Ryszard Bartosik: Miliony na drogi w Turku i powiecie tureckim

Ryszard Bartosik

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań drogowych do dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2020. Miasto Turek, gminy i powiat turecki otrzymają największe od wielu lat środki na budowę dróg. Inwestycje warte ponad 24 mln zł prowadzone są Turku i powiecie tureckim. Ponad 10 mln wyniosą remonty drogi krajowej nr 72 (ul. Uniejowska w Turku) realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu. Ponad 14 mln warte są inwestycje dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych w roku 2020.

Powiat Turecki otrzyma 3 975 220,63 złotych na budowę i renowację połączeń w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w roku 2020. Dzięki wsparciu FDS postanie 5,5 km nowych dróg. Ogólna wartość projektów to 14.627.912,93 zł. Na dodatek trwa także przebudowa drogi krajowej nr 72 w Turku, której koszt to ponad 10 mln zł i budowa ścieżki rowerowej przy drodze krajowej nr 83. To efekt zatwierdzenia list zadań do dofinansowania ze środków FDS w ramach naboru wniosków na 2020 rok. Tylko na ten cel zostanie przeznaczone łącznie w skali kraju 3,24 miliarda zł, co oznacza powstanie ponad 3 467 km dróg i połączeń. Ogólna kwota dofinansowań z FDS w latach 2019/2020 dla powiatu tureckiego wyniesie łącznie 8.504.339,63 zł.

Powiat Turecki otrzyma dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych łącznie na 7 zadań. W ramach zadań gminnych powstanie droga w miejscowości Psary. Gmina Przykona otrzyma na ten cel łącznie 1.809.941 zł z FDS co stanowi 50% wartości projektu. Wsparcie otrzyma również Gmina Władysławów. Wybudowana zostanie droga dojazdowa na odcinku Wandów – Władysławów. Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniesie aż 70 % - 395.832,09 zł. W Malanowie (ul. Wesoła) wybudowana zostanie droga wraz z odwodnieniem. Dofinansowanie
z Funduszu Dróg Samorządowych wyniesie 50 % - 309.631,25 zł. Drugą połowę stanowią deklarowane środki własne samorządu. Oprócz tego przebudowana zostanie droga wewnętrzna na działkach północnych w miejscowości Kuny (gm. Władysławów). Również tutaj dofinansowanie
z FDS wyniesie aż 70%, czyli 1.245.190,35 zł.

Jeśli chodzi o zadania powiatowe, przebudowie ulegnie droga nr 3219P , na odcinku Genowefa-Władysławów-Turek ze szczególnym uwzględnieniem poprawy bezpieczeństwa pieszych w m. Władysławów. Łączny koszt przedsięwzięcia to 556.234,67 zł, z czego połowę pokryje FDS (278.117,34 zł). Przebudowana zostanie również nawierzchnia i chodnik przy drodze powiatowej nr 4497P Przykona-Dobra w m. Przykona. Będzie to trzeci etap prac. Dofinansowanie z Funduszu wyniesie 136.508,60 zł (50%). Jedną z większych inwestycji jest budowa ulicy Zdrojki Lewe w Turku. Na ten cel Fundusz Dróg Samorządowych przeznaczył w 2019 roku – 4.329.119,00 zł, co stanowi 60% wartości całego projektu.

Największym beneficjentem finansowania budowy i remontów dróg w naszym powiecie jest miasto Turek. Dzięki projektom drogowym rządu Prawa i Sprawiedliwości w naszym mieście przebudowana zostanie ul. Uniejowska (ponad 10 mln), powiatowa ulica Zdrojki Lewe (ponad 7 mln), miejska ulica W. Witosa, a w roku ubiegłym ul. Leśna. Korzystają także pozostałe gminy i powiat turecki. Cieszy fakt, że tak duże środki trafiają do powiatu, a drogi są w coraz lepszym stanie i służą naszym mieszkańcom.

Ryszard Bartosik
Poseł na Sejm RP

Tomasz Ignaczewski: Szpitalowi potrzebny jest tomo...
Władysławów: Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Wy...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Maszynista w środa, 22 kwietnia 2020 22:33

A co z koleją KONIN - TUREK , co z Pks-ami w powiecie , Duda potwierdził efektów brak- na cuda będzie trzeba jeszcze długo poczekać
Ten kto bierze niezłą kilometrówkę jedna z największych w sejmie musi jeździć dobrymi drogami - nie ma dziadostwa
same obietnice , za pieniądze z podatków a maseczek i testów w szpitalach dla medyków nie ma.
Ważne że jest realizowany program "Rodzina na swoim" - czy praca dla rodziny coś takiego a dla ludu praca na 4/5 etatu bo kryzys idzie ale od siebie by tak zaczęli dla przykładu żeby dodatki zlikwidować to nie - jeszcze nagrody sobie dają bo ciężko pracują i po nocy nad wyborami siedzą.
Propaganda TVP PIS sięga zenitu.

A co z koleją KONIN - TUREK , co z Pks-ami w powiecie , Duda potwierdził efektów brak- na cuda będzie trzeba jeszcze długo poczekać Ten kto bierze niezłą kilometrówkę jedna z największych w sejmie musi jeździć dobrymi drogami - nie ma dziadostwa same obietnice , za pieniądze z podatków a maseczek i testów w szpitalach dla medyków nie ma. Ważne że jest realizowany program "Rodzina na swoim" - czy praca dla rodziny coś takiego a dla ludu praca na 4/5 etatu bo kryzys idzie ale od siebie by tak zaczęli dla przykładu żeby dodatki zlikwidować to nie - jeszcze nagrody sobie dają bo ciężko pracują i po nocy nad wyborami siedzą. Propaganda TVP PIS sięga zenitu.
Gość - środkowy palec dla PiS w środa, 22 kwietnia 2020 18:38

PiS reprezentowany tu przez Bartosika ze zdjęcia pod tym artykułem wycofuje się od przyszłego roku z podniesienia pensji minimalnej .A tak pięknie Kaczyński szef kandydata Andrzeja Dudy obiecywał .Ile to miało być ? 3000 zł .Nie będzie .Panie Pośle Bartosik czekamy na pańskie dalsze ''sukcesy".

PiS reprezentowany tu przez Bartosika ze zdjęcia pod tym artykułem wycofuje się od przyszłego roku z podniesienia pensji minimalnej .A tak pięknie Kaczyński szef kandydata Andrzeja Dudy obiecywał .Ile to miało być ? 3000 zł .Nie będzie .Panie Pośle Bartosik czekamy na pańskie dalsze ''sukcesy".
Gość
środa, 25 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.