Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Poddasze użytkowe w domu jednorodzinnym - jak je odpowiednio wykorzystać?

Poddasze użytkowe w domu jednorodzinnym

Poddasze w domu to dodatkowa powierzchnia, która może służyć na co dzień domownikom i sprawić, że będą mieli więcej miejsca do zagospodarowania.

Jak wykonać aranżację, na co przeznaczyć najwyższą kondygnację domu, czego unikać przy jej adaptacji i na co koniecznie zwrócić uwagę? Najczęściej budowa domu z możliwością adaptacji poddasza to tani sposób na późniejsze powiększenie powierzchni mieszkalnej. Jego aranżację powinno się jednak bardzo dobrze przemyśleć. Tylko wówczas możliwe jest urządzenie poddasza w taki sposób, aby stało się ono przytulne, ładne i dobrze spełniało swoją funkcję oraz nasze oczekiwania. Oto kilka rad, które na pewno przydadzą się właścicielom domów jednorodzinnych z użytkowym poddaszem. Zanim przystąpisz do pracy zastanów się…
Obraz2

W jakim stylu urządzisz poddasze użytkowe?

Projekty domów z adaptacją poddasza są bardzo różne i zależą przede wszystkim od tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Poddasze użytkowe można potraktować jako integralną część domu i urządzić je w tym samym celu, co resztę pomieszczeń. Ale można również wykorzystać fakt, że jest ono oddzielone schodami od reszty wnętrz i nadać mu zupełnie inny charakter. Poddasze użytkowe o bardzo małym metrażu najlepiej zaaranżować w stylu minimalistycznym. Używając niewielu elementów, nie ograniczymy wizualnie przestrzeni i będzie się ona wydawała większa niż w rzeczywistości. Jeśli chcemy zachować odsłonięte elementy drewnianej więźby dachowej, połączmy ją z elementami wystroju skandynawskiego – z meblami i dekoracjami z jasnego drewna. Mogą one mieć kolor naturalny lub zostać pomalowane na biało, ale wówczas również elementy więźby dobrze jest pobielić. Propozycją na większe poddasze użytkowe może być z kolei urządzenie go w stylu prowansalskim z dużą liczbą dodatków dekoracyjnych.

Jak podkreślić atuty poddasza?

Aranżując poddasze użytkowe, warto wykorzystać jego atuty. Może to być na przykład efektowana lukarna, czyli nadbudówka z pionowo osadzonym, typowym oknem, lub połaciowe okno w dachu, tzw. świetlik. Oba rozwiązania mają za zadanie doświetlić pomieszczenia. Mogą dzięki temu zostać wykorzystane do wyeksponowania strefy wypoczynku lub pracy na poddaszu. Ponadto pod świetlikiem można ustawić łóżko lub sofę, aby obserwować niebo za dnia, a gwiazdy w pogodną noc.

Drugi pomysł na wykorzystanie autów poddasza to wyeksponowanie widocznych elementów więźby dachowej. Można też pomalować je, a następnie dobrać dodatki i wyposażenie w identycznej lub podobnej kolorystyce. Jeśli ktoś lubi odważne rozwiązania, może połączyć drewno więźby dachowej z metalowymi bądź mosiężnymi elementami mebli i dekoracji.

Jak dopasować poddasze do potrzeb domowników?

Aranżacja poddasza musi być przede wszystkim dopasowana do potrzeb przyszłych użytkowników. Przemyśl więc zawczasu, na co chciałbyś je przeznaczyć? Czy ma być przedłużeniem przestrzeni twojego domu, czy może wolisz, aby stanowiło osobną jego część. W pierwszym przypadku urządź na poddaszu użytkowym pomieszczenie, którego ci dotąd brakowało. Może to być dodatkowa sypialnia, jeszcze jedna łazienka, pokój dla gości, bawialnia dla dzieci, suszarnia. Jeśli chcemy, aby poddasze stanowiło odrębną całość, zaplanujmy tam drugą kuchnię, łazienkę i sypialnię. W miarę możliwości możemy spróbować dołożyć kolejną sypialnię lub salon.

Poddasze użytkowe to dodatkowa powierzchnia, którą warto wykorzystać, gdy rodzina się powiększa lub w nie mamy za dużo miejsca np. na hobby. Dobrze przemyślana aranżacja sprawi, że nasz dom zyska na funkcjonalności.

"Czas pomyśleć o pokopalnianej przyszłości", czyli...
Podsumowanie wakacji 2019
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.