Remont garażu – jak poprawić funkcjonalność budynku?

Bramy garażowe

Osoby, które kupiły dom z garażem lub nie przemyślały do końca projektu tego budynku mogą pomyśleć o remoncie. Wymiana posadzki, zagospodarowanie ścian czy nowe bramy garażowe potrafią znacząco wpłynąć na funkcjonalność tego obiektu.

Nowoczesne bramy garażowe
Do niedawna jednym z najbardziej popularnych modeli były uchylne bramy garażowe ze względu na atrakcyjną cenę i prosty mechanizm, który przekłada się na bezawaryjność. Tego typu bramy można dodatkowo wyposażyć w napęd, co zwiększa wygodę ich użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że bramy uchylne podczas otwierania wysuwają się nieco przed garaż, dlatego parkowanie bezpośrednio przed budynkiem prowadzi nierzadko do uszkodzenia auta.

Obecnie niemałym zainteresowaniem cieszą się bramy segmentowe i rolowane. Pierwsze z wymienionych zbudowane są z paneli wypełnionych pianką termoizolacyjną. Tego typu modele są ciepłe, a przy tym nie zajmują wiele miejsca. Jeśli w garażu nie ma przestrzeni pod stropem na montaż takiej bramy, można zdecydować się na model otwierany na bok i zachodzący na jedną ze ścian. Rolowane bramy garażowe składają się z wąskich lameli, które podczas otwierania nawijane są na wał umieszczony nad wjazdem do budynku. Nie zajmują miejsca pod sufitem, a jeśli nadproże jest bardzo niskie, można zamontować wał na zewnątrz lub zdecydować się na model podsufitowy.

Nowoczesne bramy garażowe sprawdzą się nawet w modernizowanych budynkach, gdzie nadproże nierzadko jest bardzo niskie. Zależnie od wielkości garażu oraz dostępnego miejsca każdy inwestor powinien więc znaleźć rozwiązanie spełniające jego oczekiwania.

Co na podłogę i ściany?
Osoby planujące poza wymianą bramy garażowej generalny remont tego budynku, powinny pomyśleć o wyborze odpowiednich materiałów wykończeniowych na posadzkę oraz ściany. Ponieważ wewnątrz garażu nietrudno o zabrudzenia, rozsądnie jest sięgnąć po farby ze zmywalną powłoką, dzięki czemu łatwo będzie je wyczyścić. Praktycznym rozwiązaniem jest też wykonanie przy posadzce cokołu o wysokości co najmniej 10 cm. A co z podłogą? W tym przypadku sprawdzą się farby mineralne lub żywiczne, impregnaty nawierzchniowe, płytki gresowe oraz betonowe lub żywiczne masy samopoziomujące. Posadzka w garażu nie może być śliska, za to powinna być łatwa w czyszczeniu oraz mieć spadki do wpustu kanalizacyjnego z osadnikiem błota, smarów i oleju.

Garaż, warsztat, miejsce do przechowywania…
Garaż rzadko bywa wyłącznie miejscem do parkowania samochodu. Bardzo często budynek ten pełni też funkcję niewielkiego warsztatu majsterkowicza czy przestrzeni, gdzie przechowywany jest sprzęt sportowy lub narzędzia ogrodnicze. Jeśli garaż jest nieduży, warto sięgnąć po rozwiązania pozwalające maksymalnie zagospodarować całą dostępną przestrzeń. Oprócz regałów można więc zamontować na ścianie specjalny wieszak do przechowywania dodatkowego kompletu opon, a także haczyki, na których powiesimy rowery, hulajnogi czy grabie. Praktyczne półki sprawdzą się zaś idealnie jako miejsce na akcesoria do samochodu. W niewielkich budynkach dobrym pomysłem jest składany stół do majsterkowania oraz specjalne tablice, na których można powiesić narzędzia czy pojemniki na drobniejsze akcesoria.

Dodatkowe drzwi boczne do garażu
Jeśli garaż wykorzystywany jest również do majsterkowania czy przechowywania narzędzi ogrodniczych, rozsądnie jest zdecydować się na boczne drzwi do tego budynku. Pozwoli to wyprowadzić rower czy kosiarkę bez konieczności otwierania całej bramy. Zdarza się jednak, że z różnych powodów wybicie dodatkowego wejścia nie jest możliwe. W takiej sytuacji idealnie sprawdzają się bramy garażowe z wmontowanymi drzwiami przejściowymi. Można też wybrać bramę rozwieraną z asymetrycznym podziałem skrzydeł – wówczas jedno z nich pełni funkcję drzwi. Jeszcze innym rozwiązaniem jest brama segmentowa boczna. W tym modelu panele ułożone są pionowo, a sama brama otwiera się na bok zachodząc na jedną ze ścian wewnątrz budynku. Taka konstrukcja sprawia, że aby dostać się do garażu nie trzeba otwierać jej do końca.
Pożegnanie maturzystów w Zespole Szkół Technicznyc...
Wideo: Życzenia Starosty Tureckiego dla Maturzystó...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.