Odkryj najpiękniejsze zakątki Wielkopolski!

NAJPIĘKNIEJSZE ZAKĄTKI WIELKOPOLSKI

Gdzie spędzić nadchodzący urlop? Dokąd wybrać się na weekendowy wypad z rodziną lub znajomymi? Te pytania zadajemy sobie każdego roku. Tym razem jednak odpowiedź jest trudniejsza. Wypoczywać za granicą czy w Polsce? Najlepiej skorzystać z propozycji naszych rodzimych gospodarzy, prowadzących gospodarstwa agroturystyczne w Wielkopolsce.

W myśl powiedzenia „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Warto zmieniać ten stereotyp i poznać swoje! To co Wielkopolskie!
„Nie musimy wyjeżdżać w odległe zakątki świata, żeby znaleźć miejsce z niepowtarzalnym klimatem. W wielkopolskich gospodarstwach agroturystycznych odnajdziemy wszystko to, co zagwarantuje doskonały wypoczynek i mnóstwo atrakcji. To właśnie w takich miejscach przekonamy się, czym jest prawdziwa polska gościnność i tradycyjna kuchnia” – przekonuje Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

W obecnej sytuacji największym zainteresowaniem cieszą się miejsca, które kuszą kameralną atmosferą, szczególnie nad jeziorami czy w lesie. Wybór położonej na uboczu agroturystyki może być bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza po miesiącach spędzonych w izolacji. Odwiedzający poczują się tam „lepiej niż w domu”, znajdą w danym miejscu czas na swoje ulubione pasje, wtopią się w naturalność, bądź amatorsko będą mogli uprawiać sport, albo skuszą się na przeróżne kulinarne smakowitości. Takich miejsc w Wielkopolsce nie brakuje!

Doskonałym przykładem są chociażby dorodne grzyby z Puszczy Noteckiej, czy wyjątkowe ryby, w tak czystym jeziorze, jak Powidzkie. To w Wielkopolsce można znaleźć „europejski symbol” jakim jest Szwajcaria Żerkowska. To w naszym Regionie można aktywnie spędzić czas, chociażby na spływach kajakowych malowniczymi rzekami Pilawy czy Rurzycy. Dla amatorów jazdy na rowerze wartym polecenia będą trasy rowerowe, opasujące całe połacie regionu, szlak bursztynowy, czy szlak drewnianych kościółków. To u nas możemy zobaczyć Olenderskie pozostałości i kultywowaną skutecznie pamięć po Bambrach. Ślady po wielkich rodakach – choćby w Śmiełowie, Antoninie, czy Russowie.

Wiedząc o dużym potencjale agroturystycznym Regionu od 2007 roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego organizuje konkurs na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce, który udowodnił jak piękny i przede wszystkim atrakcyjny jest nasz region! Wśród nagrodzonych obiektów są miedzy innymi gospodarstwa agroturystyczne, odrestaurowane pałace, dworki i folwarki, ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty, gościńce, chaty, zagrody czy siedliska. Można tam posmakować wyśmienitej regionalnej kuchni, spędzić niezapomniane wieczory przy ognisku, pospacerować czy po prostu zrelaksować się na łonie natury i odpocząć od codziennej rutyny. Ofertę najciekawszych wiejskich zakątków Wielkopolski można znaleźć w publikacji wydanej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego – www.umww.pl/departamenty_departament-rolnictwa-i-rozwoju-wsi_agroturystyka. W tej ofercie nie zabraknie atrakcji nie tylko dla osób ceniących sobie ciszę i spokój, ale również dla amatorów mocniejszych wrażeń – loty balonem, przejażdżki po bagnach, zorbing – to tylko kilka z nich. Wiele miejsc na mapie Wielkopolski zostało stworzonych także do aktywnego i bezpiecznego wypoczynku dla rodzin z dziećmi. W swojej ofercie mają parki linowe, mini zoo, place zabaw czy ścieżki edukacyjno-rekreacyjne.

Podczas planowania takiego wypoczynku w Wielkopolsce naszym niezawodnym sojusznikiem będzie smartphone z dostępem do internetu oraz aplikacja Kulinarna Wielkopolska! W 2019 roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego wychodząc naprzeciw wszystkim pasjonatom regionalnej kuchni oraz amatorom odpoczynku na wsi, uruchomił bezpłatną aplikację. Służy ona do interaktywnej promocji członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, a także laureatów konkursu na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce. Znajdziemy w niej m.in.: wszystkich członków Sieci i laureatów konkursu wraz z usługą geolokalizacji oraz informacjami na temat ich działalności, zdjęciami i opisami produktów, a także z możliwością tworzenia wybranych szlaków turystyczno-kulinarnych.

Jak widać turystyka wiejska w Wielkopolsce ma dużo do zaoferowania dla swoich gości. Dlatego zamiast zastanawiać się nad wypoczynkiem zagranicznym powinniśmy skorzystać z potencjału naszej rodzimej agroturystki W tym roku wybór ich oferty powinien stać się częścią odpowiedzialnego podróżowania i sposobem na realną pomoc dla wielkopolskiej turystyki. Wspierajmy Wielkopolską Agorurystykę! Niech to hasło towarzyszy nam podczas wakacyjnego urlopu– jest to nie tylko gwarancja dobrze spędzonego czasu i odpoczynku, ale również ważne w tym okresie wsparcie dla turystki lokalnej.

* Zdjęcia pochodzą ze zbiorów archiwalnych Samorządu Województwa Wielkopolskiego - „Konkursu Fotograficznego o nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego” oraz „Konkursu na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce”


Pieniądze dla samorządów z kolejnej tarczy antykry...
Mieszkańcy odczują kolejne zmiany w systemie śmiec...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.