PGKiM: Starosta Turecki z uporem działał na szkodę miasta

PGKiM

Podobno Starosta Turecki wydał wreszcie pozwolenie na budowę ciepłowni geotermalnej. Podobno, bo PGKiM Sp. z o.o. w Turku jako inwestor nie otrzymało jeszcze tego dokumentu. Pewne jest natomiast, że kwestionowany w ubiegłym roku przez starostę plan zagospodarowania okazał się być dobry, a bezpodstawne żądanie przez niego decyzji środowiskowej miało tylko wydłużyć oczekiwanie na pozwolenie.

Dzisiaj mija 323 dzień od złożenia w Starostwie Powiatowym w Turku wniosku o pozwolenie na budowę geotermii. To bardzo ważna inwestycja, która uzyskała wysokie dofinansowanie z Funduszy Norweskich i miała zmienić przyszłość miasta. Miała, bo dzisiaj z powodu politycznych decyzji Starosty Tureckiego Dariusza Kałużnego, stoi pod znakiem zapytania.

Usłyszeliśmy dzisiaj z ust starosty Kałużnego wiele nieprawd. Zasługują one na sprostowanie.
1. Nieprawdą jest, że PGKiM uzupełniało dokumentację projektową. Projekt przedsięwzięcia nie był zmieniany. Do starosty wysłane były natomiast wyjaśnienia do projektu.
2. Nieprawdą jest, że dla tej inwestycji wymagana była decyzja środowiskowa. Wojewoda Wielkopolski unieważniając pierwsze postanowienie Starosty Tureckiego w grudniu 2022 r. podkreślił, że decyzja środowiskowa na tym etapie nie jest potrzebna. Był to tylko i wyłącznie niezrozumiały kaprys starosty.
3. Nieprawdą jest, że zmieniła się, czy ponownie była określana powierzchnia inwestycji. Zarówno wcześniej, jak i teraz wynosi ona 0,96 ha.
4. Ponadto dzisiaj okazało się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, na którego niezgodność z projektem inwestycji w ubiegłym roku powoływał się starosta, okazał się być prawidłowy.

Prawda wygląda tak, że zrobiliśmy wiele niepotrzebnych rzeczy, spełniając nieuzasadnione żądania starosty, aby wreszcie otrzymać pozwolenie na budowę. Mamy świadomość, że Starosta Turecki nigdy nie przyzna się do błędu, bo jego decyzja o zablokowaniu budowy geotermii była decyzją polityczną, a nie merytoryczną.

Zablokowanie geotermii przez Starostę Tureckiego spowodowało:
1. Niemal 11 miesięcy opóźnienia w rozpoczęciu prac.
2. Utratę dofinansowania z Funduszy Norweskich. Mamy dostać wsparcie z funduszy krajowych, które może być mniejsze.
3. Wyższe koszty budowy geotermii, spowodowane inflacją oraz podwyżkami cen towarów i usług.
Czy Starosta Turecki jest gotowy wyrównać straty, jakie spowodował swoim działaniem na szkodę Miasta Turku?

Zarząd PGKiM Sp. z o.o. w Turku
Władysławów: Trial w Russocicach już w ten weekend...
Mistrzostwa Wielkopolski w Judo Szkół Podstawowych...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Jasne w środa, 10 maja 2023 16:34

Dobry miejscowy plan zagospodarowania ? Do 100 kW mocy OZE w strefie inwestycyjnej!
Dobry chyba dla zapyziałych prezesów z prowincjonalnych spółek miejskich.
Ale tej administracji z Antosikiem na czele na zapełnieniu strefy przedsiębiorcami nie zależy. Aby trwać.
A był to jeden z głównych zarzutów Antosika w stosunku do Czapli.

Dobry miejscowy plan zagospodarowania ? Do 100 kW mocy OZE w strefie inwestycyjnej! Dobry chyba dla zapyziałych prezesów z prowincjonalnych spółek miejskich. Ale tej administracji z Antosikiem na czele na zapełnieniu strefy przedsiębiorcami nie zależy. Aby trwać. A był to jeden z głównych zarzutów Antosika w stosunku do Czapli.
Gość - mieszkaniec w środa, 10 maja 2023 08:08

Czego się po członkach tej partyjki spodziewać? Dobro obywatela zawsze jest na drugim miejscu - liczy się polityka, władza i pieniądz w kieszeni. Wszystko na zasadzie: Ja tu rządzę i co mi zrobicie? Zupełnie jak w "Misiu" scena w szatni - tylko szatnia nieco inna.

Czego się po członkach tej partyjki spodziewać? Dobro obywatela zawsze jest na drugim miejscu - liczy się polityka, władza i pieniądz w kieszeni. Wszystko na zasadzie: Ja tu rządzę i co mi zrobicie? Zupełnie jak w "Misiu" scena w szatni - tylko szatnia nieco inna.
Gość
wtorek, 05 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.