Rodzaje rękawic medycznych stosowanych w medycynie i kosmetyce

rodzaje rękawic medycznych

W medycynie zastosowanie rękawic jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa zarówno pacjenta, jak i personelu medycznego. Na wzór lekarzy i pielęgniarek, z rękawic zaczęli również korzystać przedstawiciele innych branż, głównie beauty i gastronomii, w bardzo podobnym celu. Odpowiednio dobrane rękawice nie utrudniają pracy a przy tym zapewniają najwyższy poziom higieny. Lekarz czy kosmetyczka mają pewność, że nie zarażą się niczym od pacjenta czy od klienta, zaś osoby korzystające z usług medycznych i kosmetycznych mogą być spokojne o czystość procedur, których są odbiorcami. W jakich przypadkach stosować poszczególne typy rękawic?

Rękawice lateksowe – podstawa wyposażenia gabinetów

Obecnie podstawowym materiałem, z którego wykonuje się rękawice medyczne, jest lateks. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim wysoka skuteczność – lateks świetnie się rozciąga a przy tym jest wytrzymały, co gwarantuje wygodę i precyzję wykonywania zabiegów. Jednocześnie jest on dość tani w produkcji, a zatem wykonane z niego rękawice kosztują stosunkowo niewiele, w porównaniu z alternatywami.

Dodatkową zaletą lateksu jest jego wysoka zdolność przystosowania się do dłonie – oczywiście lepiej jak najbardziej precyzyjnie dobrać rozmiar, ale materiał charakteryzuje się wysoką tolerancją i w przypadku mniej precyzyjnych procedur i przy braku odpowiedniego rozmiaru, można się posłużyć parą nieco większą lub nieco mniejszą.

Rękawice nitrylowe – dla wrażliwych

Przy wszystkich swoich zaletach, lateks ma też jedną wadę: stosunkowo często uczula. Co ciekawe, w społeczeństwie taka alergia dotyczy zaledwie ok. 1% osób, ale pod wpływem częstego kontaktu z tą substancją, podatność wzrasta i wśród pracowników służby zdrowia z problemem boryka się nawet kilkanaście procent zatrudnionych.

Lekarze, pielęgniarki czy kosmetyczki, którzy zaobserwowali u siebie objawy nadwrażliwości, mogą w tej sytuacji zdecydować się na rękawice nitrylowe. Wiele podmiotów medycznych prewencyjnie kupuje wyłącznie takie rękawice. Nitryl jest nieco mniej elastyczny od lateksu i bardzo ściśle przylega do ciała, dlatego rozmiar należy dobrać precyzyjnie. Dodatkowo jest on droższy w produkcji, a więc zakup nitrylowych rękawic to nieco wyższy koszt.

Rękawice winylowe – głównie dla branży niemedycznej

Producenci rękawic oferują również wyroby winylowe, na które rzadko decyduje się branża medyczna. Rękawice z winylu są najmniej ze wszystkich elastyczne i bardziej podatne na rozdarcia, co często dyskwalifikuje je w przypadku wykonywania procedur wymagających zachowania najwyższych standardów higieny.

Jednocześnie rękawice winylowe są najtańsze i wykazują bardzo wysoką odporność na płyny i substancje oleiste. Z tego też powodu dobrze sprawdzają się w kosmetologii, jak również w gastronomii.

Pudrowe i bezpudrowe – które rękawice są lepsze?

Wszystkie wymienione rodzaje rękawic dostępne są w wersji pudrowej i bezpudrowej (zastosowany puder to przeważnie talk albo skrobia kukurydziana). Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Puder ułatwia założenie rękawicy, dzięki czemu o wiele łatwiej ubrać ją na dopiero co umyte dłonie. Rękawice pudrowe są chętnie wybierane przez lekarzy, pielęgniarki czy kosmetyczki z tendencją do pocenia się dłoni. Sprawdzają się także wówczas, gdy rękawice są często wymieniane (np. na izbie przyjęć).

Puder może mieć jednak właściwości drażniące, zwłaszcza w przypadku wrażliwej skóry. Osoby o delikatniejszych dłoniach, z tendencją do wysypki czy zaczerwienienia, powinny zatem używać rękawic bezpudrowych.

Rękawice diagnostyczne i specjalistyczne – czym się różnią?

Rękawice medyczne można również podzielić pod kątem przeznaczenia. Typowe i najbardziej popularne są rękawice diagnostyczne – pudrowe lub bezpudrowe, wykonane z dowolnego z opisanych materiałów. Sięgają one za nadgarstek i skutecznie chronią w standardowych sytuacjach.

Do zastosowań specjalistycznych produkuje się natomiast rękawice o określonych cechach. Dostępne na stronie hurtowni rękawice chirurgiczne (https://eplaster.pl/pl/c/Rekawice-chirurgiczne/241) są sterylne. Pakuje się je w pojedyncze woreczki, są trwałe i elastyczne. Rękawice dla ginekologów są dłuższe, dla ortopedów – grubsze, a dla radiologów – pokryte materiałem stanowiącym ochronę przed promieniowaniem odbitym.


Wybierając rękawice medyczne, warto mieć na uwadze dwie zmienne – rodzaj wykonywanej procedury oraz preferencje użytkownika. Typ zabiegu w wielu przypadkach będzie determinował rodzaj zastosowanych rękawic, ale bardzo często sam lekarz czy kosmetyczka mogą wybrać produkt najlepiej spełniający ich oczekiwania.
PGKiM: Nowe taryfy na wodę i ścieki
Z czym zestawić spódnice do połowy łydki?
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 11 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.