Po co nam inspekty i rozsadniki i jak pomagają przy uprawach?

inspekt-z-poliweglanu-garden-point

Rozsadniki zapewniają młodym rośliną idealne warunki do szybkiego i efektywnego rozwoju.
Po co nam inspekty i rozsadniki i jak pomagają przy uprawach?

Co to jest rozsadnik?

Jest to miejsce służące do rozsadu warzyw, w szczególności tych, które w wymagają wczesnego wysiewu lub innych roślin, które posiadają krótki okres wegetacji. Rozsadniki i inspekty ogrodowe, są niezbędne, ponieważ uprawa roślin z siewu bezpośrednio do gruntu jest często ograniczana i utrudniona przez warunki pogodowe tj. przymrozki, duże różnice wiosennej temperatury czy silny wiatr. W zależności od ilości miejsca, rozsadniki można umieścić w ogrodzie, tarasie lub w domu.

nowoczesny rozsadnik do roslin Kopiowanie

                                                        Nowoczesny minimalistyczny rozsadnik fot. Ogrodosfera.pl

Do czego wykorzystujemy inspekty ogrodowe i rozsadniki?

Inspekty ogrodowe oraz rozsadniki są elementami ogrodniczymi, których nie powinno zabraknąć na żadnej działce, ani w żadnym ogrodzie, gdzie uprawiane są warzywa, oraz owoce. Jest to przydatne narzędzie do uprawy, tworzące doskonałe warunki do prawidłowego rozwoju roślin.

Inspekt ogrodowy pozwala na szybki rozwój roślin oraz wczesne uzyskanie nowalijek takich jak sałaty, rzodkiewki czy szczypiorku, a także na znacznie dłuższe zbieranie plonów uprawianych roślin. Inspekt ogrodowy, może być również wykorzystany jako rozsadnik, w którym najpierw przygotujemy sadzonki większych roślin, które w późniejszym terminie będą przesadzane do tunelu foliowego, lub na ogrodowe grządki.

Podsumowując rozsadniki są stosowane, aby zminimalizować okres wegetacji roślin, ograniczyć prace w ogrodzie w początkowej fazie wzrostu roślin, a jednocześnie zapewnić dobre warunki do ich uprawy.

Jak prawidłowo wykonać rozsadę

Rozsadnik może zostać postawiony w ogrodzie lub w domu. W przypadku ogrodu powinno zostać wybrane odpowiednio nasłonecznione miejsce jednocześnie osłonięte od wiatru. W kolejnym etapie należy przygotować podłoże, czyli przekopać ziemię i wymieszać ją z odżywiającym kompostem. Sadzonki i nasiona powinny zostać umieszczone w mini szklarniach lub doniczkach z torfem.

W domowych warunkach zastosowanie znajduje rozsadnik plastikowy.

Innym rozsadnikiem o wiele trwalszej konstrukcji, który służy przez wiele sezonów jest rozsadnik z poliwęglanu. Taki rozsadnik jest często nazywany mini szklarnią, a przykłady takich rozsadników można znaleźć na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/inspekty-rozsadniki. Głowna zaleta tego produktu to brak przepuszczalności szkodliwego promieniowania przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz pojemnika.

Niezależnie od tego rozsadniki są używane w domu czy ogrodzie niezbędne jest pikowanie roślin. Jest to rozsadzanie młodych okazów, które zostały wysiane w dużej ilości i brakuje im miejsca na indywidualny rozrost. Konieczne jest ich rozsadzenie i przeniesienie do osobnych pojemników.

miniszklarnia plant inn palram Kopiowanie

                                                                        Mini szklarnia Plant Inn fot. Palram.pl

Ważne informacje o inspektach ogrodowych

Inspekt ogrodowy posiada prostą konstrukcję, bez dna. Jest wyposażony w szklana pokrywę, która umożliwia wietrzenie środka. Jest on alternatywą dla szklarni i umożliwia rozsadę roślin, oraz zapewnia idealne warunki dla młodych osobników.

Są wyróżniane inspekty ciepłe oraz zimne.

Należy pamiętać, że podczas wyjątkowo chłodnych nocy inspekty ogrodowe należy pokryć dodatkową warstwą ocieplającą, może być to np. słomiana mata. Podczas ciepłych dni niezbędne jest ich wietrzenie, poprzez uchylenie ruchomej pokrywy.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „Razem na św...
Mieszkanka powiatu tureckiego straciła pieniądze. ...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 20 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.