O tym musisz pamiętać kupując działkę budowlaną!

Działka budowlana

1. Wielkość, kształt

Wybierz najpierw projekt, a potem kupuj działkę! Często zdarza się tak, że Klient przychodzi do nas z wybranym projektem domu, który nie pasuje wymiarami do działki, bądź nie odpowiada wymaganiom Planu Miejscowego. Drugą ważną kwestią są kierunki świata. Sprawdźmy czy działka jest ustawna. Czy planowany taras domu będzie od strony (pd-zach), kuchnia (od wsch.), sypialnia (od Pn), zastanów się gdzie będzie garaż i planowany wjazd. Warto zwrócić uwagę na stosunek powierzchni zabudowy do wielkości działki, ze względu na wymóg pozostawienia 60-40% powierzchni działki biologicznie czynnej.

2. Warunki zabudowy czy Plan Miejscowy?

Szukając działek budowlanych w internecie każdy sprzedający opisuje ją jako budowlaną, z możliwością zabudowy. Natomiast istnieje olbrzymia różnica między Decyzją o Warunkach Zabudowy, a Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Pierwsza jest decyzją administracyjną, druga prawem miejscowym. W momencie uchwalenia Planu Miejscowego wszystkie dotychczasowe Decyzje tracą ważność! Najbezpieczniejszym zakupem jest wybór działki, na której istnieje Plan z oznaczeniem MN, MN/U. Zwróćmy jeszcze uwagę na typ działki pt. siedlisko. To działka przeznaczona do zabudowy dla rolnika. Niestety rynek nie weryfikuje w cenie poszczególnych możliwości zabudowy, a powinien, gdyż różnią się one ryzykiem związanym z możliwością zabudowy.

3. Dostęp do drogi publicznej, droga wewnętrzna.

Każda działka budowlana musi mieć dostęp do drogi. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup działki przy drodze gminnej. Nie interesuje nas utrzymanie tej drogi, ani zakup udziałów.

Przy drodze wewnętrznej prywatnej dochodzi często koszt budowy tej drogi.

Ważne! Jeżeli kupujemy działkę z dojazdem z drogi prywatnej wewnętrznej to kupujmy udział w drodze, a nie służebność. Mając wpisaną służebność dojazdu, nie jesteśmy jej właścicielem, w związku z tym jesteśmy zdani na właściciela, żeby nam tą drogę zrobił i później utrzymywał.

4. Media

Kupując działkę, na której nie ma mediów, zwracajmy uwagę czy są wydane warunki przyłączeniowe. W innym przypadku jest wróżeniem z fusów i opowiadanie bajek przez właściciela nieruchomości, jest opowiadanie, że słup jest przy działce i będzie można się do niego podłączyć, lub że woda jest w drodze. To jest tylko przypuszczenie, że będzie można się w tym lub innym miejscu podłączyć do mediów, ale pewności takiej nie ma… Inna ważna kwestia, to czy media są na działce, czy przy działce. Powinno to być ujęte w wycenie nieruchomości.

5. Sąsiedztwo

Zwróćmy uwagę na sąsiedztwo lub planowane sąsiedztwo. W Planie Miejscowym określone jest z kim/czym będziemy graniczyć. Zwróćmy uwagę, czy nie ma tam uciążliwego sąsiedztwa.

Po drugie. Jeżeli kupujemy pierwszą działkę pod zabudowę w okolicy, to weźmy pod uwagę, że przez kolejne lata będziemy żyli na budowie i w uciążliwym hałasie, gdy okoliczni sąsiedzi zaczną swoje inwestycje. Kolejną sprawą jest dojazd do działki. Zrobienie drogi wewnętrznej, będzie najbardziej racjonalne, w momencie zakończenia wszystkich budów.

6. Sprawdź księgę wieczystą!

Przy zakupie działki najważniejsze będzie sprawdzenie działu trzeciego księgi wieczystej. W niej znajdują się zapisy odnośnie ograniczonych praw rzeczowych. Służebności przechodu, przejazdu. Warto sprawdzić księgę działki drogowej również. Księgę wieczystą sprawdzicie na www.ekw.gov.pl.

Mateusz Ryta
Lic. Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami Nr 15599

Okna Ryta&Syn
www.oknaiprojekty.pl

Dobra: Dzień Dziecka z popcornem i watą cukrową
Norbert Lament: Apel do mieszkańców oraz Urzędu Mi...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 05 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.