Psychoterapia - czym jest i dla kogo?

Psychoterapia - czym jest i dla kogo?

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o kondycji zdrowia psychicznego, o które należy dbać tak samo, jak o stan fizyczny naszego organizmu. Świadomość występowania różnych zaburzeń psychicznych oraz metod ich leczenia jest bardzo ważna, ponieważ często interwencja na wczesnym etapie może zapobiec ich postępowaniu lub złagodzić przebieg. W Stanach Zjednoczonych większość społeczeństwa uczęszcza na psychoterapię i stało się to wręcz normą. Ludzie udają się do psychologów nie tylko z konkretnym problemem, ale także by przeżyć swoistą podróż wgłąb siebie i poprawić jakość swojego życia. Niestety, w Polsce temat schorzeń psychiatrycznych, czy wizyt u psychoterapeuty nadal jest kwestią wstydliwą, o której boimy się rozmawiać, by nie okazać słabości. Czy psychoterapia jest przeznaczona tylko dla osób chorych, czy dla każdego z nas? W czym może nam pomóc i jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę?

Czym jest psychoterapia?

Według definicji psychoterapia to zespół metod leczenia różnych problemów i zaburzeń psychiki, opierający się na bezpośrednim kontakcie pacjenta z psychoterapeutą, który następuje w określonych cyklach. Może być ona, obok farmakoterapii, jednym z elementów leczenia w trudniejszych i bardziej nasilonych schorzeniach. Trzeba jednak wiedzieć, że psychoterapia nie jest tylko i wyłącznie rozwiązaniem dla osób chorych, ponieważ stosuje się ją do ogólnej poprawy funkcjonowania człowieka w życiu społecznym. Potrafi ona wpłynąć na zmianę naszego nastawienia i postawy, poprawić zdolność do radzenia sobie z emocjami, a także lepszego poznania samego siebie. Wiele osób zdrowych świadomie sięga po to narzędzie, aby poprawić komfort i jakość swojego codziennego życia. Wyróżniamy psychoterapię indywidualną i grupową, a także małżeńską czy rodzinną, w zależności od rodzaju problemu. Spotkania z psychoterapeutą pomagają w pozbyciu się schorzeń, takich jak: depresja, stany lękowe, uzależnienia, fobie, nerwice, zaburzenia żywienia.

Dobry psychoterapeuta - jak go znaleźć?

Do prowadzenia psychoterapii upoważnieni są tylko wykwalifikowani specjaliści, czyli osoby po studiach z psychologii czy medycyny, które ukończyły 4-letnie szkolenie, zakończone uzyskaniem profesjonalnego certyfikatu. Należy uważać na oszustów, podających się za terapeutów i trenerów życiowych, ponieważ sesje z nimi, mogą tylko zaszkodzić naszemu zdrowiu psychicznemu. Dobry psychoterapeuta, oprócz posiadania wiedzy popartej dyplomem, powinien wzbudzać w nas zaufanie, nie oceniać, być empatyczny i pełen zrozumienia. Najlepiej udać się do profesjonalnej poradni, takiej jak na przykład Klinika LMC Poznań, w której będziemy mogli liczyć na dyskrecję, indywidualne podejście do naszego problemu oraz co najważniejsze, dogodne i szybkie terminy wizyt, ponieważ w efektywnej psychoterapii najważniejsza jest systematyczność i krótkie odstępy między sesjami.

Pamiętajmy, że psychoterapeutę zawsze możemy zmienić i nie jest to nic nadzwyczajnego. Jeżeli po trzech spotkaniach, będziemy czuli, że dana osoba nam nie pasuje, nie bójmy się jej o tym powiedzieć i szukać specjalisty, który swoim podejściem i wybranymi metodami pracy, będzie w pełni nam odpowiadać.
„Wizja Turku w hitlerowskich planach architektonic...
W powiecie jest szansa na cztery linie autobusowe
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 04 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.