Pożyczki pozabankowe od 18 lat. Na co uważać szukając pożyczki?

Pożyczki pozabankowe od 18 lat

Pożyczki pozabankowe to generalnie bezpieczne produkty finansowe. Ostrożności jednak nigdy za wiele – tym bardziej, że za problemy z ich spłatą zwykle odpowiadamy my sami.

Krótszy czas rozpatrywania wniosku, możliwość pożyczenia bez żadnych odsetek, mniejsze wymagania wobec klientów i coraz większa różnorodność oferty, w której znajdziemy nawet pożyczki od 18 lat. To główne powody, dla których oferta firm z sektora pozabankowego wraz z każdym rokiem staje się coraz poważniejszą alternatywą dla tradycyjnych kredytów. Dzieje się tak nawet mimo nie najlepszej opinii, jaką takie produkty finansowe cieszyły się jeszcze kilka lat temu.

Zmiany, jakie po 2016 zaszły w branży na dobre odmieniły postrzeganie popularnych chwilówek i ratalek, a one samy okazały się dla wielu dobrą alternatywą dla kredytów oferowanych przez banki. Część klientów jednak nadal nie jest przekonana do tej formy pożyczania pieniędzy. Jako główny argument podają rzekome duże ryzyko towarzyszące pożyczkom pozabankowym. Te jednak nie jest wcale tak wysokie jak mogłoby się wydawać i w dużej mierze zależy przede wszystkim od samego pożyczkobiorcy. Podpowiadamy, jak je zminimalizować.

Po pierwsze: przeanalizuj swoją zdolność

Niespłacenie pożyczki i wynikające z tego problemy finansowe w zdecydowanej większości przypadków są wynikiem nieprzemyślanych decyzji pożyczkobiorcy. Dotyczy to przede wszystkim chwilówek. Mimo że dotyczą one zwykle niewielkich, rzadko przekraczających wysokość tysiąca złotych, kwot, to właśnie ich spłata okazuje się zwykle zbyt trudna. Wynika to z dwóch czynników – łatwej dostępności oraz faktu, że całość pożyczonej kwoty zwracana jest w jednej transzy. A to dla napiętego domowego budżetu może okazać się sporym wysiłkiem.

Dlatego przed podpisaniem umowy należy koniecznie upewnić się, że będziesz w stanie spłacić zobowiązanie bez większych problemów. Jak jednak to zrobić? Najprostszym sposobem jest obliczenie, jak dużą część twoich miesięcznych dochodów będzie stanowić kwota do spłacenia. Jeśli przekroczy 30 procent tej sumy, lepiej zmniejszyć wysokość pożyczki lub zrezygnować z jej zaciągania.

Po drugie: sprawdź firmę pożyczkową

Choć po wprowadzeniu ustawy antylichwiarskiej ryzyko trafienia na firmę stosującą nieuczciwe praktyki jest już niskie, nadal nie można go wykluczyć. Może więc okazać się, że pożyczając 400 złotych, będziesz zmuszony oddać nawet 800. Takich przykrych niespodzianek możesz jednak stosunkowo łatwo uniknąć. W jaki sposób? Wystarczy, że przed zawarciem umowy sprawdzisz, co o działalności firmy oferującej pożyczki pozabankowe sądzą jej dotychczasowi klienci.

Ich opinie najłatwiej jest znaleźć w internecie. Przy poszukiwaniach warto jednak zachować ostrożność, bo niektóre opinie mogą być zamówione przez firmę, a w przypadku komentarzy negatywnych – przez jej konkurencję. Lepszym pomysłem będzie więc skorzystanie z porównywarek publikujących komentarze niezależnych specjalistów.

Po trzecie: uważnie przeczytaj umowę

Problemów unikniesz też, uważnie czytając umowę przed podpisaniem. Szczególną uwagę zwróć na informacje o:
• możliwości odstąpienia od umowy – obowiązek poinformowania o tym ma każda firma działająca na polskim rynku;
• warunkach wcześniejszej spłaty – najlepiej będzie, jeśli znajdziesz ofertę, w ramach której w razie wcześniej spłaty pożyczkodawca umorzy część odsetek;
• możliwości przedłużenia umowy – chodzi o związane z nim koszty;
• kosztach pożyczki – najbardziej miarodajny jest przykład reprezentatywny, który szczegółowo objaśnia, ile oddasz pożyczkodawcy.

Przy jakiej okazji wypada wręczyć kupon prezentowy...
Czy rozciąganie się po bieganiu jest ważne? Sprawd...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.