Andrzej Styczyński: Niech żyje....

120540738_3284887461548245_3180216557315357890_n
Gdy PiS obniżał wiek emerytalny przedstawiał to jako wielki sukces i dobro wyświadczone suwerenowi przez dobrą władzę. Huraaaaaaa … zawołał na to suweren. Niech żyje dobra zmiana, niech żyje Jarosław Kaczyński i Ryszard Bartosik ( bo to w naszym powiecie krzyczał akurat). Oczywiście przymusu nie ma, kto chce może pracować dłużej. Statystyka pokazuje jednak, że 80% ludzi odchodzi na emeryturę w ciągu roku po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Z prognoz ZUS wynika, że do 2024 r.  emerytów będzie 9,3 mln, co oznacza wzrost o prawie 1 milion w porównaniu do obecnej sytuacji. Z kolei liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie z 23 mln do 21,9 mln. To spadek o 1 milion potencjalnych pracowników. 
W najbardziej optymistycznym wariancie na wypłaty emerytur w latach 2020-24 zabraknie 211 mld zł. Prognoza ZUS nie uwzględnia deficytu innych systemów. Tymczasem do KRUS państwo dopłaca 16 mld zł rocznie, a do mundurówki - ponad 13 mld zł. 
Ekonomiści m.in. z ośrodka naukowego GRAPE już w ubiegłym roku alarmowali, że większość Polek będzie pobierać emerytury minimalne (ok.1000zł miesięcznie). Spowodowane jest to tym, że kobiety pracują krócej od mężczyzn.
Suweren będący na emeryturze często sobie dorabiał. Było to korzystne zarówno dla emeryta jak i pracodawcy, gdyż emeryci pracując na umowę – zlecenie nie płacą ZUS-u od swoich zarobków. Z tego też powodu praca emeryta jest o połowę tańsza od pracy normalnego pracownika.
Jednak w przyrodzie nie ma nic za darmo, beztroskie rozdawnictwo, w połączeniu z kryzysem finansowym związanym z epidemią, doprowadziło do tego, że kasa państwowa jest pusta a prawdziwy ( nie oficjalny) deficyt budżetowy przekroczy w tym roku 250mld zł.
Z tego powodu rząd przygotowuje zmianę zasad naliczania składek ZUS od wynagrodzeń. Składką ma być obciążona każda złotówka dochodów bez względu na formę zatrudnienia. W tym przypadku zatrudnianie emeryta przestaje już być opłacalne.
Podziękuj więc emerycie dobrej zmianie, Jarosławowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Bartosikowi ( jeżeli jesteś z turkowskiego powiatu). Myślisz może emerytowany suwerenie, że dorobisz sobie na czarno. Tutaj jednak także dobra zmiana cię rozczaruje. Przygotowywane są zmiany mające zapobieganiu zatrudnianiu pracowników na czarno  poprzez zwiększenie ilości kontroli z podniesienie kar finansowych.
Dobrze już było. Tym niemniej trzymaj się zdrowo drogi emerycie, ponieważ jak zachorujesz i trafisz do szpitala w  Turku, twoje prawdziwe problemy dopiero się zaczną.
 
Andrzej Styczyński
Szamańskie historie Jacka Hugo-Badera
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w "Czwórce"

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - ale w środa, 21 października 2020 17:57

'nieoficjalny" piszemy razem

'nieoficjalny" piszemy razem
Gość - Dariusz J. w czwartek, 01 października 2020 12:44

My miłośnicy i wyborcy Ryszarda Bartosika z PiS wierzymy ,że pieniądze spadają z nieba.Taki nasz urok.

My miłośnicy i wyborcy Ryszarda Bartosika z PiS wierzymy ,że pieniądze spadają z nieba.Taki nasz urok.
Gość
czwartek, 26 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.