Na czym polega nauka programowania metodą Bootcamp?

Bootcamp

Rynek IT w Polsce niesamowicie szybko się rozwija. Zapotrzebowanie na programistów nie maleje, a firmy nierzadko mają problem ze znalezieniem wystarczającej ilości pracowników. W związku z tym w ostatnich latach pojawiło się wiele możliwości szkolenia i przebranżawiania osób na programistów.

Ile trwa Bootcamp?
Jedną z najciekawszych form takiego szkolenia jest tzw. Bootcamp. Określenie to oznacza intensywny kurs szkoleniowy, który ma miejsce w określonym czasie pod opieką mentora. Szkolenie skupia się na dostarczeniu maksymalnej ilości ćwiczeń praktycznych oraz wiedzy. Dzięki temu można szybko zdobyć niezbędne kwalifikacje do uzyskania nowej pracy. Obecnie dzięki wysokiej skuteczności Bootcampy cenią się bardo dużą popularnością zarówno wśród osób początkujących, jak i tych nieco bardziej zaawansowanych.

Na rynku można znaleźć oferty Bootcampów w praktycznie każdej dziedzinie programowania. Mówimy to zarówno o backendzie, jak i frontendzie. Testowaniu lub Data Science. Długość takiego szkolenia zależy od wielu czynników. Takich jak poziom zaawansowania uczestników lub wybrana tematyka szkolenia. Bootcampy są zazwyczaj organizowane w taki sposób, aby w jak najmniejszym czasie dostarczyć maksymalną ilość wiedzy. Dzięki temu już po kilkunastu tygodniach można przygotować się do podjęcia nowej ścieżki w karierze zawodowej.

Kilka tygodni może wydawać się dość długim czasem, w praktyce jednak Bootcamp to najszybszy sposób na zdobycie pracy jako programista. Ilość wiedzy, jaką trzeba przyswoić sprawia, że samodzielna nauka trwa zwykle minimum pół roku. Bootcamp pozwala zdobyć tą samą wiedzę w ciągu tych kilkunastu tygodni.

Jak wygląda Bootcamp?
Bootcamp w IT nieco różni się od Bootcampów w innych dziedzinach. Te zwyczajowo kojarzą się ze spotkaniami i fizycznymi szkoleniami. Z kolei Bootcamp w IT zwykle przeprowadza się wyłącznie w formie online. Wymaga on również stosunkowo dużo pracy własnej w postaci rozwiązywania zadań programistycznych. Te następnie są sprawdzane przez mentora, który dodatkowo dziel się swoją wiedzą i radami odnośnie zadań.

Na takim szkoleniu pierwsze dni są zazwyczaj poświęcone podstawom danej technologii. Następnie prowadzący przechodzą do kolejnych bardziej zaawansowanych tematów. Bootcamp bardzo często jest zwieńczony finalnym projektem, podczas którego uczestnicy szkolenia wykorzystują wszystkie nabyte umiejętności. Dzięki temu utrwalają swoją wiedzę.

Co po ukończonym bootcampie?
Bootcamp jest tak naprawdę pierwszym etapem w nauce programowania. Stanowi solidne podstawy do kontynuowania nauki i poszukiwania pierwszej pracy. Po ukończeniu Bootcampu warto zacząć pisać własne projekty, budować portfolio i zaangażować się w rozwój projektu OpenSource. To pozwoli wykazać niezbędne doświadczenie podczas ubiegania się o pracę. Rynek pracy dla początkujących programistów cechuje się dość dużą konkurencją. Dlatego właśnie każda inicjatywa taka jak Bootcamp i własny projekt stanowi ogromną przewagę wobec osób ubiegających się o to samo stanowisko.
Street Art w Galerii nad Jeziorem!
Grzybiarze na start! Najpiękniejsze okazy zostaną ...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.