Praca zdalna w czasach pandemii – 4 porady poparte doświadczeniem

Praca zdalna

Chociaż mówi się, że w dobie postępu technologicznego praca zdalna prędzej czy później spowszechniałaby na świecie, wybuch pandemii choroby Covid-19 niejako przyspieszył rozwój wydarzeń. Co dobrze byłoby wiedzieć jeszcze kilka miesięcy temu – zanim tak zwany „home office” stał się rzeczywistością wielu z nas?

Nie da się ukryć, że wybuch pandemii choroby Covid-19 był sporym szokiem dla wszystkich – jeszcze kilka lat temu nikt nie spodziewał się, że stanie się świadkiem czegoś, o czym w przyszłości ludzie będą czytać w podręcznikach do historii. Sytuacja dotknęła każdego w mniejszym bądź większym stopniu. Biznesy przeniosły część swoich działalności do cyberprzestrzeni, dzięki czemu pracownicy wciąż mogą wykonywać swoje obowiązki z domowego zacisza.

Praca zdalna stała się powszechna przez wybuch pandemii, ale najprawdopodobniej w wielu branżach pozostanie już standardem nawet wtedy, gdy czasy strachu przed chorobą przejdą do historii. Warto w takim razie omówić kilka popularnych lekcji wyniesionych z ostatnich miesięcy spędzonych na „home office” zarówno przez pracowników, jak i przez pracodawców. Zdobyta wiedza i wskazówki będą aktualne jeszcze przez długi czas.

Bądź swoim własnym szefem
Elastyczność dotycząca czasu i sposobu wykonania pracy czy mnóstwo rozpraszaczy sprawiają, że gdy ludzie przełączają się na zdalny tryb pełnienia obowiązków, nagle okazuje się, że mają problem z samodzielnym zdyscyplinowaniem się.

Chociaż dzięki pracy zdalnej możesz wstawać nieco później i nie musisz zakładać wyjściowych spodni (bo i tak nie widać ich na wideokonferencji), powinieneś zadbać o higienę umysłu – ustalić sobie plan dnia i go przestrzegać. Przebywając we własnym domu, bardzo łatwo paść ofiarą prokrastynacji.

Niektórzy podczas pracy zdalnej postępują tak samo, jak wtedy, gdy wychodzą do biura – piją kawę, jedzą śniadanie i przeprowadzają swoje poranne rytuały, dzięki którym mogą wejść w tryb zawodowy. Pomocne jest także prowadzenie terminarza z rozpiską celi do zrealizowania.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Każdy pracownik i pracodawca powinien wiedzieć, jak istotna jest ochrona danych osobowych i innych cennych służbowych informacji. W firmie potrzebne zasoby byłyby dostępne na miejscu i nie wydostawałyby się poza lokalną sieć, ale w dobie pracy zdalnej zachowanie bezpieczeństwa to wyzwanie.

W ostatnich miesiącach cyberprzestępcy byli bardzo aktywni. Duża liczba pracowników zdalnych nieświadomie korzystających z niezabezpieczonych sieci publicznych sprawiła, że wykradanie wrażliwych danych stało się łatwiejsze. Warto więc jak najszybciej pomyśleć o bezpieczeństwie. Darmowy VPN to jedno z popularniejszych rozwiązań w tym zakresie – usługa imituje prywatne połączenie firma-pracownik i pozwala zachować wysoki poziom ochrony informacji.

Zadbaj o higienę umysłu
Podczas pracy zdalnej bardzo łatwo zatracić granicę między tym, co obowiązkowe, a tym, co przyjemne lub osobiste. Dla własnego zdrowia ustal ramy czasowe, w których będziesz wykonywał zadania służbowe i staraj się ich trzymać. Praca zdalna to też praca, dlatego nie rób nadgodzin kosztem życia prywatnego. Nie załatwiaj również prywatnych spraw w czasie przeznaczonym na obowiązki.

Pamiętaj też o tym, że przerwy nie są opcjonalne, ale konieczne. Osiem godzin ciągłego ślęczenia przed komputerem nie sprzyja ani efektywności, ani zdrowiu. Niektórym pracownikom odpowiada tryb „50 minut pracy, 10 minut przerwy”, inni wolą krótsze interwały – znajdź takie proporcje, które będą dla Ciebie odpowiednie. Podczas przerwy przejdź się, przeciągnij, wyprostuj nogi czy zaparz herbatę.

Najważniejsza jest infrastruktura
Bez odpowiedniego sprzętu i wiedzy nie da się przejść na tryb pracy zdalnej. Firmy, które jeszcze przed pandemią zadbały o odpowiednią jakość swoich struktur informatycznych były w stanie odesłać swoich pracowników do domu wtedy, gdy było to konieczne. Jeśli jesteś pracodawcą, musisz liczyć się z tym, że czasy pracy zdalnej wcale nie miną po pandemii choroby Covid-19.

Ostatnie miesiące pokazały, że osoby pracujące w tak zwanych „home office’ach” są tak samo lub bardziej produktywne jak te przebywające w firmowych biurach. Nie ma więc powodu, by rezygnować z tego trybu. Każdy biznes powinien zaopatrzyć się w odpowiednie struktury informatyczne – nie tylko sprzęt komputerowy, ale i usługi zwiększające bezpieczeństwo danych takie jak VPN. Szkolenia pracowników w zakresie ochrony prywatności są również bardzo istotne – oni sami muszą być świadomi zagrożeń czyhających w sieci.

Dlaczego warto pozycjonować stronę internetową w 2...
Wnętrze w stylu glamour – jakie są jego najważniej...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.