Rozliczenie dochodu z korepetycji - jak rozliczyć w PIT 2019?

Rozliczenie dochodu z korepetycji - jak rozliczyć w PIT 2019?

Coraz więcej osób decyduje się świadczyć korepetycje. Zarabiają w ten sposób zarówno zawodowi nauczyciele, jak i studenci czy native speakerzy. Mimo powszechności tego zajęcia nadal wiele osób ma wątpliwości, w jaki sposób rozliczyć dochody z tego tytułu: czy kwalifikują się jako działalność wykonywana osobiście, czy uznać je za podstawę do otworzenia działalności gospodarczej. A może po prostu wystarczy wpisać ich sumę na koniec roku w jednym z formularzy PIT? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Poniżej próbujemy rozwiać wątpliwości.

Różne spojrzenia na korepetycje

Korepetycje wspierają naukę, pomagają zmniejszyć zaległości, przygotowują do egzaminów. Mogą dotyczyć przedmiotów szkolnych, języków obcych, ale również przygotowania do egzaminów zawodowych czy gry na instrumentach. Osoby, które je świadczą, podejmują się tego okazjonalnie, od czasu do czasu, albo w sposób zorganizowany i ciągły. Dla niektórych jest to metoda na zdobycie dodatkowych zarobków, dla innych – stały sposób na życie. Osoby, które robią to okazjonalnie, mogą uznać to działalność nierejestrową lub wykonywaną w ramach umów cywilnoprawnych. Jeśli jednak korepetycje prowadzone są regularnie i w zorganizowany sposób, wymagają założenia działalności gospodarczej. Osoby, które już są nauczycielami, mogą wybrać również opodatkowanie ryczałtowe.

Korepetycje jako działalność gospodarcza

Według przepisów ustawy o PIT działalnością gospodarczą jest między innymi działalność zarobkowa wytwórcza, usługowa, która prowadzona jest we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły.

Osoba, która zdecyduje się świadczyć korepetycje w ramach działalności gospodarczej, może wybierać pomiędzy czterema formami opodatkowania:
- ogólną, ze stawkami 18% i 32%,
- liniową, ze stałą stawką 19%,
- ryczałt, ze stałą stawką 20% i brakiem możliwości odliczenie kosztów uzyskania przychodu,
- kartę podatkową, ze stałą kwotą podatku, którą ustala naczelnik urzędu skarbowego.
Korepetytorzy najczęściej decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej wtedy, gdy mają wielu klientów, wśród których są m.in. firmy i oferują swoje usługi w dość wysokich cenach.

Korepetycje jako działalność wykonywana osobiście

Przychody z działalności wykonywanej osobiście to te, które osiąga się z „osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystyczej(…)”. Korepetycje i uczenie innych osób można uznać za działalność oświatową, więc spełniają one pierwszy warunek, by mogły być za taką uznane.

Osoby, które podejmują się takiego sposobu zarobkowania, nie muszą rejestrować się w żadnym urzędzie. Ich przychody rozliczane są na zasadach ogólnych, z progami podatkowymi 18% i 32%. W ciągu roku należy od nich odprowadzać podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne (chyba że osoba taka pracuje na umowie o pracę, wtedy robi to za nią pracodawca). Można od nich również odliczyć koszty uzyskania przychodów, pomniejszając podstawę podatku dochodowego o 20%. Po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć formularz PIT-36. Pomocą w rozliczeniu może być program pit, uwzględniający aktualne przepisy.

Działalność wykonywana osobiście okazuje się korzystnym wyborem przede wszystkim przy niewielkich przychodach i niskich kosztach.

Korepetycje a działalność nierejestrowa

Osoby, które z prowadzonej działalności osiągają przychody nieprzekraczające 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, i które nie prowadziły wcześniej działalności gospodarczej, albo ich firma została wykreślona z rejestru przedsiębiorców przed 30 kwietnia 2017 roku, prowadząc korepetycje, mogą skorzystać z tzw. działalności nierejestrowej.

Oznacza to, że nie muszą płacić składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, comiesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek ani złożonej księgowości. Przy sprzedaży swoich usług wystawiają rachunek (lub na żądanie kupującego – fakturę) i prowadzą prostą ewidencję sprzedaży. Przychody osiągane z takiej działalności rozlicza się w rocznym zeznaniu PIT-36, w którym można też uwzględnić poniesione w związku z nią koszty (w tym celu warto zastosować program pit, który pozwoli uniknąć przy tym błędów). Należy tylko uważać, by nie przekroczyć miesięcznego limitu przychodu, bo wtedy działalność zostanie uznana za działalność gospodarczą i w ciągu 7 dni trzeba będzie ją zarejestrować w CEIDG.

Korepetycje udzielane okazjonalnie

Osoby, którym zdarza się okazjonalnie udzielić komuś płatnych korepetycji, mogą uznać, że nie jest to działalność gospodarcza, a dochody z nich opodatkować według zasad ogólnych. Oznacza to, że do zapłaty będą miały podatek w wysokości 18%, uwzględniając kwotę wolną od podatku, ulgi i odliczenia (w tym na składki ubezpieczeniowe od podstawy opodatkowania i składki zdrowotne od podatku).

Jeśli korepetycje świadczone są na podstawie umów zlecenie lub umów o dzieło, z wynagrodzenia może być na bieżąco potrącany podatek dochodowy, a rozliczenie od zlecającego znajdzie się na PIT-11, przesyłanym po zakończeniu roku podatkowego. Jeśli korepetycje świadczone są osobom fizycznym, zaliczki na podatek nie muszą być płacone w ciągu roku – wystarczy rozliczyć je w rocznym zeznaniu PIT-37 i opłacić do końca terminu rozliczenia. Mimo, że PIT-37 uważany jest za jeden z najprostszych do wypełnienia formularzy, aby nie popełnić błędów przy obliczeniach można zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Darmowym wsparciem przy rozliczeniach podatkowych jest np. program pit, dostępny online lub w formie ściąganej na dysk aplikacji.

Korepetycje rozliczane ryczałtem

Z ryczałtu, czyli uproszczonej formy rozliczania podatku w oparciu o osiągane przychody, mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą i wykonujące wolny zawód, czyli spełniające wszystkie następujące warunki:
- będące nauczycielami,
- udzielające lekcji na godziny,
- niezatrudniające na podstawie umów o pracę, zlecenie, dzieło innych osób o podobnych kwalifikacjach,
- nieświadczące usług na rzecz osób prawnych, stowarzyszeń, fundacji albo na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej działalności.

Stawka ryczałtu dla usług korepetycji wynosi 20%. Zaliczki na podatek należy płacić co miesiąc, a jeśli przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 25 000 euro, można je płacić kwartalnie. Rocznego rozliczenia podatkowego ryczałtu dokonuje się na formularzu PIT-28.

Przychody z korepetycji mogą być rozliczane na różne sposoby – decyzja ta należy do korepetytora i powinna uwzględniać częstotliwość ich prowadzenia i osiągane zarobki. Na pewno nie warto jednak ich ukrywać – kary za to ukrywanie przychodów mogą być wysokie i dotkliwe.

>>> Rozlicz PIT-36 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro / Wypełnij PIT Online / Rozlicz PIT prze telefon w 5 minut! <<<

Obraz2

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

Policjanci zatrzymali trzy osoby za handel podróbk...
Pożegnanie maturzystów w ZPEW Turek
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.