PGKiM: Po raz kolejny wyjaśniamy

PGKiM Turek

W odpowiedzi na tytułowe pytanie redakcji portalu iTurek, zadane w artykule „Czy w Turku jest problem z opłatami za deszczówkę?” informujemy, że w Turku nie ma takiego problemu. W Turku tylko nieliczni robią sztuczny hałas, bo trudno im zaakceptować rzeczywistość, w której wszyscy się znaleźliśmy.

Po raz kolejny powtarzamy, że nie negujemy tzw. kontroli społecznej, co próbuje zarzucić nam portal iTurek. Jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję. Jednak podawanie informacji niezgodnych z prawdą może wywoływać błędne przekonanie o braku konieczności wnoszenia opłat za korzystanie z usług spółki komunalnej poprzez odprowadzanie do kanalizacji deszczowej wód opadowych i roztopowych, co z kolei jest działaniem bezprawnym.

Kwestie te, m.in. na wniosek trzech wspólnot mieszkaniowych z Turku, zostały już wielokrotnie wyjaśnione. Organy takie jak np. PGW Wody Polskie i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2019 r. nie potwierdziły zarzutów wspólnot. Natomiast słuszność pobierania przez PGKiM Sp. z o.o. w Turku opłat za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do kanalizacji deszczowej potwierdził w ubiegłym miesiącu sąd I instancji, w sprawie ze wspólnotą mieszkaniową z Turku. Sąd potwierdził zasadność wnoszenia opłat za wodę wprowadzaną do kanalizacji deszczowej.

Na mocy przepisów prawa, opłaty takie wprowadziły także inne miasta odbierające od mieszkańców i zarządców ulic wody deszczowe, jak np. Konin, Opole, Poznań, Bydgoszcz, Tarnowskie Góry, Wągrowiec i wiele innych. Możemy się z tym nie zgadzać, ale płacić za korzystanie z usług spółki trzeba. Spółka utrzymuje urządzenia, ponosi koszty z tym związane i wykonuje usługę odprowadzania wód opadowych i roztopowych za wynagrodzeniem pokrywającym koszty.

Jednak możliwość nie ponoszenia opłat za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych istnieje. Na naszej stronie już kilka miesięcy temu zamieściliśmy poradnik dla mieszkańców „Jak nie płacić za deszczówkę” (dostępny tutaj http://www.pgkim-turek.pl/index.php/77-2021/357-jak-nie-placic-za-wody-deszczowe). Zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem. Pragniemy zauważyć, że polityka państwa, choćby przez program „Moja woda”, także zmierza do tego, aby mieszkańcy zatrzymywali wody deszczowe w obrębie swoich nieruchomości, zamiast wprowadzać je do kanalizacji deszczowej. Od pewnego czasu sami też rozsyłamy mieszkańcom broszurkę informującą o tym, jak wykorzystywać wody deszczowe, jak stosować retencję naturalną, która jest korzystna dla środowiska. Każdy może wybrać czy poniesie koszty własnej retencji czy też koszty związane z odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych do urządzeń PGKiM.

Zarząd PGKiM Sp. z o.o. w Turku
 
GDDKiA planuje remont krajówki. Skorzystają tereny...
Trening z Mistrzem Marcelem Rosiakiem

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Gość99 w czwartek, 27 maja 2021 23:55

Same kłamstwa drogi zarządzie, pora skończyć z monopolistycznym PGKiM i zasięgnąć tez innych źródeł informacji dostępnych w internecie, walczmy o swoje pieniądze!

Same kłamstwa drogi zarządzie, pora skończyć z monopolistycznym PGKiM i zasięgnąć tez innych źródeł informacji dostępnych w internecie, walczmy o swoje pieniądze!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.