Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Projektowanie zorientowane na użytkownika (User-centered design). Czym jest?

Projektowanie

Projektowanie zorientowane na użytkownika określane również mianem User-centered design to pojęcie pojawiające się coraz częściej. Odnosi się ono do takiego projektowania produktów, które na pierwszym miejscu stawia odbiorców. Jest to skomplikowany proces zmierzający do stworzenia innowacyjnych rozwiązań, które rynek przyjmie naprawdę pozytywnie.

Stawiając na taki model projektowania, można skutecznie zmniejszyć ryzyko niepowodzenia, a tym samym straty pieniędzy. To projektowanie, które znacząco zwiększa szanse na powodzenie, a tym samym osiągnięcie zysku na odpowiednim poziomie.

Jak przebiega projektowanie User-centered design?

Tak zwane projektowanie zorientowane na użytkownika będzie skuteczne wówczas, gdy poprzedzi je dokładne poznanie grupy docelowej. Cały proces przebiega przez trzy główne fazy:
● inspiracji;
● idei;
● wdrożenia.

W fazie pierwszej podejmowane działania koncentrują się przede wszystkim na poznaniu ludzi, do których ma być adresowany projekt. Aby osiągnąć sukces, trzeba jak najdokładniej poznać ich potrzeby. Pozwoli to na stworzenie projektu, który dobrze na nie odpowie. W fazie idei rozumiemy już grupę docelową, która skutecznie poznaliśmy. Można więc rozpocząć samo projektowanie, które jednak musi być poprzedzone analizą posiadanych możliwości technologicznych. Kiedy są one już znane, można przygotować prototyp.

W fazie wdrożenia przychodzi pora na ewentualne poprawki i dopracowania. Gotowy projekt może trafić na rynek. Jeśli do każdej fazy podejdziemy odpowiedzialnie i w pełni się w nią zaangażujemy, możemy być pewni, że ryzyko odniesienia porażki będzie naprawdę niewielkie.

Jakie są główne zasady User-centered design?

Tworzenie projektów według User-centered design podlega kilku zasadom. Najważniejszą z nich jest ta dotycząca zrozumienia wymagań, jakie ma użytkownik, a także celu zadania, które wykonujemy. Nigdy nie należy rozpoczynać projektowania bez dokładnej identyfikacji osób, do których produkt jest adresowany. Jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady, musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później odniesiemy porażkę. Druga zasada mówi o konieczności uwzględniania opinii użytkowników. Pomaga to w określeniu ich oczekiwań.

Im dokładniej określimy cele i oczekiwania, tym bardziej zwiększymy szansę na powodzenie projektu. Kolejna zasada jasno wskazuje, że użytkowników należy jak najwcześniej zaangażować w projekt, dbając o to, aby byli oni aktywni. Opinii warto zasięgnąć już w momencie, kiedy dysponujemy prototypem. Wiele osób obawia się pytać o opinie grupę docelową. Tymczasem jest to podejście błędne, które przybliża nas do porażki. Ostatnia zasada dotyczy tego, że produkt zawsze tworzymy w fazach i zmieniamy go, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Co zyskamy, stawiając na User-centered design?

Zastosowanie User-centered design to przede wszystkim znacznie mniejsze ryzyko biznesowe. Oznacza to, że stosowanie się do założeń takiego projektowania ogranicza ewentualne straty. Jeśli projekt zmieniamy na poszczególnych etapach, kosztuje nas to znacznie mniej niż wówczas, gdy musimy to zrobić wtedy, kiedy projekt jest w pełni gotowy i okazuje się, że nie spełnia on oczekiwań użytkowników. Jest to najlepszy sposób na wpisanie się w potrzeby odbiorców i wywołanie w nich pełnej satysfakcji. To z kolei oznacza, że chętnie do nas wrócą.

Sprawdź na https://uxupgrade.pl/
Umowa o współpracy z Zakładem Usług Komunalnych po...
Tuliszków: Wypadek w Wielopolu. Kobieta przewiezio...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.