Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u dzieci i sposoby na radzenie sobie z bóle brzuszka i zaparciami

przyczyny-bolo-brzucha

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są zmorą wielu dzieci, jak i ich rodziców. Bardzo często mają różne powody, co sprawia, że będą potrzebowały również różnych rozwiązań. Jakie są ich najczęstsze przyczyny i jak sobie z nimi poradzić? Warto przyjrzeć się temu z bliska.

Jakie objawy bólu brzucha powinny martwić?

Warto wiedzieć, że wczesne lata życia idą pod dyktando rozwoju fizjologicznego, co sprawia, że wiele bólów brzucha w tym czasie ma charakter czynnościowy. Oznacza to, że związany jest on z naturalnymi procesami, które aktualnie występują i mijają wraz z nimi. Nie zawsze jednak tak jest. Zdarza się, że wywołują go jednostki chorobowe, na co trzeba natychmiast reagować. Jak je rozpoznać?

Jeśli ból brzucha występuje wspólnie z którymś z poniższych symptomów, warto zasięgnąć porady lekarza – będą to:
• gorączka,
• zaparcia i biegunki,
• zaburzenia przyrostu masy ciała,
• trudności z połykaniem,
• apatia, senność i niechęć do zabawy,
• wymioty.

Zanim przejdziemy do zakupów leków na wapteka.pl, warto dowiedzieć się, co tak naprawdę powoduje ten problem, bo inaczej leki mogą zaszkodzić.

przyczyny bolo brzucha3 Kopiowanie

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha u dzieci?

Oprócz wspomnianych bólów czynnościowych zdarzają się też inne objawy, które powodowane są przez różne jednostki chorobowe. Każde z nich będzie wymagało od rodzica i lekarza innego postępowania, więc warto dokładnie określać problem.

Bardzo często zdarza się, że bóle brzucha, szczególnie te nawracające, są spowodowane nietolerancjami i alergiami pokarmowymi. W takich przypadkach może to być coś, co dziecko jadło od zawsze, a ból po prostu nigdy nie został z tym faktem połączony. Warto jednak skonsultować ten problem z lekarzem, gdyż usuwanie pokarmów z diety może łączyć się z niedoborami w zakresie niektórych składników odżywczych.

Ból brzucha często powstaje również poprzez:
• wysoki poziom stresu,
• łapczywe jedzenie,
• zaparcia,
• infekcje jelitowo-żołądkowe.

przyczyny bolo brzucha2 Kopiowanie

Jak radzić sobie z bólem brzucha u dziecka?

Jakkolwiek kolki u niemowlaka wprowadzają tylko dyskomfort, o tyle ból, gdy świadczy o chorobie, musi zostać leczony. Jak postępować? Na początku można podawać dziecku napary z mięty, rumianku, jak i stosować ciepłe okłady na brzuszek, masując go delikatnie. Jeśli objawy nie mijają albo się nasilają, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i zażegna problem.

Wysokie mandaty i zabrane prawko. Policjanci zatrz...
Tuliszków: Gminny Konkurs Recytatorski Wierszy o T...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 27 listopada 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.