O czym pamiętać, projektując wjazd na małą działkę?

Bramy przesuwne

W przypadku małych działek funkcjonalne zaprojektowanie wjazdu i strefy wejściowej do domu jest bardzo ważne. Czy na niedużej posesji lepiej sprawdzą się bramy przesuwne, czy może rozwierane? O czym jeszcze warto pomyśleć, planując aranżację tej przestrzeni wokół domu?

Bramy przesuwne czy rozwierane – które lepsze na małą działkę?

Bramy przesuwne zapewniają dużo miejsca na podjeździe, są wygodne w użytkowaniu i prezentują się estetycznie. Czy są dobrym rozwiązaniem na małą działkę? Wiele zależy od szerokości posesji. Bramy przesuwne podczas otwierania poruszają się wzdłuż ogrodzenia, dlatego przy płocie musi być odpowiednio dużo wolnej przestrzeni – rośliny ozdobne czy inne elementy dekoracyjne umieszczone w tym miejscu mogą uniemożliwić korzystanie z bramy. Trzeba też pamiętać, że w przypadku modeli o konstrukcji samonośnej do szerokości samego skrzydła należy doliczyć jeszcze długość przeciwwagi.

W przypadku małych, a w dodatku wąskich działek takie rozwiązanie może okazać się niemożliwe. Warto wówczas zastanowić się nad bramą przesuwną bez przeciwwagi montowaną na prowadnicach. Jej zainstalowanie wymagać będzie nieco większego zakresu prac ze względu na prowadnice, ale za to taki model zapewni dużo przestrzeni na podjeździe, co jest szczególnie ważne przy małych działkach. Minusem jest w tym przypadku konieczność oczyszczania prowadnic z błota, liści czy zamarzniętego śniegu. Dobrym wyborem może okazać się również brama rozwierana, która świetnie sprawdza się zwłaszcza na wąskich i długich działkach.

Wygodny wjazd do garażu

Projektując przestrzeń wokół domu, należy zaplanować też wygodny podjazd do garażu. Najlepiej jeśli wjazd na działkę usytuowany jest naprzeciwko bramy garażowej, co znacznie ułatwia parkowanie auta. Jeśli wjazd do garażu zakręca przed budynkiem, należy zadbać o odpowiednio szeroki podjazd, który ułatwi bezpieczne manewrowanie autem. Na tak zaaranżowanych posesjach lepiej sprawdzają się wspominane już bramy przesuwne, ponieważ zapewniają więcej miejsca. Z tych samych powodów lepiej zrezygnować z elementów dekoracyjnych, jak duże rośliny, ławki czy latarnie ogrodowe. Ważne jest też, aby wybrać odpowiedni materiał na nawierzchnię podjazdu uwzględniający duże obciążenia.

Zainteresowaniem inwestorów już od wielu lat cieszy się kostka brukowa. Wygląda bardzo estetycznie, jej kolor można wybrać w taki sposób, aby pasowała do elewacji budynku, a ponadto łatwo ją umyć za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli podjazd przed domem jest nachylony w stronę budynku, trzeba w projekcie uwzględnić bezpieczne i skuteczne odprowadzenie wody. Zdarza się, że właściciele małych posesji rezygnują z utwardzenia całej powierzchni podjazdu i decydują się na wybrukowanie jedynie śladów opon prowadzących od bramy do garażu. Takie rozwiązanie może sprawdzać się przy bezdeszczowej pogodzie, jednak w razie pojawienia się błota lub śniegu będzie niepraktyczne.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Obecnie wiele osób decyduje się na bramy przesuwne lub rozwierane wyposażone w napęd. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ pozwala sterować bramą bez wychodzenia z auta czy z domu, jeśli np. spodziewamy się gości. Musimy pamiętać, że automatykę należy dobierać przede wszystkim do wagi skrzydeł. Moc napędu powinna być na tyle duża, aby zapewnić bezproblemowe otwieranie bramy nawet przy wietrznej pogodzie. Z drugiej jednak strony zbyt mocny napęd jest niepotrzebnym wydatkiem, a za wysoka prędkość poruszania się skrzydła bywa przyczyną wypadków.

Wybierając napęd, warto zwrócić uwagę na zastosowane zabezpieczenia, dzięki którym brama zatrzymuje się natychmiast po napotkaniu przeszkody. Taki mechanizm zapobiega nie tylko przytrzaśnięciu dłoni, ale też uszkodzeniu auta. Ważne jest ponadto odpowiednie zaszyfrowanie sygnału radiowego wykorzystywanego do sterowania bramą. Dobre zabezpieczenie uniemożliwi przechwycenie sygnału niepożądanym osobom, ale będzie też zapobiegało przypadkowemu otwieraniu bramy z innych nadajników.
Dobra: Dwie Martyny...Dwie laureatki w ZS-P
Tuliszków: Urząd Gminy i Miasta zamknięty dla inte...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 20 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.