Mniej smogu z pompami ciepła

pompy ciepła

Ekolodzy biją na alarm: smog coraz bardziej obniża jakość powietrza. Zanieczyszczenia trafiają do atmosfery z różnych źródeł, ale nie tak rzadko produkowany jest przez instalacje grzewcze starego typu lub palenie śmieci w kominkach. Światełkiem w tunelu w sprawie zmniejszenia ilości smogu są pompy ciepła.

Niebezpieczny smog

Smog to nazwa zanieczyszczeń powietrza, która swój początek bierze z angielskiej zbitki słów smoke (dym) i fog (mgła). Smog jest zatem mieszaniną brudów w stanie gazowym i mgły, która często uwidacznia się w postaci szarej zawiesiny cząsteczek zanieczyszczeń nad miastem. Brud ten bywa toksyczny dla człowieka i zwierząt. Jednym z największych źródeł smogu jest węgiel i ropa naftowa oraz jej pochodne, w tym benzyna. Spalany węgiel czy ropa wydzielają organiczne związki chemiczne o właściwościach rakotwórczych. Wraz z dymem różnego pochodzenia, w smogu przedostającym się do atmosfery znajduje się też dwutlenek węgla, tlenki azotu, tlenki siarki i węglowodory. Niektóre ze związków ulegają przemianom chemicznym, w wyniku których dochodzi do powstawania aldehydów, czego skutkiem może być zahamowanie fotosyntezy roślin, a u ludzi i zwierząt - podrażnienia oczu i płuc. Powstawać może też ozon, który potrafi wywołać ból w klatce piersiowej, kaszel, podrażnienie, a w konsekwencji nawet zapalenie oskrzeli, rozedmę płuc i astmę.

Dlaczego pompy ciepła nie generują smogu?

Pompy ciepła mają tę przewagę nad kotłami, kominkami czy wszystkimi innymi tradycyjnymi systemami grzewczymi, że do ogrzewania domu nie wykorzystują równie tradycyjnych źródeł, takich jak węgiel, olej opałowy, gaz ziemny czy drewno, których spalanie wiąże się z emisją wielu niekoniecznie obojętnych dla zdrowia i środowiska naturalnego substancji. Pompy ciepła do ogrzewania wykorzystują chwalone przez wielu ekologów OZE, czyli odnawialne źródła energii.

Cechami charakterystycznymi OZE jest to, że występują w tak dużym natężeniu, a ich regeneracja jest tak szybka, że zużycie jest w praktyce niezauważalne.
Z czego więc korzystają pompy ciepła, by ogrzać budynek?
1. Pompy ciepła typu powietrze-woda wykorzystują ciepło (energię) pobrane z powietrza wokół nas.
2. Dla pomp ciepła typu woda-woda charakterystyczne jest pobieranie ciepła z naturalnie występujących wód.
3. Pompy ciepła typu grunt-woda czerpią ciepło spod ziemi, na której stoi ogrzewany budynek.
Już ta krótka charakterystyka pokazuje, jak bardzo ekologiczne są pompy ciepła. Jeśli dodać do tego fakt, że aby pobrana energia cieplna została przekształcona w energię grzewczą, które jakością grzewczą nie odbiega od tego pochodzącego z tradycyjnego paliwa, nie potrzeba tutaj wcale reakcji spalania odpowiadającej za utlenianie się szkodliwych substancji, to mamy odpowiedź na to, dlaczego pompy ciepła są tak cenione przez ekologów.

Program rządowy w walce ze smogiem

O pompach ciepła można też usłyszeć w kontekście rządowego programu Czyste Powietrze. Założeniem Programu jest zmniejszenie emisji szkodliwych związków do atmosfery. W zadaniu tym pomóc mają dotacje, które przyznane mogą być właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, którzy złożą odpowiedni wniosek i zdecydują się na wymianę starych kotłów na urządzenia wykorzystujące OZE. Oprócz Programu przewidziano również objęcie montażu pompy ciepła ulgą termomodernizacyjną. Dzięki temu możliwe jest dodatkowo odliczenie od podatku części wydatków poniesionych na zakup pompy ciepła, jej montaż, czy ewentualne przygotowanie do montażu, np. wykonanie audytu energetycznego domu.

Ekologiczne grzanie wody

Część pomp ciepła może nie tylko zapewnić odpowiednią temperaturę w domu, ale też produkować ciepłą wodę użytkową w sposób bardzo ekologiczny. Na uwagę zasługuje chociażby szwedzka marka Thermia, której wyłącznym polskim dystrybutorem jest Nowatermia - ofertę szwedzkich pomp ciepła znaleźć można na stronie https://nowatermia.pl/. To właśnie Thermia jest producentem pomp ciepła, które są w stanie wyprodukować nawet 545 litrów ciepłej wody użytkowej o temperaturze 40 stopni Celsjusza przy poborze jednorazowym z zasobnika 184 litrów. Za ekologię produkcji odpowiada technologia HGW (opatentowana przez Thermię) oraz technologia TWS. Dzięki nim nie marnuje się nawet milimetr wody, a zimna woda mieszana jest z ciepłą, aby uzyskać jej jak najwięcej.

Dzisiejsze miasta nie są wolne od szkodliwego smogu, a popularne kotły gazowe czy kominki, w których często jakość opału pozostawia wiele do życzenia, nie polepszają jakości powietrza. Pora odwrócić te smutne prognozy. Pompy ciepła są rozwiązaniem nie bez powodu popieranym przez ekologów.

„Aniołkowe Granie” dla rodzin zastępczych z Powiat...
Malanów: Spełnione marzenie druhów z Grąbkowa
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.