladnie burmistrz zrobił na tej ulicy za 4 miliony 260 tysiecy złoty. Jako mieszkaniec tego miasta pytam gdzie moge sprawdzic dokładny kosztorys tych wydatków.
Gość - zxy w czwartek, 10 styczeń 2019 10:43

Nie wszystko na raz bo na to nie ma środków - najpierw kanaliza, później asfalt. Skoro na kanalizę nie było środków to głupio by było kłaść asfalt i później go rozwalać żeby pociągnąć kanalizę. Jedynym słusznym rozwiązaniem to przeznaczyć cześć funduszy z budowy drogi na przyspieszenie budowy kanalizacji, a później co najwyżej poczekać aż uzbierają się środki na budowę drogi.

Nie wszystko na raz bo na to nie ma środków - najpierw kanaliza, później asfalt. Skoro na kanalizę nie było środków to głupio by było kłaść asfalt i później go rozwalać żeby pociągnąć kanalizę. Jedynym słusznym rozwiązaniem to przeznaczyć cześć funduszy z budowy drogi na przyspieszenie budowy kanalizacji, a później co najwyżej poczekać aż uzbierają się środki na budowę drogi.
Gość - fryzjer w sobota, 05 styczeń 2019 22:50

No tak w sumie wydane 5mln zł 4 lata czasu a droga jaka była taka jest. Brawo Antonio.

No tak w sumie wydane 5mln zł 4 lata czasu a droga jaka była taka jest. Brawo Antonio.
Gość - Jor w sobota, 05 styczeń 2019 22:30

I co zatkało kakao

I co zatkało kakao
Gość - roj w sobota, 05 styczeń 2019 23:06

No zatkało. Wydane 5 milionów na droge a droga jaka była taka jest.

No zatkało. Wydane 5 milionów na droge a droga jaka była taka jest.
Gość
poniedziałek, 09 grudzień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.