Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Najlepsze oświetlenie akwariowe – na co warto zwracać uwagę?

oświetlenie akwariowe

Sztuczne oświetlenie w akwarium jest jednym z warunków potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Bardzo szybko możemy się niestety przekonać, że poleganie na naturalnym świetle dziennym (na przykład stawiając akwarium blisko okna), wyrządzi w zbiorniku więcej szkód niż pożytku. Nasze akwarium zazieleni się od glonów i będzie wymagało porządnych prac konserwujących. Dlatego właśnie na rynku znajdziemy szeroką ofertę sztucznego oświetlenia, które sprawdzi się w swojej roli doskonale.

Bez oświetlenia ani rusz
Dobre oświetlenie w akwarium to podstawa, gdyż zapewnia ono roślinom i zwierzętom najbardziej optymalne warunki do rozwoju. Dzięki światłu rośliny mogą przeprowadzać fotosyntezę, a zwierzęta mają zachowany dobowy rytm. Jest wiele czynników, dla których warto wybrać oświetlenie sztuczne. Jednym z nich jest chociażby większa kontrola nad czasem oświetlania akwarium. Warto, by była to wartość stała, czyli od 10 do 12 godzin dziennie. Niektóre gatunki tropikalne skorzystają na nawet dłuższym czasie oświetlania, a bez sztucznego światła nie bylibyśmy w stanie im takich warunków zapewnić chociażby w zimie. Oświetlenie umożliwia nam również obserwację akwarium i z tych właśnie względów warto do jego wyboru podejść z dobrym rozeznaniem.
 
nrwfmtbr91pg1w4 Kopiowanie

Dwa parametry na które warto zwracać uwagę przy wyborze światła to jego moc oraz barwa. Oba te czynniki będą miały wpływ na rozwój roślin i widoczność zwierząt w zbiorniku.

Moc świetlówki
Przy wyborze świetlówki do akwarium zawsze warto zwracać uwagę na jej moc wyrażoną w Watach. Nie ma jednej wartości, która byłaby uniwersalna dla wszystkich zbiorników, gdyż oświetlenie dobieramy do konkretnej głębokości akwarium i do gatunków roślin, które mamy zamiar hodować. Przyjmuje się, że by zapewnić roślinom optymalne warunki, powinniśmy wybrać świetlówkę o mocy 0,6W na litr wody. Znając litraż możemy łatwo obliczyć, jaka moc oświetlenia nas interesuje. Pamiętajmy, że im większa moc oświetlenia, tym więcej substancji odżywczych powinniśmy dostarczać roślinom.

Barwa światła
Barwa światła również ma znaczenie, gdyż wpływa na wizualny odbiór akwarium. Temperaturę barwy mierzy się w Kelvinach, gdzie światło żółte będzie miało poniżej 5500K, światło białe od 5500K do 6500K, a światło niebieskie powyżej 6500K. To właśnie to ostatnie będzie najbardziej sprzyjało wzrostowi koralowców, dlatego też światło niebieskie często znajdzie się w akwariach morskich.

led Kopiowanie

                                  Oświetlenie Led do akwarium słodkowodnego. Źródło: akwarystyczny24.pl

Oświetlenie LED
Wśród wielu rodzajów świetlówek akwariowych, te LED-owe są uznawane za jedne z najlepszych. Nie tylko są one wyjątkowo wydajne, a przy tym energooszczędne, ale również zapewniają naszemu akwariowi bezpieczeństwo. Po pierwsze nie nagrzewają się, a zatem nie zmieniają temperatury wody. Po drugie, gdy przychodzi czas ich zużycia, tracą one stopniowo na jasności, co daje nam czas na ich bezpieczną wymianę. Inne świetlówki z reguły przestają świecić, co może pozostawiać nas w kłopotliwej sytuacji.

W różnych sklepach akwarystycznych znajdziemy oświetlenie LED kolorowe, czyli takie, które możemy włączać na noc. Takie świetlówki mogą mieć barwę czerwoną, zieloną czy fioletową i oferują nam dodatkowy efekt wizualny nocą.

Jest przetarg na dokumentację kolei z Konina do Tu...
PGKiM: Deszczówka czyli właściwie co?
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 20 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.