Przeciw marnowaniu żywności

Przeciw marnowaniu żywności

- Zwracamy się z prośbą o podpisanie petycji do Komisji Gospodarki i Rozwoju, Marszałka Sejmu i posłów o skuteczne zakończenie prac ̶ to ostatnia szansa, żeby ustawa weszła w życie jeszcze w tej kadencji. Według szacunków Banków Żywności, wejście w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności pozwoliłoby na uratowanie nawet 100 tys. ton żywności więcej niż dotychczas. Niestety praktycznie gotowy projekt utknął na samym finiszu, a jego dalsze losy stoją pod znakiem zapytania– powiedział dziś na konferencji prasowej w Banku Żywności w Koninie Ireneusz Niewiarowski, prezes banku.

Bank od wielu lat przeprowadza różne akcje mające na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności.

- Przez 23 lata rozdaliśmy 27 ton żywności, prowadzimy warsztaty kulinarne i edukacyjne, kursy, szkolenia. 16 października, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Żywności bank organizuje otwarte drzwi. W największych sklepach regionu odbędzie się zbiórka żywności, a w banku spotkamy się z młodzieżą, aby pokazać im jak działamy i być może część skłonić do pracy wolontaryjnej – powiedziała Joanna Piekarczyk, dyrektor banku.

Od wielu lat marnujemy coraz więcej żywności. Im bogatszy kraj, tym zjawisko to jest większe. To samo dotyczy Polski.

- W Polsce jest to 9 mln ton żywości. Ponieważ są to dane z 2006 roku liczby te na pewno wzrosły. Do tego dochodzą zmiany klimatyczne, susza, brak wody, a także utylizacja żywności. Dlatego wzorem innych europejskich krajów zrodził się pomysł ustawy, która będzie obligować sklepy powyżej 250 m kw do przekazywania żywności z krótkim terminem ważności. W naszym regionie obowiązek odbioru tej żywności spada na nasz bank. Już się do tego przygotowujemy – informuje I. Niewiarowski.

Jeśli wszystkie prace w parlamencie przebiegłyby sprawnie we wrześniu ustawę mógłby podpisać prezydent.

Bank Żywności od 3 lat odbiera żywność od sklepów, ale tylko na zasadzie dobrowolności.

- Do tej pory odebraliśmy 53 tony żywności. Najwięcej warzyw, owoców i pieczywa. Jeśli ustawa wejdzie w życie to będzie to dla nas duże wyzwanie przede wszystkim logistyczne. W Koninie będzie to 30 sklepów – mówi dyrektor banku.
Dobra: Zwykły sport Niezwykłych ludzi – sukcesy mi...
Wiarygodność obietnic zbudowała zaufanie, które ni...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 20 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.