Remont domu - 5 najważniejszych ustaleń z ekipą budowlaną

Remont domu

Planujesz remont domu, jednak nie chcesz samodzielnie podejmować się tego zadania? Niezbędne będzie więc zatrudnienie fachowców. Kiedy już zdecydujemy się na współpracę z daną ekipą remontową, trzeba przejść do konkretnych uzgodnień dotyczących współpracy. Przedstawiamy 5 najważniejszych ustaleń, jakie określić trzeba z ekipą remontową przed rozpoczęciem prac.

Jeśli zaplanowałeś remont domu i wybrałeś do jego wykonania doświadczoną ekipę remontową, kolejnym krokiem jest ustalenie konkretnych zasad współpracy. Oto 5 najważniejszych zasad, jakie należy omówić z fachowcami przed przystąpieniem do prac remontowych:

1. Określenie poszczególnych etapów prac i ich zakres

Pierwszym ustaleniem z ekipą budowlaną powinno być szczegółowe określenie poszczególnych etapów wszystkich prac remontowych oraz ich zakres. Dokładnie uzgodnić należy także przedziały czasowe i terminy zakończenia poszczególnych etapów. Jasno wskazać należy początek oraz termin zakończenia całości prac budowlanych.

2. Ustalenie wyceny robót

Kolejnym ustaleniem jest szczegółowa wycena robót. Przed rozpoczęciem prac ustalić należy, czy cena za wszystkie działania naliczana będzie ryczałtowo, czy określana będzie na podstawie kosztorysu. Wybierając pierwsze rozwiązanie, trzeba mieć na uwadze, że wykonawca nie ma prawa zwiększenia kwoty wynagrodzenia, nawet jeśli podczas zawierania umowy nie dało się do końca przewidzieć rozmiaru czy kosztu prac.
Określając wycenę wszystkich robót, ustalić trzeba także dokładne terminy oraz zasady wypłat. Wskazaną praktyką jest ustalenie płatności po wykonaniu określonego etapu robót, dzięki czemu inwestor na bieżąco może kontrolować postęp i jakość prac remontowych.

3. Kupowanie materiałów

Ustalić trzeba również kwestię kupna materiałów. Zająć może się tym ekipa remontowa lub inwestor, czyli my. Pierwsze rozwiązanie nie wymaga od nas zaangażowania czasowego. Jednak w tym przypadku warto umówić się z ekipą na doręczanie kopii faktur z zakupów, co pozwoli kontrolować bieżące wydatkowanie budżetu przeznaczonego na remont. Z kolei drugie rozwiązanie daje nam pełną kontrolę nad tym, jakie produkty są kupowane i za jaką cenę. Odbywa się to jednak kosztem naszego czasu.

4. Sprzątanie po remoncie

Inną ważną kwestią do ustalenia jest kwestia sprzątania gruzu oraz innych poremontowych odpadów. Zanieczyszczenia tego typu nie mogą trafić do osiedlowych śmietników, jest to zabronione przez prawo. Prawo, a dokładnie Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. [1], mówi także, że za uporządkowanie miejsca remontowanego odpowiedzialność ponosi wytwórca odpadów. Oznacza to, że obowiązek uprzątnięcia terenu i pozbycia się poremontowych odpadów spoczywa na osobach, które bezpośrednio przeprowadziły prace remontowe. Dlatego zatrudniając do remontu fachową ekipę, mamy prawo spodziewać się, że zatroszczy się ona o wywóz gruzu i innych zanieczyszczeń w specjalnie przeznaczone do tego miejsce.

Jednak w praktyce wygląda to różnie - zdarza się, że wykonawca może odmówić posprzątania miejsca po remoncie. A kontenery na gruz są niezbędne do legalnego i bezpiecznego gospodarowania gruzem i poremontowymi zanieczyszczeniami. Takie pojemniki zamówić można firmie zajmującej się wynajmem kontenerów Gruzownik, która oferuje także transport gruzu do miejsca odpowiedniej jego utylizacji. Podczas oczyszczania remontowanej przestrzeni niezwykle pomocne może być także wykorzystanie zsypu do gruzu. Kwestię zamówienia specjalnego kontenera i koordynowania jego przywiezienia, właściwego zapełnienia oraz odbioru, trzeba dokładnie ustalić z ekipą remontową przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac.

5. Inne ważne postanowienia

Podczas ustaleń poruszyć trzeba także sprawę kar umownych, zastrzegając w nich konsekwencje niedotrzymania terminów wykonywanych prac, opóźnienia w usuwaniu usterek czy zniszczenia materiałów wskutek ich niefachowego wykorzystania. Warto również zastanowić się nad możliwością odstąpienia od umowy z winy wykonawcy. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, gdy wykonawca spowoduje ogromne opóźnienie, którego nie będzie w stanie w żaden sposób nadrobić.

Gdy ustalimy z zatrudnionymi do wykonania remontu fachowcami wszystkie wyżej opisane zasady współpracy, mamy prawo oczekiwać, że ekipa wykona wszystkie roboty solidnie i według planu. Warto także spisać umowę, która jest bardzo ważnym aspektem każdego remontu, stanowiąc zabezpieczenie przed ewentualnym niewywiązaniem się fachowców z powierzonego im zadania.

[1] Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 779, 784.

 

Mistrzostwa Polski Centralnej karate w Wieruszowie
Życzenia od Komendanta PSP w Turku
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 24 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.