Odliczenia od podatku w PIT-36L

PIT- 36 L

PIT-36L jest zeznaniem podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty, w roku podatkowym. Należy złożyć je do dnia 30 kwietnia, roku następującego po roku podatkowym, dlatego obecnie w 2019 roku, składa się druk PIT za 2018 rok. Jedną z zupełnie legalnych możliwości obniżenia swojego zobowiązania podatkowego, są tak zwane odliczenia od podatku. Jakie reguły kierują odliczeniami w przypadku „liniowców” rozliczających się PIT-36L?

Odliczenia od podatku – część H deklaracji

Część H jest główną częścią deklaracji PIT-36L, skupiającą się na odliczeniach od podatku na aktualnym wzorze formularza (PIT 2019 rozlicza się na numerze 15 formularza PIT-36L). Numer można sprawdzić w każdym dolnym rogu druku księgowego, w nawiasie obok nazwy dokumentu, czyli na przykład: PIT-36L (15).

Jeżeli chodzi o zasady ogólne, to należy wskazać, że odliczenia od podatku znalazły się w pozycjach 47, 48.29 i 50 druku podatkowego. Już w ramach formularza PIT za 2018 rok podatnik uzyskuje pouczenie, że suma kwot z tych pozycji nie może przekroczyć sumy kwoty podatku wskazanego w pozycji 46.

Pozycje odliczenia podatku – dla PIT-36L

Pozycja 47 została stworzona dla podatników, którzy mogą skorzystać z odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z założenia kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się zobowiązanie podatkowe (podatek), nie może przekroczyć poziomu 7,75% podstawy wymiaru tej składki (obowiązuje zarówno dla składek krajowych jak i zagranicznych), zaś kwotę wydatków z tytułu składki na ubezpieczenie społeczne należy ustalać na podstawie posiadanych dokumentów, potwierdzających poniesienie takich wydatków.

W pozycji 48 PIT 2019 podatnik wskazać ma kwotę składek zapłaconych do zagranicznych systemów, z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych podatnika lub osób z nim współpracujących (wcześniej uwzględniona w pozycji 47).

Pozycja 49 w aktualnym formularzu PIT-36L, to miejsce do wskazania odliczenia od podatku, wskazanego w art. 27g ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Pozycję 50 wypełnia się natomiast jeżeli istnieją inne możliwe odliczenia, przewidziane w przepisach z tytułów innych, niż określone we wcześniejszych pozycjach PIT-36L, czyli: 47 – 49.

Podsumowanie

Większość podatników dąży do tego, aby płacić jak najmniejsze podatki. Ewentualne zmniejszenia zobowiązań podatkowych nie mogą jednak odbywać się niezgodnie z przepisami. Każde odliczenie powinno odbywać się wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. W przypadku podatników PIT za 2018 podatku liniowego, rozliczających się na formularzu PIT-36L, z założenia odliczenia od podatku zostały znacząco ograniczone. Wynika to już z charakteru samego rozliczenia podatkiem liniowym. Na ten sposób rozliczenia decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy, którym zależy na jednolitym rozliczeniu jednej stawki 19 % podatku liniowego, bez konieczności dokonywania żadnych (lub jak najmniej) obliczeń przy PIT za 2018 rok. Jedną z konsekwencji jest jednak ograniczenie zakresu ulg i odliczeń dostępnych dla jego podatników.

Jak przygotować samochód do wiosny?
Niebezpieczny poranek na autostradzie. Dwa wypadki...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
piątek, 24 maj 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.