Na czym polega system odwróconej osmozy?

System odwrócenia osmozy

Odwrócona osmoza to najskuteczniejsza metoda uzdatniania wody, z której możemy skorzystać. Nie bez powodu jest wykorzystywana nawet przez dużych producentów wody butelkowanej. Filtry do wody w systemie odwróconej osmozy na początku znajdowały zastosowanie np. w wojsku, ponieważ były zbyt duże i toporne, aby nadawały się do budynków mieszkalnych. Wraz ze wzrostem świadomości na temat uzdatniania i oczyszczania wody oraz chęcią stosowania tych rozwiązań w domach, odwrócona osmoza dostosowała się również do prywatnych gospodarstw czy biur. Czym jest proces odwróconej osmozy i czy ma jakieś wady?

Odwrócona osmoza nr 1 wśród metod uzdatniania wody

Filtry do wody odwróconej osmozy, usuwają z wody wszystkie znajdujące się w niej zanieczyszczenia, specjalna półprzepuszczalna membrana, skutecznie zatrzymuje nawet bardzo niewielkie cząsteczki. Dzięki temu woda, którą uzyskujemy w wyniku procesu filtracji, jest krystalicznie czysta. Odwrócona osmoza pozwala nie tylko na zatrzymanie zanieczyszczeń, ale również znacząco poprawia smak, wygląd i twardość wody.

Jak działa odwrócona osmoza?

Nazwa tego systemu uzdatniania wody, być może brzmi dość skomplikowanie, jednak cały proces filtracji nie jest zbyt zawiły. Woda pochodząca z rur wodociągowych zostaje wtłoczona na powierzchnię membrany, po czym przepływa pod ciśnieniem na drugą stronę. Przez bardzo niewielkie pory membrany przedostanie się jedynie woda, a wszelkie zanieczyszczenia zostają odprowadzone do ścieków.

Odwrócona osmoza zalety:

-krystalicznie czysta woda zdatna do picia prosto z kranu,
-wzbogaca smak potraw i napojów przygotowywanych na bazie wody,
-dbanie o sprzęty AGD i przedłużenie ich żywotności, odwrócona osmoza sprawia, że woda jest również miększa, z tego też powodu nadaje się znacznie lepiej do czajników, ekspresów, czy żelazka,
-w trosce o środowisko, pijąc dużo wody, za pewne produkujemy również bardzo dużą ilość plastiku, pijąc wodę filtrowaną, nie musimy kupować tej butelkowanej; oszczędzamy, nie dźwigamy, dbamy o środowisko.

Odwrócona osmoza -wady:

-odrzut wody do kanalizacji- ten system uzdatniania wody, jest tzw. systemem stratnym, ponieważ generuje odrzut wody; filtrowana woda trafia bezpośrednio do naszych kranów, natomiast ta, w której znajdują się zanieczyszczenia, zostaje wtłoczona do kanalizacji,
-potrzeba więcej miejsca do montażu- jeśli chcemy zamontować system odwróconej osmozy w szafce pod zlewem, musimy dobrze to przemyśleć i zmierzyć, aby mógł on się tam zmieścić, na szczęście te filtry do wody są coraz bardziej kompaktowe, co nie znaczy, że mniej skuteczne,
-woda pozbawiona minerałów- filtry do wody odwróconej osmozy, w wyniku filtracji oddają krystalicznie czystą wodę, dlatego też częstym zarzutem wobec tego sposobu filtracji, jest brak odpowiedniej mineralizacji; można sobie jednak z tym poradzić, kupując filtr do wody z dodatkowym mineralizatorem.

Polecani producenci filtrów do wody odwróconej osmozy

Wraz ze wzrostem zainteresowania tym sposobem filtracji, wzrosła także ilość producentów, zajmujących się tworzeniem tego rodzaju filtrów do wody. Do tych bardziej polecanych oraz z powodzeniem dostępnych na polskim rynku zaliczamy:
-Blue Water
-Aquaphor
-Kuna Filter
-Ecowater

Artykuł powstał we współpracy z GoodAIR.pl

Tuliszków: Uczniowski Klub Sportowy Judo w Bytomiu
Władysławów: Uroczysta akademia na 103.rocznicę od...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 26 listopada 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.